top of page

HİNDİSTAN

Altın Üçgen (Jaipur, Agra, Delhi),

 $

havale/eft

12
gün
Pencab (Amritsar, Hola Mohalla Festivali, ANANDPUR SAHİB, Chandigarh) ve SİH’LER
Hindistan, yüzyıllardır dünyanın her yerinden gezginin, hayallerini süsleyen bir ülke... İnsanın tüm duyularına hitap eden bu ülkeye gidip de büyülenmemek imkânsız. Yapıların, giysilerin ve coğrafyanın oluşturduğu bir renk cümbüşü gözlerimizi kamaştırırken, kulağımız zengin Hindustani klasik müzik geleneğinin eserleriyle ve neredeyse her dinden insanın dualarıyla dinleniyor. Dükkânlardan ve tapınaklardan gelen tütsü kokuları, birbirinden güzel yemeklerin baharatlarıyla birleşiyor. Ve bütün bu zenginlik insanın içinde Hindistan’ı tarihi, kültürü, doğasıyla kucaklama isteği doğuruyor.
 
PROGRAM:
 
1. Gün .27 Şubat Cuma
İstanbul – DELHİ
2. Gün. 28 Şubat 2015 Cumartesi DELHİ- JAİPUR
Sabah 07.25 Delhi’ye varışımızın ardından aracımızla Jaipur’a doğru yola çıkıyoruz. “Pembe Şehir” olarak tanınan Jaipur, Rajasthan eyaletinin başkentidir. Planlı bir şehir olmasıyla ünlü olan Jaipur, gerek mimarisiyle, gerekse sokaklarını dolduran insanlarıyla Hindistan’ın binbir renginden güzel bir demet sunar. Otele yerleşme ve dinlenme . Sonra isteyenlerle Jaıpurun renkli çarşılarına bırakıyoruz kendimizi. Konaklama Jaipur’da otelimizde.
 
3. Gün. 1 Mart 2015 Pazar JAİPUR
Kahvaltıdan sonra Jaipur yakınlarında bulunan ünlü Amber Kalesine ’ne doğru yola çıkıyoruz. Bir tepenin üzerine kurulu olan hisar Rajput mimarisinin en önemli örneklerindendir. Kraliyet salonları, sayısız teraslar, fildişi ve camlarla süslü odalar ve duvar resimlerinin büyüleyici birlikteliğini inceliyor, tepenin eteklerindeki Maota Gölü’nün oluşturduğu hoş manzarayı izliyoruz. Öğleden sonra Jaipur şehir merkezini gezeceğiz. Uğraklarımız arasında Şehir Sarayı Müzesi bulunuyor. Müzede Babür İmparatorluğu dönemi sanatının en önemli örnekleri sergileniyor; şah ailesine ait kıyafetler, halılar, silah koleksiyonu ve saray hayatını resmeden minyatürler müzenin geniş koleksiyonu içinde yer alıyor. Daha sonra, 18. yüzyılda inşa edilmiş olan Jantar Mantar Rasathanesi’ni ziyaret ediyor, Hindistan’da astronomi, matematik ve geometrinin gelişim tarihine ilişkin bilgiler alıyoruz. Sayısız penceresiyle Agra’nın simgelerinden biri haline gelmiş olan Hava Mahal (“Rüzgâr Sarayı”) da ziyaret edeceğimiz binalar arasında. Hava Mahal, 1799’da inşa edilmiştir ve Hindistan’ın en ünlü yapılarındandır. Konaklama Jaipur’da otelimizde.
4. Gün.2 Mart 2015 Pazartesi JAİPUR – FATEHPUR SİKRİ -AGRA
Kahvaltıdan sonra Agra’ya doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde, Babür Hanedanı hükümdarlarından Ekber Şah’ın başkenti olan Fatehpur Sikri’yi ziyaret ediyoruz. Agra’ya vardıktan sonra dünya mimarisinin en önemli eserlerinden Tac Mahal’i ziyaret edeceğiz. Tac Mahal, Şah Cihan’ın sevgili eşi Mümtaz Mahal’in türbesidir. İnşası 1631’de başlamış ve 22 yıl sürmüştür. Yaklaşık 20.000 kişinin inşaat faaliyetleri için seferber olduğu tahmin edilmektedir. Efsaneye göre Şah Cihan, yapının tamamlanmasından sonra, mimar Üstad Ahmed Lahori’nin benzer bir yapı tasarlamasını engellemek için ellerini kesmiş ve gözlerini kör etmiştir. Konaklama Agra’da otelimizde.
 
