top of page

Bulgaristan "Surva Maske Festivali" Turu   

1 gece, 2 gün Pernik, Sofya
PROGRAM:

 

1.Gün 24 Ocak Cuma 2020 İstanbul Sofya 

Akşam saat 21:30’da Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü saat 22:00’de Mecidiyeköy Ziraat Bankası Önü, ve saat 22:30’de İncirli Ömür Plaza Önünden hareket ile Çorlu-Edirne üzerinden Kapıkule’ye doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 3,5 saatlik yolculuğun ardından Kapıkule Sınır Kapısına varıyruz. Gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanmasının ardından Bulgaristan sınırından geçerek, Haskovo-Plovdiv Sofya karayolu üzerinden Pernik'e yolculuğumuza başlıyoruz.

 

2.Gün 25 Ocak Cumartesi 2020 Pernik
ilk olarak kahvaltımızı yapıp ‘Surva’ Festivaline" geçiyoruz. Sofya’ya 30 km uzaklıktaki Pernik kenti, ülkenin “madenci şehri” olarak tanınıyor. Ancak 25 yıldan beri şehir, uluslararası kültür arenasında, dünyada tek olan “Surva” geleneğine adanan otantik bir festivalle adından söz ettirmeyi başaran bu şehir. ( UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras olarak Dünya Kültür Mirası listesindedir )  Festival “Surva” bütün Balkan Yarımadası’ndaki Folklor maske geleneklerini birleştiren uluslararası bir organizasyondur. Bu geleneksel festivalin kötülükleri bizden uzak tutması bekleniyor. Maskeli insanlara , kötü ruhları uzak tutmak için geleneksel ritüelleri yerine getiren karmaşık kostümlü erkekler ( Kukeri ) olarak adlandırılıyor. Kostümler vücudun çoğunu kaplar ve hayvanların süslü ahşap maskelerini ( bazen çift yüzlü ) ve kemere takılı büyük çanları içerir. Kukeri yürür ve köylüler aracılığıyla kötü ruhları kostümleri ve çanlarının sesi ile korkutmak için dans eder. Ayrıca yıl boyunca köye iyi bir hasat, sağlık ve mutluluk sağladığı düşünülmektedir. Bu festivalin katılımcıları 70’in üzerinde ülkeden 5000’den fazla kişidir. Danslara, ritüellere ve farklı gruplar arasındaki rekabete rağmen, etkinlik size birçok ustayı görme, çok lezzetli tipik bulgar mutfaklarını deneme ve ünlü şarap tadımı şansı verecektir. Festival saat 10:00 da kukeri geçit töreniyle başlıyor ve kukeri gösterilerinin tadını çıkarmak için Pernik ana meydanına (birçok yerel dans, şarkı ve geleneksel kostümlerdeki performansın sahnesi) gidiyoruz. Şehrin her yerinde şarkı, dans ve gül olacak! Ayrıca farklı el yapımı nesneleri ve yerleri görebileceğiniz veya satın alabileceğiniz cok sayıda zanaat hediyelik eşya dükkanı vardır Oldukça eğlenceli görüntüler ve çan seslerini  bırakarak saat 17:00 de otelimize hareket ediyoruz. Konaklama Sofya.

 

3.Gün 26 Ocak Pazar 2020 Sofya Plovdiv ( Filibe ) İstanbul
Sabah Otel'den alacağımız kahvaltının ardından Sofya turumuza başlıyoruz. Turumuzda öncelikle iç ve dış mimarisi ile çarpıcı özelliklere sahip olan ve Balkanların en büyük kilisesi olan Aleksandr Nevski Katedrali'ni görüyoruz. Daha sonra, Balkanların en büyük kütüphanelerinden biri olan Milli Kütüphane'nin ve Sofya Üniversitesi'nin görülmesi, Mimari özellikleri ile ilgi çeken Merkez Bankası'nın binasının yanından geçerek, neo klasik stilde inşa edilmiş olan Milli Bulgar Tiyatrosu'nda resim molası veriyoruz. Günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Ulu Camii'yi görüp, şehrin simgesi Sofya Heykeli'ne bakış ve Aya Nedelya Kilisesi'nin görülmesi. Banyabaşı Camii (Seyfullah Efendi Camii) ziyareti. Turumuzun ardından Bulgaristan’ın ikinci büyük kenti Plovdiv’e hareket ediyoruz. (Sofya-Filibe yaklaşık 150 km) Varışımızla birlikte yapacağımız panoramik turumuzda; adı “Nöbet Tepe” olarak geçen şehrin en eski bölümü “Eski Plovdiv”, şehrin eğlence ve alışveriş merkezi olan Batenberg Caddesi, Plovdiv’e özel simetrik ev örneği Balabanov Evi, Georgi Mavridi’nin evi ve Eski Roma çağından kalma amfitiyatro göreceğimiz yerler arasında. Panoramik şehir turumuz sonrası serbest zaman. Tur liderimizin belirleyeceği saatte dönüş yolculuğumuz için hareket ediyoruz. Kapıkule sınır kapısındaki pasaport ve gümrük işlemleri ardından free shop’ta vereceğimiz kısa mola sonrası Türkiye sınırına geçiyoruz. İstanbul’a varışımızla birlikte gezimiz sona eriyor.

FİYATA DAHİL HİZMETLER:​
 • Sofya' da 4 yıldızlı otelde 1 gece oda kahvaltı konaklama

 • Özel lüks otobüsler ile ulaşım ve ikramlar

 • Panoramik Sofya ve Plovdiv şehir turu

 • Tatil Takvimi Türkçe tur liderliği hizmetleri

 • Zorunlu Seyahat Sigortası ( Mesleki sorumluluk sigortasıdır )

 • 30.000 Euro Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortasıı

 
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
 • * 50 TL yurt dışı çıkış fonu (Seyahat tarihinden önce bankalara ödeme yapılması tavsiye edilir.)

 • 100 € vize ücreti ve hizmet bedeli (0-10 yaş arası çocuk için 50 €, 11 yaş ve üzeri çocuk için 100 € ücret ödenir.

 • Öğle ve Akşam Yemekleri

 • Müze Ören yeri giriş ücretleri

 

Vize:

Yeşil ve gri pasaportlara vize uygulanmıyor

 

BULGARİSTAN VİZESİ  100 € vize ücreti ve hizmet bedeli (0-10 yaş arası çocuk için 50 €, 11 yaş ve üzeri çocuk için 100 € ücret ödenir.

Belirtilen vize ücreti TC vatandaşları için olup farklı uyruklu misafirlerimizin vize ücretleriyle alakalı satış ofislerimizden bilgi alabilirsiniz.)

SHENGEN VİZESİ   120 €
 

UNUTMAYIN:​
 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.

 • Rehber, hava, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb. nedenlerle programda değişiklik yapabilir.

Avatar 95

99 €

havale/eft

2
gün
 • 24-26 Ocak 2020

2/3 Kişilik Odalarda Kişi Başı         

KK ile tek çekim: 103 €

2-12 yaş :89 (2 yetişkin yanında geçerlidir.)

KK ile tek çekim: 93 €

 

Odada Tek Kişi Konaklama

Nakit/havale/eft ile ödemelerde : 129 €

KK ile tek çekim: 134 €

Taksitli fiyatlarımız için ofisimizden bilgi alabilirsiniz.

bottom of page