top of page

Fırat Yolu Tunceli Etabı Trekking Turu

(5 Gece 6 Gün)  
PROGRAM:

 

1.Gün: İstanbul - Elazığ - Tunceli - Pertek - Çemişgezek - Ekirek Şelalesi

Sabah Elâzığ Havalimanı'nda saat 09:00 da buluşuyoruz. Kahvaltımızın ardından aracımızla feribota geçiyoruz. Elazığ’dan feribotla Keban Barajı'nı geçerek Tunceli Pertek’e geçiyoruz. Pertek’de Tarihi Çınar, Sağman Külliyesi ve Camii, Sağman Kalesi’ni geziyoruz. Aracımız ile bir saat sürecek yolculuk ile Çemişgezek’e doğru devam ediyoruz. Çemişgezek merkezde bulunan Timur ve Selçuklu dönemi eserlerinden Yelmaniye (Medrese) Camii, Süleymaniye (Selmaniye) Camii ve Tarihi Hamam’ı, çeşmeleri, Uzun Hasan Türbesi, Çemişgezek evlerini geziyoruz. Ardından Çemişgezek Gözlüçayır bölgesinde bulunan Ekirek Şelalesi’ne gidiyoruz. Kısa bir yürüyüş ile önce şelalenin ardından Tağar Köprüsü’ne gelerek fotoğraflarımızı çekiyoruz. Akşam yemeğimiz ardından otelimize yerleşerek dinleniyoruz.

 

2.Gün: Çemişgezek - Tağar Köprüsü - İndelikleri - Köyler

Sabah kahvaltısının ardından rotamıza giriş yapıyoruz. Tarihi Tağar Köprüsü, Mirnahi Kilisesi, Eski Ermeni Yerleşkesi, fıstık bahçesi, ilçe seyir tepesinden Çemişgezek fotoğraflarını çekerek, Urartular döneminden günümüze gelen İndelikleri’nden (derviş hücreleri) geçiyoruz. Tağar Çayı'nda yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Ardından bölgede bulunan taş mimarisi ile ilgi çekici köyleri geziyoruz. Akşam yemeğinin ardından dinleniyoruz.

Yürüyüş mesafesi 7 km.

3.Gün: Çemişgezek - Hozat - Sarı Saltuk - Masum-u Pak Kalesi - Ovacık - Munzur Gözler

Sabah kahvaltısının ardından aracımızla Hozat’a doğru yola çıkıyoruz. Bugünkü ilk durağımız Hozat Ovacık Yolu üzerinde bulunan Akören Köyü geçilerek gidilen, Işıklar Köyü yakınındaki Sarı Saltuk Ziyaret’ ini geziyoruz. Burada dileklerimizi dileyerek Gizori Mezrası'na aracımız ile devam ediyoruz. Gizori Köyü'nden rotaya başlıyoruz. Dar bir patikadan devam eden rotamızda elle oyularak merdiven yapılmış Masum-u Pak Kalesi’ne çıkıyoruz. Şahane manzarası ile etkileyici Kale’yi gezdikten sonra rotamızdan geri dönerek aracımıza biniyoruz. Bir buçuk saatlik araç yolu ile Ovacık Merkez’e varıyoruz. Kısa bir merkez gezimizden sonra Munzur Gözeler’e geziyoruz. Ovacık’ta bulunan otelimize gidiyoruz. Akşam yemeğinin ardından dinleniyoruz.

Yürüyüş mesafesi 5 km.

 

4.Gün: Tunceli - Ovacık Mercan Vadisi ve Göller Yöresi

Sabah kahvaltısının ardından, Munzur Ovacık Bölgesi trekking turumuza başlamak için aracımız ile 25 km giderek Şahverdi Köyü’ne varıyoruz. İsmail Amca’nın evini geçtikten sonra rotaya giriş yapıyoruz. Mercan Vadisi Tunceli Ovacık bölgesinde bulunan önemli vadilerden biridir. Mercan Dağları arasında yer alır. Mercan Deresi kenarından zengin ve etkileyci florası eşliğinde yürüyüşe başlıyoruz. Rota üzerinde üç tane göl vardır. Fauna zenginliği, flora zenginliği göller ve dağların heybetli görseli ile keyifli bir rotada en üstteki göle kadar yürüyoruz. Burada öğle yemeği molasının ardından dönüşe geçiyoruz. Munzur Gözleri'nde geziyor, dileklerimizi diliyor ve Munzur'un keyfini sürüyoruz. Aracımız ile otelimize giderek dinlenmeye geçiyoruz.

