GeziciYAK, Gürcistan Tiflis Batum Yurtdışı Turu, gezi, ülkelerarası, yurtdışı, Batum, Kabuleti, Kutaisi, Tiflis, Signagi, Gori, bayram turu, trekking, yürüyüş, kültür, travel, turkey, seyahat, gezi, seyyah, fotograf tur, tatil, uçak, otobüs bilet, rezervasyon, jeep safari feribot seferleri bangkok tayland haftasonu assos bozcaada gökçeada safranbolu beypazarı mudanya   Yazdır || Yurtdışı | AnaSayfa | AylıkProgram || Rezervasyon   

Share   

Gürcistan
Ülkelerarası Tur

Coğrafyalararası
Keşif Tadında ve
Heyecanında Geziler

GeziciYAK, Gürcistan Tiflis Batum Bakuryani KaYAK Sömestr Yurtdışı Turu, gezi, ülkelerarası, yurtdışı, Batum, tur, seyahat, gezi, seyyah
GeziciYAK, Gürcistan Tiflis Batum Bakuryani KaYAK Sömestr Yurtdışı Turu, gezi, ülkelerarası, yurtdışı, Batum, tur, seyahat, gezi, seyyah
GeziciYAK, Gürcistan Tiflis Batum Bakuryani KaYAK Sömestr Yurtdışı Turu, gezi, ülkelerarası, yurtdışı, Batum, tur, seyahat, gezi, seyyah
GeziciYAK, Gürcistan Tiflis Batum Bakuryani KaYAK Sömestr Yurtdışı Turu, gezi, ülkelerarası, yurtdışı, Batum, tur, seyahat, gezi, seyyah
GeziciYAK, Gürcistan Tiflis Batum Bakuryani KaYAK Sömestr Yurtdışı Turu, gezi, ülkelerarası, yurtdışı, Batum, tur, seyahat, gezi, seyyah
Program
GeziciYAK | GÜRCİSTAN TURU

MİMARİSİ ve DEVASA HEYKELLERİYLE SİZLERİ ETKİLEYECEK ŞEHİRLERİ, EL DEĞMEMİŞ DOĞASI, EKOLOJİK ÜRÜNLERİ, BELKİ DE DAHA ÖNCE HİÇ TATMADIĞINIZ LEZZETLER İÇEREN BİNBİR ÇEŞİT İÇECEKLERİ, KÖYLERDE DEVAM EDEN OTANTİK YAŞAM TARZI, KAYAKÇILAR İÇİN OLİMPİK PİSTLERE SAHİP KAYAK MERKEZLERİ İLE KAFKASLARIN YENİ YILDIZI OLMAYA ADAY GÜRCİSTAN

Kayakçılara Özel Not
FIS sertifikası, dünya kış olimpiyatları sertifikası sahibi pistlerde kayak keyfi


:: Tur Tarihi: Nisan | Mayıs (7gece 8 gün)

Örnek Program

1.Gün HOPA – SARP SINIR KAPISI - BATUM
Trabzon - Hopa 16.00 rehber ve araçla buluşma. Sarp sınır kapısından geçip Gürcistan'ın Antalya'sı Batum'a varıyoruz. Panaromik bir şehir turunun ardından otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimiz zengin bir mutfak, içecek ve Sekva denilen geleneksel Gürcü dansları eşliğinde (ekstra). Batum'un gecesi yeni renevasyon çalışmalarıyla gündüzden daha renkli. Rengarenk ışıklandırılmış şehri ve ışık - ses - sulardan oluşan muhteşem Suların Dansı gösterisini izleyeceğiz.
Akşam yemeği otelimizde.

2.Gün BATUM- MAKUNSETİ ŞELALESİ - TAMARA KÖPRÜSÜ - GÜRCÜ KÖYÜ - BOTANİK BAHÇESİ
Kahvaltı sonrası Batum şehir turu ve yerel tarih müzesinin geziyoruz.Şehir gezimizin ardından bir doğa harikası olarak adlandırılan Makunseti Şelalesini ve Gürcülerin ünlü Kraliçesi Tamara tarafından yapılan ve kendi ismini taşıyan kemer köprüyü görüp Keda bölgesinde bir gürcü Köyünü evini ziyaret edeceğiz. Burada Gürcü Köy yaşamına ve misafirperverliğine tanık olacağız.. Alabalık eşliğinde yerel yemeklerden oluşan öğlen yemeğimizin ardından Rus Botanikçi Kraslov tarafından yapılan, dünyanın el ile hazırlanmış 2.büyük botanik parkını gezeceğiz. 5 kıtadan oluşan bitki örnekleri ile bölgenin gerçek bir doğa hazinesi olarak değerlendiriliyor. Akşam yemeği sonrası YATAKLI TREN ile gece yolculuğu yaparak Tiflis'e geçiyoruz.
Akşam yemeği; Restoranda. Geceleme: TREN