5. Gün. 3 Mart 2015 Salı AGRA – DELHİ
Sabah saatlerini Agra Kalesi’ni keşfetmeye ayırıyoruz. UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan kale, Kızıl Kale olarak da bilinir. Babür Hanedanı’nın önemli üyeleri (Babür, Hümayun, Ekber, Şah Cihan ve Evrengzib) bu kalede yaşamıştır; bu hanedanın Hindistan’da hüküm sürdüğü dönemde, 1650’de başkent Delhi’ye taşınana kadar, ülkenin yönetim merkezi Agra Kalesi olmuştur. Kale, divan salonları, sütunlu koridorları, kıvrımlı kemerleri, yemyeşil avluları ve gösterişli Cihangir Sarayı ile pek çok şaheseri kapsar. Kaleyi ziyaret ettikten sonra otobüsümüzle Delhi’ye doğru yola çıkıyoruz. Konaklama Delhi’de otelimizde.
 
6. Gün. 4 Mart 2014 Çarşamba YENİ DELHİ - ESKİ DELHİ
Bugün, tam gün Delhi’liyiz. Şah Cihan, imparatorluğun başkentini 1650’de Agra’dan Delhi’ye taşımıştır. Delhi, bu dönemden itibaren muazzam bir gelişme göstermiştir. Keşfimize Eski Delhi’den başlıyoruz. Delhi Kızıl Kalesi’ni dışarıdan seyrediyor, kalenin ana girişi olan Lahor Kapısı’nın tam karşısından itibaren uzayıp giden Chandni Chowk Caddesi’nin küçük dükkânlarla dolu çarşı-Pazar alanında geziniyoruz. Burada uğrak noktalarımızdan biri, Hindistan’ın en büyük camisi olan Cuma Mescidi. Güzergâhımız üzerinde, bağımsız Hindistan’ın kurucusu olan Mahatma Gandhi’ye adanmış bir anıt olan Raj Ghat da bulunuyor. Anıt, Gandhi’nin 1948’de suikaste kurban gittiği noktada dikilmiştir. Öğleden sonra, şehrin 20. yüzyıl başlarından itibaren inşa edilen “Yeni Delhi” kısmını ziyaret ediyoruz. Bahçeleri vegösterişli kolonyal dönem binalarıyla Yeni Delhi etkileyici görünümler sunuyor. Güzergâhımız üzerinde yer alan tarihi şaheserler arasında 12. yüzyıl sonunda inşa edilmiş olan Kutup Minare, Hümayun Türbesi, 20. yüzyıl başında yapılmış olan Hindistan Kapısı, Başkanlık ve Parlamento binaları bulunuyor. Konaklama Delhi’de otelimizde.
 
7. Gün. 5 Mart 2015 Perşembe DELHİ-tren-PENCAP –Amritsar
Sabah erken saatlerde otelimizden ayrılıyor, tren istasyonuna ulaşıyor, kuzeybatıya, Pencap eyaletine giden trenlerden birine biniyoruz. Hedefimiz, eyaletin en önemli şehirlerinden biri olan Amritsar. Yolda Hindistan coğrafyasını gözlemleme fırsatı buluyoruz. Tren yolculuğu nun başlı başına bir seyahat deneyimi olduğunun da altını çizmek gerekli: Hindistan’da şehirler arası ulaşım büyük ölçüde trenlerle sağlanıyor ve trenler bizi Hindistan yaşamının içine çekiyor. Amritsar’a ulaştıktan sonra Altın Tapınak’ı (Harmandir Sahib –Darbar Sahib) ziyaret ediyoruz. Altın Tapınak, Sikh inancının başlıca merkezi. Hinduizm ve İslam’ın sentezi sonucunda ortaya çıkmış olan bu din hakkında bilgi ediniyoruz. Ülkenin İngiliz kolonisi olduğu dönemlerde yaşanan 1919 Amritsar katliamı anısına dikilen anıtı ve Baba Atal Rai Kulesi’ni ziyaret ediyoruz. Akşamüstü Wagah sınır kapısına doğru yola çıkıyoruz. Hindistan-Pakistan sınırında askerlerin nöbet değişimi törenini izliyoruz. Konaklama Amritsar’da otelimizde.
 
