Bulgaristan "Surva Maske Festivali" Turu   

1 gece, 2 gün Pernik, Sofya
1/16
PROGRAM:

 

0.Gün 25 Ocak Cuma İstanbul-Sofya

 

Buluşma Yeri ve Saati

Akşam saat 21:30’da Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü saat 22:00’de Mecidiyeköy Ziraat Bankası Önü, saat 22:30’de İncirli Ömür Plaza Önünden hareket ile Çorlu-Edirne üzerinden Kapıkule’ye doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 3,5 saatlik yolculuğun ardından Kapıkule Sınır Kapısına varıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanmasının ardından Bulgaristan sınırından geçerek, Haskovo-Plovdiv Sofya karayolu üzerinden Pernik'e yolculuğumuza başlıyoruz.

 

2.Gün 26 Ocak Cumartesi Pernik Maske Festivali
ilk olarak kahvaltımızı yapıp "Surva Festivaline" geçiyoruz. Sofya’ya 30 km uzaklıktaki Pernik kenti, ülkenin “madenci şehri” olarak tanınıyor. Ancak 25 yıldan beri, uluslararası kültür arenasında, dünyada tek olan “Surva” geleneğine adanan otantik bir festivalle adından söz ettirmeyi başaran bu şehir, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras olarak Dünya Kültür Mirası listesindedir. Festival “Surva” bütün Balkan Yarımadasındaki Folklor maske geleneklerini birleştiren uluslararası bir organizasyondur. Bu geleneksel festivalin kötülükleri bizden uzak tutması bekleniyor. Maskeli insanlara , kötü ruhları uzak tutmak için geleneksel ritüelleri yerine getiren karmaşık kostümlü erkekler ( Kukeri ) olarak adlandırılıyor. Kostümler vücudun çoğunu kaplar ve hayvanların süslü ahşap maskelerini ( bazen çift yüzlü ) ve kemere takılı büyük çanları içerir. Kukeri yürür ve köylüler aracılığıyla kötü ruhları kostümleri ve çanlarının sesi ile korkutmak için dans eder. Ayrıca yıl boyunca köye iyi bir hasat, sağlık ve mutluluk sağladığı düşünülmektedir. Bu festivalin katılımcıları 70’in üzerinde ülkeden 5000’den fazla kişidir. Danslara, ritüellere ve farklı gruplar arasındaki rekabete rağmen, etkinlik size birçok ustayı görme, çok lezzetli tipik Bulgar mutfaklarını deneme ve ünlü şarap tadımı şansı verecektir. Festival saat 10:00 da kukeri geçit töreniyle başlıyor ve kukeri gösterilerinin tadını çıkarmak için Pernik ana meydanına (birçok yerel dans, şarkı ve geleneksel kostümlerdeki performansın sahnesi) gidiyoruz. Şehrin her yerinde şarkı, dans ve gül olacak! Ayrıca farklı el yapımı nesneleri ve yerleri görebileceğiniz veya satın alabileceğiniz çok sayıda zanaat dükkanı vardır Oldukça eğlenceli görüntüler ve çan seslerini  bırakarak saat 17:00 de otelimize hareket ediyoruz. Konaklama Sofya'da.
 

3.Gün 27 Ocak Pazar Sofya-İstanbul

Sabah Otel'den alacağımız kahvaltının ardından Sofya turumuza başlıyoruz. Turumuzda öncelikle iç ve dış mimarisi ile çarpıcı özelliklere sahip olan ve Balkanların en büyük kilisesi olan Aleksandr Nevski Katedrali'ni görüyoruz. Daha sonra, Balkanların en büyük kütüphanelerinden biri olan Milli Kütüphane'nin ve Sofya Üniversitesi'nin görülmesi, Mimari özellikleri ile ilgi çeken Merkez Bankası'nın binasının yanından geçerek, neo klasik stilde inşa edilmiş olan Milli Bulgar Tiyatrosunda resim molası veriyoruz. Günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Ulu Camii'yi görüp, şehrin simgesi Sofya Heykeli'ne bakış ve Aya Nedelya Kilisesi'nin görülmesi. Banyabaşı Camii (Seyfullah Efendi Camii) ziyareti. Turumuzun ardından Bulgaristan’ın ikinci büyük kenti Plovdiv’e hareket etmek üzere otelimizden ayrılıyoruz. (Sofya-Filibe yaklaşık 150 km) Varışımızla birlikte yapacağımız panoramik turumuzda; adı “Nöbet Tepe” olarak geçen şehrin en eski bölümü “Eski Plovdiv”, şehrin eğlence ve alışveriş merkezi olan Batenberg Caddesi, Plovdiv’e özel simetrik ev örneği Balabanov Evi, Georgi Mavridi’nin evi ve Eski Roma çağından kalma amfitiyatro göreceğimiz yerler arasında. Panoramik şehir turumuz sonrası serbest zaman. Tur liderimizin belirleyeceği saatte dönüş yolculuğumuz için hareket ediyoruz. Kapıkule sınır kapısındaki pasaport ve gümrük işlemleri ardından free shop’ta vereceğimiz kısa mola sonrası Türkiye sınırına geçiyoruz. İstanbul'a varışımızla birlikte gezimiz sona eriyor

 
FİYATA DAHİL HİZMETLER:​
 • Sofya  4 yıldızlı otelde 1 gece oda kahvaltı konaklama

 • Özel lüks otobüsler ile ulaşım ve ikramlar

 • Pernik’de festivale katılım, Sofya Turu  

 • Türkçe tur lideri  ve  yerel rehberlik  hizmetleri

 • TURSAB zorunlu sigorta+seyahat & sağlık sigortası

 • 30.000 Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası

 
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
 • 15 ₺ yurt dışı çıkış harcı

       (Seyahat tarihinden önce bankalara ödeme yapılması tavsiye edilir.)

 • Kişisel harcamalar

 • İlk  gün sabah kahvaltısı ,Öğle ve Akşam Yemekleri

 • Müze Ören yeri giriş ücretleri –yok-   

 

Vize:

Yeşil ve gri pasaportlara vize uygulanmıyor

 

BULGARİSTAN VİZESİ  100 € vize ücreti ve hizmet bedeli (0-10 yaş arası çocuk için 50 €, 11 yaş ve üzeri çocuk için 100 € ücret ödenir.

Belirtilen vize ücreti TC vatandaşları için olup farklı uyruklu misafirlerimizin vize ücretleriyle alakalı satış ofislerimizden bilgi alabilirsiniz.)

SHENGEN VİZESİ   120 €
 

UNUTMAYIN:​
 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.

 • Rehber, hava, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb. nedenlerle programda değişiklik yapabilir.

120 €

havale/eft

2
gün
 • 25-27 Ocak 2019

2/3 Kişilik Odalarda Kişi Başı         

KK ile tek çekim: 125 €

2-12 yaş :110 (2 yetişkin yanında geçerlidir.)

 

Odada Tek Kişi Konaklama

Nakit/havale/eft ile ödemelerde : 170 €

KK ile tek çekim: 175 €

Taksitli fiyatlarımız için ofisimizden bilgi alabilirsiniz.

Receppaşa Cad. Selçuk Apt. No:14/10 Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

info@geziciyak.com

© 1999-2018 GeziciYAK

A-4520

0212 238 51 07 pbx