3.Gün TİFLİS
Trenden otele transfer. Sabah kahvaltımızı otelde alıyoruz. (Odalar müsait olursa) kısa bir dinlenme değilse kahvaltı sonrası öncelikle eski Tiflis'i keşfe başlıyoruz. Öğlen yemeğimizi Türk restoranında yiyeceğiz. Bu şehirdeki heykellere ve Sameba denilen Ortodoks kilisesine, sanatçılar sokağına hayran kalacaksınız. Gün Batımı Tiflis'e tepeden bakacağımız TASVİNDA'dan. Akşam yemeği ünlü değirmen restoranda Gürcü müziği ve Sekva denilen dans gösterisi eşliğinde (ekstra).

4.Gün SIGNAGI
Kahvaltı sonrası Tiflis'i keşfimizi öğlene kadar tarih müzesi dahil tamamlıyoruz. Öğlen yemeği sonrası sevgililer şehri olarak bilinen, Tiflis'e 90 km uzaklıkta Sıgnagı şehrine gidiyoruz. Burada şehir turu, Nino Svinda manastırını, surları göreceğimiz yerler arasında. Osmanlı - Rus savaşının bir cephesininde gerçekleştiği ovaya tepeden bakıyoruz. Dönüş güzergahında Tiflis bölgesinde Cvarıs Manastırını görüyörüz. İki nehrin birleşme noktasını izledikten sonra otele dönüyöruz. Akşam serbest program var Arzu edenler Tiflis'in gece külüplerinde yapılan gösterileri izleyebilirler.

5.Gün GORİ (STALİN'İN ŞEHRİ) - BAKURYANİ (Kayak Merkezi)
Kahvaltının ardından yola çıkıyoruz. İlk uğrak yerimiz ünlü gürcü siyasetci ve devlet adamı STALİN'in doğum yeri olan Gori şehri. Stalin Müzesini ziyaret ettikten kayak merkezi Bakuryani'ye doğru yola çıkıyoruz. Öğleden sonra kayak merkezine varıyoruz. Serbest program. Kayak için serbest zaman. Arzu edenler özel öğretmen eşliğinde kayak dersi alabilirler. Öğle ve akşam yemeği otelimizde.

6.Gün BAKURYANİ (Kayak Merkezi) (BORCOMİ VE VARZİYA GEZİLERİ)
Kahvaltı sonrası kayak için serbest zaman. Arzu edenler özel öğretmen eşliğinde kayak dersi alabilirler. İsteyenlerle de Gürcistan'ın başta gelen ihraç ürünü olan maden suyu endüstrisiyle ünlü Borcomi şehrini ve Kapadokya'ya benzeyen mağaraların olduğu bölge Varziya'yı geziyoruz. br>Akşam Yemeği Otelimizde.

7.Gün BAKURYANİ (Kayak Merkezi) – KUTAİSİ - BATUM
Kahvaltı sonrası herkes için Serbest program. Kayakçılar kayağa devam... Arzu edenler özel öğretmen eşliğinde kayak dersi alabilirler... Saat 17.30'da Bakuryani'den ayrılıyor ve Batum'a doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeğini Kutaisi şehrinde alacağız. Geç saatte Batum'daki otelimize yerleşiyoruz.

8.Gün BATUM – HOPA (Saat Farkı -2)
Kahvaltı sonrası yerel halden alışveriş ve hediyelik mağazalardan alışveriş için zaman ayırıp dönüş yolunda Gonyo Kalesi'ni geziyoruz. Batum'dan ayrılış saat 13.00'te Gürcistan'dan ayrılıyoruz. (Türkiye saati ile 13.30'da terminale geliyoruz). Hopa terminalinde programız sona eriyor.