Yürüyüş mesafesi 16/19 km.


5.Gün: Munzur Vadisi- Düzgün Baba Kılköy ve Nazımiye

Sabah kahvaltısının ardından aracımız ile yola çıkıyoruz. Munzur Vadisi'nden geçerek dillere destan olan Munzur Dağları'nın güneyindeki güzel ilçe Ovacık’tan ayrılıyoruz.

Doğal yaşamın devam ettiği Munzur Vadisi içinde Munzur’un kenarından geçiyoruz. Venk Köprüsü’nde kısa bir mola veriyor ve Halbori Gözeleri’ne devam ediyoruz. Munzur’un Halbori Gözeleri ve Laş Deresi’ni görüyoruz. Yol bizi Tunceli Merkez’e çıkartıyor. Aracımız ile devam ederek Kılköy Düzgün Baba Cem Evi’ne varıyoruz. Burada kısa bir dinlenmenin ardından rotamıza giriş yapıyoruz. Patika ile başlayan rotamız çıkışla devam etmekte. Kayalık ve dik bir çıkış ile Düzgün Baba'nın mezarına kadar devam ediyoruz. Burası aşıttır. Buradan inişe geçiyoruz. Taş parke merdivenlerden Sır Pınarı'ndan devam ederek Düzgün Baba Evi ve Semah Evi'ne geliyoruz. Burası gezildikten sonra inişe devam edip Nazımiye Düzgün Baba Cem Evin'de yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Akşam yemeğimiz ve konaklama Tunceli Merkez’de.

Yürüyüş mesafesi 7 km.

6.Gün: Tunceli Merkez - Dinar Kanyonu - Merkez Rabat Kalesi ve Şelalesi- Elazığ

Sabah kahvaltısının ardından aracımız ile yola çıkıyoruz. Hozat Çiçekli yoluna devam ediyoruz. Dinar Kanyonu’na kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Dinar Kanyonu'nun içinde bulunan sarkıt ve dikitlerden meydana gelen özgün mağara oluşumu, kanyon içinde sıcak ve soğuk su kaynakları bizi bekliyor. Kanyonun içinden çıkıyor ve Tunceli merkezden Kovancılar Yolu'na girerek Rabat Köprüsü'nden geçerek Rabat Köyü’nde rotamıza başlıyoruz. At başlı mezar taşları, köyün içinde dolaşan ve çok yakından görebileceğiniz dağ keçileri, Rabat Şelalesi, Rabat Kalesi, Rabat Köprüsü, eski değirmen, 2. Rabat Şelalesi, kalede bulunan kaya mezarları, kalede bulunan taş merdivenler, kaya tünelleri, mağaralar ile rotamızı tamamlıyoruz. Ardından Elâzığ Havalimanı'na doğru dönüşe geçiyoruz. Uçak saatimiz 19.30'dur.

Yürüyüş mesafesi 5+3 km

 
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
 • 5 Gece otel konaklama

    (2 gece Çemişgezek, 2 Gece Ovacık, 1 Gece Tunceli Merkez)

 • 5 Sabah Kahvaltısı

 • 5 Akşam Yemeği

 • Rehberlik

 • Seyahat Sigortası

 • Seyahat esnasındaki ulaşım

 • Milli Park Araç Giriş Ücretleri

FİYATA DAHİL OLMAYAN :
 • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti

 • Kişisel Harcamalar

 • Öğlen Yemekleri

 • İlk Gün Kahvaltı

 • Müze-Ören Yeri Giriş Ücretleri

 

TURLARIMIZDA:
 • Alternatif Turizm'de etkinliklerde tüm katılımcılar etkin görev alır. Her aşamada yardımlaşılır.

 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.

 • Rehber, hava, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb. nedenlerle programda

 • değişiklik yapabilir.

 ₺

Havale/Eft

6
gün
 • 04 - 09 Haziran 2024

.: Kredi kartları diğer taksitli ve tek çekim fiyatlarımızı sorunuz.​

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı müsaitlik durumuna göre belirtilir.

bottom of page