ŞAVŞAT-MACAHEL (ARTVİN)

(6 Gece 7 Gün)
1/2
Uzun yıllardır birbirinden farklı turlar gerçekleştirdiğimiz Artvin’in pek bilinmeyen coğrafyalarındaki bu geziyi çok seveceksiniz. 
Bir süredir dünyada modern kentleşmeye karşı tutarlı bir karşı akım olan Citta
Slow
akımı ülkemizde de çok güzel örneklerle temsil ediliyor. Bunlardan biri de şirin Şavşat ilçemiz. Olağan üstü vadiler, köyler, zirveler ve geleneksel yaşamın hakim olduğu harikalar diyarına bekliyoruz. 
Bu gezimizde neler yapacağız? Öncelikle sizlere ülkemizde İsviçre Alplerini andıran Şavşat ve Artvin coğrafyasında unutulmaz bir gezi vaat ediyoruz. Citta Slow ilan edilmiş Şavşat’ta ayrıntılı gezi ve keşif olanağımız olacak. Köyler ve geniş çimenlikler arasında yürüyüşler yapacağız.Çoğu kişinin bilmediği Şavşat Peri Pacaları'da bu gezimizin en büyük sürprizi olacak ;).Maçahel'de yayla yaşamı ve misafirperver Artvin insanı tanıklıklarımız olacak. Adeta müzeköy gibi olan ve köylülerce korunan Bazgiret köyüne misafir olacağız. Pandemi süreciyle birlikte ciddi bir şekilde değişen gezi kültürü, bizim halihazırda 22 yıldır uyguladığımız bir sisteme döndü nihayet :) .Bütün bu özlemlerimizi, küçük gruplarla, telaş ve koşturmacadan uzak,rahat ve en önemlisi yavaşça, sindire sindire gidereceğiz.

 

GÜNLÜK AKIŞ 

1.GÜN. CUMARTESİ: TRABZON – ARTVİN - KAFKASÖR YAYLASI - ŞAVŞAT 
2.GÜN. PAZAR: PINARLI – ŞİRATA GÖLLERİ – BALIKGÖLÜ - KARAGÖL - PERİ BACALARI
3.GÜN. PAZARTESİ: DÜZENLİ – ÇAMLICA – HANLİ 
4.GÜN. SALI: MADENKÖY BAZGİRET GEZİSİ - LEKOBAN
5.GÜN. ÇARŞAMBA: LEKOBAN - İNDACVİNDA GEÇİDİ - NAÇADİREV GÖLÜ
6.GÜN. PERŞEMBE: FINDIKYAYLA – MAÇAHEL İNİŞİ 
7.GÜN. CUMA: BORÇKA KARAGÖL - FINDIKLI - ÇAĞLAYAN KÖYÜ - TRABZON

 

AYRINTILI İÇERİK  

1.GÜN. CUMARTESİ / TRABZON – ARTVİN - KAFKASÖR YAYLASI - ŞAVŞAT 
Trabzon’dan sabah saat 10:00’da hareket ederek Artvin Şavşat’a doğru yol alıyoruz. Cankurtaran geçidinden geçip Çoruh vadisine ulaşıyoruz. Önce Borçka Barajını göreceğiz. Baraj gölü üzerinde Liman denilen noktada kısa bir mola verip koşullar uygun ise bir tekne gezisi yapacağız. Devamında Artvin kent merkezine uğrayıp Kafkasör Yaylasına çıkacağız. Geziler sonrası Şavşat’a yolculuğa devam ederek akşam saatlerinde tesise yerleşeceğiz. 

 

2.GÜN. PAZAR / PINARLI – ŞİRATA GÖLLERİ – BALIKGÖLÜ - ŞAVŞAT KARAGÖL - PERİ BACALARI 
Şavşat’ın güneybatı ucundaki en önemli iki göl arasında yürüyüş yapacağız. İlk Pınarlı köyüne ulaşıp buradan Şirata yakınına yaklaşacağız. Bir saatlik dik çıkış sonrası Şirata göllerindeyiz. Buradan Balıkgöl’e ineceğiz. Öğle molamız Balık gölünde olacak. Ardından kullanılmayan köy yolları ve patikalardan Karagöl’e iniş yürüyüşü yapacağız. Karagöl’de yapacağımız gezi sonrası çoğu kimsenin haberdar olmadığı ama sizlere özel olarak göstereceğimiz Şavşat Peri Bacaları'na doğru yol alıyoruz. Kısa orman içi yürüyüş ve manzara izlenimleri sonrası otele dönüyoruz. 