:: Not:
.: Tur Hopa'dan Başlıyor. Trabzon'a uçağı olan arkadaşlara Trabzon'dan Hopa'ya transferleri konusunda yardımcı olunacaktır.
Batum'a direk uçanlar için de otele transfer konusunda yardımcı olunacaktır.
.: Program akışı rehber tarafından belirlenir.
.: Rehber, hava, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb. nedenlerle programda değişiklik yapma yetkisine sahiptir.
Ödeme Bilgileri
Tur Fiyatı (Örnektir)
Tur Fiyatı
855 $
Nakit Fiyatı 838 $
Tek kişilik oda Farkı [Sınırlı] 235 $


Not:
• Verilen fiyat Nakit ödemeler için geçerlidir.
• Kredi Kartı Taksit Kampanyası için Tıklayınız
Fiyata Dahil Olanlar
.: Hopa -Gürcistan-Hopa Ulaşımlar
.: 2 Gece 4* standardında otel Batum Konaklama
.: 1 Gece Tren Konaklama
.: 2 Gece 4* standardında otel Bakuryani Konaklama
.: 2 Gece 4* standardında otel Tiflis
.: Yarım Pansiyon Konaklama(Sabah ve akşam yemekleri) ilk gün akşam yemeği ile başlar, son gün sabah kahvaltıyla biter.
.: Tüm turlar
.: Yerel rehberlik hizmetleri
.: GeziciYAK Tur Lideri (Gürcü)
.: TÜRSAB seyahat sigortası
Fiyata Dahil Olmayanlar
.: Ana Ulaşımlar (İstanbul’dan veya diğer illerden Hopa’ya ulaşımlar)
.: Öğle Yemekleri.
.: Yurt dışı Çıkış Harcı (15,00 TL),
.: Müze ve ören yeri girişleri (bazı müzelerde zorunlu müze rehberi uygulaması mevcuttur.)
    (15-20 USD gibi bir bütçe ayırınız)
.: Yerel dans gösterisi içeren organizasyonlar (Sekva vb..) ,
.: [Varsa] Kişisel tercihe dayalı turlar+masrafları
Kredi Kartıyla Ödeme / Taksit
Batum

Batum, Acara Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi. Karadeniz kıyısında 7 kilometre uzunluğundaki alana bir yarım ay gibi uzanan Batum, Türkiye sınırına yalnızca 20 km. uzaklıkta konumlanıyor. Kentin 122 bin olan nüfusu yaz aylarında 400 bini buluyor.