8. Gün. 6 Mart 2015 Cuma AMRİTSAR –ANANDPUR SAHİB ‘’Hola Mohalla Festival’’ Bugün, Hola Mohalla bayramını kutlamaya başlayacağız. Erken saatlerde otelimizden ayrılıp Anandpur Sahib şehrine doğru yola çıkıyoruz. Sikh’lerin en önemli bayramı olan Hola Mohalla bu kutsal şehirde kutlanıyor. Festivalde yapılan dövüş gösterileri, savaş davullarının etkileyici sesi ve sancakların oluşturduğu renkli görüntü unutulmaz deneyimler yaşatacak size.. Akşamüstü saatlerinde Chandigarh’da şehrindeki otelimize ulaşıyoruz.
 
9. Gün. 7 Mart 2015 Cumartesi Chandigarh –Tren – Delhi Havalimanı –İstanbul Hola Mohalla kutlamaları bütün coşkusuyla devam ediyor, Anandpur Sahib şehrinde Sikh silahlı birliği Nihang’ın üyeleri tarafından yapılan geleneksel silah oyunlarını izliyoruz. Geleneksel müzik ve duaları dinliyor, Sikh kadınlarının kutsal şehre gelen hacılara yemek ikram etmesine tanıklık ediyoruz. Saat 15.00 gibi Chandigarh’a tren istasyonuna doğru yola çıkıyoruz. Varışımız 22.00 gibi direk havalimanına transfer ve istanbul’a geri dönüş.
 
10.Gün. 8 Mart 2015 Pazar
Delhi-İstanbul
FİYATA DAHİL HİZMETLER:​
 • 7 gece YP Konaklama

 • Transferler,

 • Programda belirtilen geziler

 • Şehir turlarında yerel ingilizce rehber

 • Hola Mohalla Festivali

 • Eski Delhide Rikşa ‘lar la gezinti...

 • Delhi – Amritsar ve Chandigarh – Delhi treni

 • Müze ve ören yeri girişleri,

 • TÜRSAB Seyahat Sigortası

 • Türkçe rehberlik Hizmetleri

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
 • İSTANBUL-DELHİ/DELHİ-İSTANBUL

 • Hindistan Vizesi

 • Çıkış Harcı (15,00 TL)

 • Öğle yemekleri

 • Bahşişler

 •  [Varsa] Ekstralar, Kişisel her türlü harcama

Bu Geziye Gelirken:

 • Programda yürüyüşlü geziler yer alacak. Bunu dikkate alarak hazırlıklı gelin.

 • Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (polar/kazak, şapka, güneş gözlüğü, yağmurluk vb.)

 • İnceden kalına doğru bir giyimi tercih edin (yürüdükçe terler, durduğunuzda üşüyebilirsiniz)

 • Ayakkabınız yürüyüşe uygun olsun (toprak, çamur, su vb.). Boğazlı bot ya da spor ayakkabı iyi olur

 • Küçük bir sırt çantanız bulunsun (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmalı)

 • Mutlakayedek giyim, çorap ve ayakkabı alın

 • Yanınıza, su ve enerji verici yiyecekler alabilirsiniz

 • Varsa ilaçlarınız

 • Fotograf/Video çekiyorsanız yeterince ekipman, yedek pil vb.

Bu turlarımızı değişik tarihlerde gruplara ve kişiye özel düzenleyebiliyoruz. Lütfen özel isteklerinizi bize ayrıca iletiniz.
 • Kredi Kartı Tek Çekim:  $

 • Kredi Kartı Taksit: $

 • (Bonus Karta 5 taksit, diğer kartlar için sorunuz)

 • Single farkı :  $

 • Google+ Basic Black
 • Twitter Basic Black
 • Facebook Basic Black
bottom of page