3.GÜN . PAZARTESİ / AVCALA – DÜZENLİ – ÇAMLICA 
Bugün Şavşat’ın batı yakasını keşfediyoruz. Çok az bilinen ama etkileyici manzaralar sunan Avcala bölgesinden Düzenli bölgesindeki köyler arasında yürüyeceğiz. Avcala sırtlarında başlayan yürüyüş yaylalar arasından Çamlıca köyüne kadar devam edecek. Konaklama Şavşat'ta. 

4.GÜN.SALI / BAZGİRET (MADENKÖY) - LEKOBAN 
Sabah otelden ayrılarak tıpkı yüz yıl öncesinden, el değmeden kalmış gibi duran, bizlerin çok önemsediği ve Müze köy ilan edilmesini düşündüğümüz Bazgiret yani Maden Köy'e gidiyoruz. Tüm gün köyün havasını solumak, derede yüzmek, değirmenlerini ziyaret etmek, mahallelerini keşfetmek ve çok misafirperver olan halkıyla kucaklaşmak için köy içlerinde aktiviteler yapacağız. Yürüyüşlerimiz köy sınırlarında olacak. Maden Köyünden ayrıldıktan sonra Lekoban Yaylasına bir yürüyüş yapacağız. Yürüyüş direkt köyün üst kısmından başlayacak. Önce Cancir Yaylasına oradan da keyifli yatay bir patikayla Lekoban yaylasına kadar sürecek. Konaklama Lekoban Yaylasında Murat amcamızın pansiyonunda :)

5.GÜN. ÇARŞAMBA / LEKOBAN - İNDACVİNDA GEÇİDİ - NAÇADİREV GÖLÜ
Uyanacağımız muhteşem manzara ve keyifli bir kahvaltı sonrası Lekoban'dan tarihi geçit yollarını kullanarak İndacvinda geçidine çıkıyoruz. Buradan Naçadirev gölüne yürüyoruz. Eğer hava koşulları uygun ise gölde kısa bir yüzme molası verebiliriz :)

6.GÜN. PERŞEMBE / FINDIKYAYLA – MAÇAHEL İNİŞİ 
Lekoban Yaylasından İndacvinda sırtına çıkarak Mereta Gölüne yürüyüş yapacağız. Karçalların buzul göllerinden birini görmeden olmaz sanırız. Sonra tekrar İndacvinda geçidine dönüyoruz. Buradan Fındık yaylasına ineceğiz. Yayladan başlayan yürüyüş ile Efeler Köyüne eski yayla patikasından iniş yürüyüşü yapacağız. Yola ulaşıp aracımızla buluşuyor ve oradan kalacağımız Pansiyon’a geçiyoruz. 

7.GÜN . CUMA / BORÇKA KARAGÖL - FINDIKLI - ÇAĞLAYAN KÖYÜ - TRABZON 
Maçahelden ayrılıp Trabzon’a doğru yol alıyoruz. Güzergâhımızda Borçka Karagöl ziyareti yapacağız. Ardından Fındıklı ilçesinde Çağlayan köyüne varıp öğlen yemeğimizi yöresel menüden oluşacak yemeklerle yiyor olacağız. Bu köydeki tarihi konakların bulunduğu birkaç mahalleyi gezerek Trabzon’a doğru yol almaya devam ediyoruz. Zaman durumuna göre Rize bezi atölyelerini ve Sürmene bıçakçılarına uğrayarak Trabzon'a ulaşıp sizleri yolcu ediyoruz.

FİYATA DAHİL 
-Trabzon/Trabzon arası bütün ara transferler,  
-6 Gece Konaklama
-6 Kahvaltı,
-6 Akşam yemeği,
-Bölgesel mihmandarlık ve rehberlik hizmeti,
-Seyahat Sigortası,

 

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR 
-Şehirler arası ulaşım bedeli. İstanbul (vb)-Trabzon / Trabzon-İstanbul (vb)
-Öğlen yemekleri,
-Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,

Konaklama:
-İlk 3 gece Şavşat’ta, tamamen orman içerisindeki Yeşil Vadi tesislerinde bungalovlarda kalacağız. 
-2 gece Lekoban Yaylasında Murat Amcamızın banyo tuvaletli pansiyonunda konuğuz. 
-1 gece Maçahel’de Maçahelhan vb tesisinde konaklayacağız.

Not: Pandemi dolayısıyla tesis kapasitelerinin durumuna göre bölge değiştirmemek ve eş değer tesis sunmak koşuluyla değişiklik yapılabilir.