Bir Yunan kolonisi olarak Batis ismiyle kurulan kent 17. yüzyılda Osmanlı 1873 yılında ise Rus imparatorluğunun hakimiyetine girdi. 1918 Nisan ayında Brest Litowsk antlaşması ile tekrar Türiye sınırlarına dahil olan kent, 18 Mart 1921 yılında Acara'nın başkenti olarak Sovyetler Birliği'ne geçti. Bugün Gürcistan'ın en büyük limanı konumundaki Batum, özellikle Azeri petrolünün dünyaya ulaştırılmasında kilit bir noktada.
Batum'da özellikle tarihi ve mimari eserler görülmeye değer. Kentin en turistik favori gezi ve eğlence alanı, Deniz kıyısındaki "Boulevard" adlı park. 19. yüzyıl sonunda, denizin yaklaşık 100 metre geri çekilmesi sonucunda, bu alana bir park yapılmasına karar verilmiş. 2004 yılına kadar 1.9 kilometre uzunluğundaki park, beş kilometrelik plajın da eklenmesiyle geniş bir eğlence alanına dönüştü. Tenis kortlarından satranç salonlarına kadar pek çok spor ve eğlence olanağı mevcut. Kolonada parkın sembolü konumunda.
Boulevard, eski ve yeni yapıların bulunduğu iki ana bölüme ayrılıyor. Yeni bölümde, Ardagani Gölü en nemli alan. İki yapay ada, amfitiyatro ve büyük bir fıskiye gölü süslüyor. Liman bölgesinde görülebilecek bir diğer alan Özgürlük Meydanı. 20. yüzyıl başlarında Aziziye Meydanı olarak bilinen alanda görkemli bir cami vardı. Sovyetler Birliği döneminde aynı yere Lenin heykeli dikildi ve adı da Lenin Meydanı olarak değişti. Batum tarihindeki pek çok önemli olay bu meydanda gerçekleşti.
Üniversite ile aynı alan üzerinde Nurigeli gölü ile Öğrenci ve Gençlik Parkı bulunuyor. 2007 yılında göl ve çevresi temizlenerek yepyeni bir çehreye kavuşturuldu. Batum'daki Ortadoks Kilisesi, aslında ilk inşa edildiğinde Katolik kilisesi idi. Bolşevik dönemde bir laboratuar olarak kullanıldı, 1989 yılında yenilenerek Ortadakos kilisesine çevrildi. Yine kentin dini yapılarından Saint Barbare kilisesi, etrafındaki güzel park ile dikkat çekiyor. Musevilerin ibadethanesi de 1904 yılında inşa edilen tarihi bir yapı. Batum'daki en önemli Müslüman yapısı, 1886 yılında Aslan Bey tarafından inşa ettirilen Orta Cami.
Batum özellikle doğal çevresiyle öne çıkıyor. Kent merkezine yakın olan Karadeniz kıyısındaki gezi alanları dışında, Batum'un kuzeyinde uzanan Botanik Bahçesi, kendi alanında dünyanın en büyüklerinden biri. Yaklaşık 114 hektara yayılan devasa parkta, ilk bilimsel araştırmalar ve çalışmalar 1889 yılında, Acara'nın Rusya'ya katılmasıyla başladı. Toplam 3 bin 274 ağaç türünün bulunduğu Botanik bahçesinde, dünyanın hemen her bölgesindeki ağaç ve bitki türleri görülebiliyor. Bunlar arasında Avustralya, Yeni Zelanda, Şili, Japonya, Amerika, Meksika, Çin, Himalayalar, tropik bölgeler gibi birbirinden farklı coğrafyalar bulunuyor. Yılın her dönemi yeşil kalan botanik parkı mutlaka görmek gerek. Batum'un güneyindeki akvaryum da bir diğer eğlence noktası. Yüzden fazla balık türü, Karadeniz balıkları burada görülebilir.

Kent merkezine 10 kilometre mesafedeki Gonio, geç Roma dönemine ait, surları halen sağlam olan bir kale.

Kültür ve Eğlence Şevavadze Devlet Drama Tiyatrosu (The Chavchavadze State Drama Theatre) Rus mimarisini yansıtan önemli bir örnek. Telengatov and Khalatov tarafından duvarları resimlerle bezenen binada oyunlar izlenebilir. Demir Tiyatro (Iron Theatre) 1892 yılında inşa edilen bir diğer kültür yapısı. Pek çok önemli isim bu tiyatro sahnesine yerini aldı.

Lado Gudiaşvili Resim Evi, Rustaveli caddesinde yer alıyor. Kentteki önemli sergiler, yerel ve uluslararası sanatçıların resim ve heykelleri burada ziyaret edilebilir. Batum Sanat Müzesi 1949'da inşa edildi. İlk başlarda devrim eserlerinin sergilendiği müze, 1998'den sonra Batı Avrupa ve Rus sanatından örneklerle zenginleştirildi. Khariton Akhvlediani Devlet Müzesi, 1908 yılında Voznesenski ve Olgha caddelerinin kesiştiği noktada inşa edildi. 1939 yılından itibaren bilimsel araştırmalar ile kültürel ve eğitsel işler burada sergilenmeye başladı.

Gürcistan çok sesli müziğin de anavatanı. Herhangi bir müzik aleti kullanmadan sadece vokalle söylenen çok sesli halk türküleri dinlenmeli.

Yeme İçme
Geleneksel Gürcü mutfağının örneklerini Batum'da bulabilirsiniz. Özellikle ceviz ve mısırın bol kullanıldığı bu mutfakta; patlıcan, lahana, pancar ve pırasa gibi sebze yemekleri tadılabilir. Tavuk ile yapılan yemeklerin özel bir yeri vardır. "Kahuri dedas purebi" adlı ekmek, Kaheti kökenli Gürcülerin sofralarında her zaman yer alır. "Pahali" Gürcülere özgü mezelerin genel adı. Çeşitli sebze ve otlarla hazırlanıyor.

Özellikle kahvaltıda yenilebilecek "haçapuri" bir tür peynirli börek. Acara usulü haçapuri yumurta ve sucukla yapılıyor. Mısır unundan yapılan "çadi" de bu sofranın diğer geleneksel lezzetlerini oluşturuyor.

Batum'da içecek olarak da zengin seçenekler mevcut. Tamamen doğal meyve sularından mutlaka tadılmalı. Gürcistan, Anadolu ile birlikte şarabın anavatanı olarak biliniyor. Rus hanedanına da özel şarap üreten Gürcüler bu konuda çok iddialı.

Alışveriş Alışveriş için kent merkezi tercih edilebilir. Gürcü şarabı, özellikle ağaçtan yapılan çeşitli hediyelik el sanatları, bambu ve diğer bitki fidanları, Gürcü müziği CD'leri en çok rağbet gören ürünler arasında

Bakuriani
Bakuriani, Gürcistan'ın Borcomi yöresinde bulunan kayak merkezidir. Trialeti Dağları'nın kuzey eteklerinde, 1.700m yükseklikte yer alır. Borcomi kentine 30km uzaklıktadır. Bu yöre, 2.200m yükseklikteki Muheri Volkanı'nın lavlarıyla oluşmuştur. Bakuriani, ülkenin uluslararası öneme sahip bir cazibe merkezi olarak tanınır.
Bakuriani Gürcistanın batısında Borjomi şehrine 30km uzaklıkta ve başkent Tiflise 170km uzaklıkta harika bir kayak merkezi. FIS sertifikası, dünya kış olimpiyatları sertifikasına sahip harika pistleri var. Genellikle yılın 5 ayı kar altında olan merkez güneşli havası ile fazlasıyla cazip ve tatmin edici. 2200 metreden 1300 metreye kadar 12 adet farklı pistleri bulunmakta. Son olarak 2006 yılında 3500 metreden 2600 metreye inen 1650 metre uzunluğundaki Didveli pisti açılmış durumda ve sizi alıp adrenalin seviyenizi maksimuma çıkartabilecek durumda. Pistlerin cazipliği bir tarafa maddi olarakta çok uygun. Tüm gün tüm telesiyejler 5 Euro. Board kiralama 10 Euro, bağlama 5 Euro, komple kıyafet takımı 10 Euro. 2 saatlik ders 15 Euro.(+1 kişi daha olursa 5 Euro fazla). Verilen fiyatlar bilgi amaçlıdır ve özel günlerde değişiklik gösterebilmektedir.

Katılım / Kayıt
Geziye Gelirken
YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ
.: Çakı, çakmak, matara, el feneri, şapka, fular, mayo,
polar, gorateks, rüzgarlık, panço yağmurluk,
bir yolcunun daima
yanında bulunması gereken malzemelerdir.
.: Hafif giysiler
.: Termal veya yün iç giyim
.: Uyku tulumu/ ince çarçaf
.: Programda yürüyüşlü geziler de yer alacak. Bunu dikkate alarak hazırlıklı gelin.
.: Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (polar/kazak, şapka, güneş gözlüğü, yağmurluk vb.)
.: Ínceden kalına doğru bir giyimi tercih edin (yürüdükçe terler, durduğunuzda üşüyebilirsiniz)
.: Ayakkabınız yürüyüşe uygun olsun (toprak, çamur, su vb.). Boğazlı bot ya da spor ayakkabı iyi olur
.: Küçük bir sırt çantanız bulunsun (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmalı)
.: Mutlaka yedek giyim, çorap ve ayakkabı alın
.: Yanınıza, su ve enerji verici yiyecekler alabilirsiniz
.: Varsa ilaçlarınız ve vitamin, güneş kremi, nemlendirici
.: Fotograf/Video çekiyorsanız yeterince (bol) film, yedek pil
AnaSayfa | BuAy | GelecekAy | Günübirlik | Haftasonu | UzunTur | Yurtdışı | Doğasporları | Foto/Hobi |E-posta | Yukarı

Yaşama Anlam Kat


[Olası yazım hataları ve güncel olmayan bilgi bağlayıcı değildir]

© 1999-2011 GeziciYAK
www.geziciyak.com sitesi
ve matbuu evrakları içerisinde yer alan
tüm metin, resim ve içeriklerin telif haklari -aksi belirtilmedikce-
GeziciYAK SEYAHAT ACENTASI'na aittir.
Hiçbir sekilde basili veya elektronik bir ortamda
izinsiz kullanilamaz ve kopyalanamaz.


Buradan aşağıda bir şey yok.