Ulaşım
Yeni süreçle birlikte ulaşım alanında da bazı değişiklikler oldu. Öncelikle biz yine her zamanki gibi minibüslerle hareket edeceğiz, orada bir değişiklik yok :) 
Tur katılımında HES kodlarınız istenecektir.

Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok :)

Grupla buluşma saatlerimiz;
Uçaklı Ulaşım 

Cumartesi sabahı en geç saat 09.30 dolaylarında Trabzon havaalanından hareket etmiş olacağız.
Dönüş günü ise, Cuma akşam saat 19.00 ve sonrası Trabzon havaalanı hareketli tüm uçakları tercih edebilirsiniz.

Normal koşullarda bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçaktır. Otobüs veya kendi aracınızla da ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tur katılımcıları havaalanında karşılanıp, havaalanından yolcu edilirler. Otobüsle gelenler otogarda, kendi aracıyla gelenler belirleyeceğimiz buluşma noktasında karşılanır.

Otobüs ile ulaşım için;
Gidiş veya dönüş organizasyonunu otobüs ile yapmak isteyen katılımcılarımız en geç saat 10.00 dolaylarında Trabzon’da olacak şekilde turdan 1 gün önce Perşembe yola çıkış ve dönüş için, Cuma akşam yine 19.00 ve sonrası Trabzon hareket şeklinde rezervasyonlarını yapmalıdır. (Dönüş rezervasyonunu Trabzon'a ulaştığınız gün rehberle otogarda yapabilirsiniz)
Kendi aracınızla ulaşım için;
Gerçekleştireceğimiz programa kendi aracınızla da dahil olabileceksiniz. Bunun için bizlere önceden bilgi vermeniz durumunda aracınıza özel park yeri ayarlayabileceğiz.

Ekip Hakkında
Ekibimiz, sosyal ilişkileri güçlü, gezi yapılacak bölgeleri araştırmacı bir ruhla inceleyen, sizlerin bölgeyle özdeşlik kurmanızı sağlayacak olan ve yöreyi çok iyi bilen bölge insanlarıdır. Onlarca kez yaşamış oldukları tur deneyimlerinden dolayı yöreye oldukça hâkimdirler. Anlatılacak bilgi çok olduğundan dolayı daha önce turlarımıza katılan ve ikinci kez gelen katılımcılar bazen "bu anlattıklarını önceki turda anlatmadın" diye rehberlerimize sitemde bulunmaktadırlar :)
Ayrıntılı gezi ve anlatım için bizi tercih etmenizde bir nedeni de; gidilen lokal bölgelerde Laz, Hemşinli ve Gürcü gönüllü rehberlerinizin olmasıdır.

 

Not:

.: Program akışı Rehber/Tur lideri/ Acente Yetkilisi  tarafından belirlenir.

.: Rehber/Tur lideri/ Acente Yetkilisi , hava, deniz, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb.
nedenlerle program günlerinde, öğle yemeği alınacak mevkilerde, değişiklik yapabilir.

Gerekli Malzemeler
*Seyahat Çantası (Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. Çekçekli, altında tekerlekleri olan çantalar sıkıştırılamadığından çok sorun olabiliyor. Spor çantası şeklinde bir seyahat çantanız olmasını rica ederiz. Turlar otobüsle değil minibüslerle yapılmakta) :)
*Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt sırt çantası)
*Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği iyi olan)
*Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı) 
*Yağmurluk (Tercihen panço da olabilir)
*Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
*T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
*Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
*Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
*Mayo, Havlu ve Plaj terliği (Buzul göllerine, Derelere, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)
*Flash Bellek (Tur sırasında çekilen video ve fotoğrafların anında katılımcılara verilebilmesi için)
*Fotoğraf Makinesi

Önemli;
*Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir.

3.400 ₺

Havale/Eft

7 
gün
  • 17-07-2021    23-07-2021
  • 31-07-2021    06-08-2021
  • 14-08-2021    20-08-2021
  • 21-08-2021    27-08-2021
  • 28-08-2021    03-09-2021

Single Konaklama Farkı: YOK (Bu özel programda tesislerdeki imkanlar dahilinde single konaklama sınırlı olabilir)

Çocuk Fiyatı: 1950 ₺

**Çocuk fiyatı 06-12 yaş aralığında ve iki ebeveyn yanında kalmak koşuluyla geçerlidir. 

**0-5 yaş aralığındaki çocuklar, araçta koltuk talep edilmesi halinde 900 ₺ ücret talep edilir.

 

Kredi kartları diğer taksitli ve tek çekim fiyatlarımızı sorunuz.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı sınırlıdır 

.: Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında geçerlidir.