top of page

SVANETI KAFKAS DAĞLARI TURU

(6 Gece 7 Gün)
Trabzon, Batum, Mestia, Zugdidi ve bir çok doğa harikası

Bu yolculuk  ateşi çalıp insana veren Prometheus’un zincire vurulduğu ve her gün ciğerinden bir parça koparan Kartalın yaşadığı Kaf Dağlarına olacak…

Kendine has doğa dokusu, Ortaçağ kuleleri, hala korunan ritüeller ve kültürel gelenekleri, karla kaplı dağların muhteşem görüntüleri, alpin çayırları, dağların doruklarından aşağı sarkan milyon yıllık buzullar, gürleyen nehirleri ve şaleleri ile UNESCO tarafından koruma altına alınan SVANETİ bölgesini; Kafkas Dağları'nın en yüksek 10 zirvesini coğrafyasında barındıran SVANETİ bölgesini görmediysen inan ki çok şey kaçırdığının farkında bile değilsin..

Beş bin metrelik dağların eteklerinden, ovalık kentlerden dağların eteklerine sürecek ve enfes doğa manzaraları izleyebileceğimiz unutulmaz bir yolculuk deneyimi vaat ediyoruz.

Kafkas Dağları’nın en yüksek on zirvesi bu bölgede yer alır. Gürcistan’ın en yüksek dağı olan Şhara (5.201 m) Svaneti’dedir. Diğer zirveler Tetnuldi (4.974 m), Şota Rustaveli (4.960 m), Uşba (4.710 m) ve Ailama’dır (4.525 m) Svaneti’nin genel görünümünü derin vadilerle birbirinden ayrılan yüksek dağlar oluşturur. Gürcistan’a “altın çağı”nı yaşatan Kraliçe Tamar (1184-1213) döneminde Svaneti Hıristiyan kültürü hızla yayıldı. Svanlar Tamar’i adeta bir tanrıça saymışlardı. Efsaneye göre “ Kıraliçe Tamar her yıl Svaneti’yi ziyaret etmiştir.” denilmekte. Bölge’de Kule Ev, Kale Ev olarak bilenen çok özel mimari yapıları bulunmaktadır. 6. yy sonundan itibaren yapılmaya başlanan bu evlerden ayakta kalabilenlerin arasında 400 yıllık olanları olduğu söylenmektedir. Moğollar Gürcistan’ı istila etmesine karşın hiçbir zaman Svaneti’ye ulaşamadılar. Bölgenin zor ulaşım olanakları ve geleneksel kule tipi evleri, istilacılardan halkı korumuştur. Bu özelliğinden dolayı Gürcü Krallarının özel bazı eserleri bu bölgede saklanmıştır. Tüm bu özelliklerinden dolayı kendine has renkli bir kültüre ev sahipliği yapan dünyada görülmesi gereken ender bölgelerden biridir Svaneti coğrafyası. 
Gürcistan coğrafyası içerisinde, Svaneti merkezden uzaklığı ve iklim koşulları nedeniyle ekolojik olarak bozulmamış ve ziyaretçiler tarafından keşfedilmemiş özel bir bölgedir. Antik Köy yerleşimleri, Ortaçağ kuleleri, hala korunan ritüeller ve kültürel gelenekleri, karla kaplı dağların muhteşem görüntüleri, alpin çayırları, dağların doruklarından aşağı sarkan milyon yıllık buzullar, gürleyen nehirleri ve şaleleri ile UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Argonotlar ve Altın Post efsanesini birleştiren Enguri nehri boyunca uzanan harikulade ve heyecan uyandıran bir coğrafyadır. Biz bu Coğrafya’ da yürüyüşlerle doğal güzelliklerini keşfediyor ve kırsal kültür dokusunu en iyi şekilde tanıyoruz.

 

Program;
1.Gün Pazar> Rize (Trabzon) – Batum – Zugdidi
2.Gün Pazartesi> Enguri Nehri - Becho – Ushba Şelalesi–Mestia
3.Gün Salı> Mestia – Chalaadi Buzulu–Mestia
4.Gün Çarşamba> Ushguli Ve Köyler Gezisi-Mestia
5.Gün Perşembe> Mulaki – Jabeji - Tetnuldi - Mestia
6.Gün Cuma> Zugdidi - Martvili Kanyonu - Gelati Manastırı - Kutaisi
7.Gün Cumartesi> Kutaisi - Bagrati Katedrali - Promethe Mağarası – Rize (Trabzon)


1.GÜN PAZAR>TRABZON veya HOPA–BATUM - ZUGDİDİ

Katılımcılarımızı Trabzon hava alanında saat 08:30’da Rize’de 09:30’da karşılayıp sahil şeridi boyunca sürecek yolculuğumuza başlıyoruz. Sahil yolundan Karadeniz manzaraları eşliğinde iki saat yolculuk ile sınır kapısına geliyoruz. Sarp sınır kapısından geçip Batum’a yaklaşıyoruz. Andrev Heykeli ve Gonio Kalesinde fotoğraf çekimi yapacağız. Batum’da yaklaşık bir saatlik kısa bir kent gezisi yapıyoruz. (Aparatif öğle yemeği alacağız) Güney Kafkasya'nın Antalyası’nı çok beğeneceksiniz. Batum’dan ayrılıp kırsal yol manzaraları ile Zugdidi kasabasına yol alıyoruz. Zugdidi'de son Megrel Hanedanı Dadiani Sarayı gezimizi yaptıktan sonra otelimize yerleşip dinleniyoruz. Akşam güzel bir restorantta Gürcü yemekleri ile tanışıyoruz.

2.GÜN PAZARTESİ>ENGURİ NEHRİ - BECHO - USHBA ŞELALESİ VE BUZULU - MAZERİ VADİSİ
Bugün Mestia bölgesine doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Güzergahımızda yer alan Enguri nehrini takip ederek iki saatlik dağ ve kanyon manzarası ile harika bir yolculuk yapıyoruz. Birkaç noktada fotoğraf molası vereceğiz. Daha sonra Becho köyüne uğruyoruz. Ushba buzulu’ndan akan sularla oluşan şelaleler seyri için yola çıkıyoruz. Becho köyünden başlayarak Mazeri Vadisini takip ederek orman içi patikalardan yürüyor ve dünyaca ünlü Ushba Dağının güney zirvelerini görüyoruz. Kafkas Dağlarındaki 4710m ve 4695m'lik iki zirveye sahip Ushba Dağının tarihe mal olmuş trajedileri ve başarıları ile muazzam ve bir o kadar da sert bir dağdır. Harika görüntüler eşliğinde herkesin yürüyeceği yaklaşık üç saatlik yürüyüşümüzü tamamlayıp aracımıza binerek yola devam ediyoruz. Bir saat sonra Mestia kasabasına ulaşıyor ve otelimize yerleşip dinleniyoruz.

3.GÜN SALI>CHALADİ BUZULU –  MESTİA
Bugün biraz dinlenme, biraz yürüyüş günü. Sabah erkenden kısa bir araç yolculuğu ile Chaladi Buzulu yürüyüşü yapacağız. 2200m. yüksekliğinde müthiş buzula doğru hiç durmadan akan deli dolu bir dereyi  takip ederek bir buçuk saate yürüyerek ulaşacağız. İsteyen otelde dinlenip bu yürüyüşe katılmayabilir. Yürüyüş sonrası Mestia’da aperatif öğle yemeği alacağız. Ardından Mestia keşfimiz var. İki müze ev, Ortaçağ Kuleleri, Mesita Müzesi ve son olarak Kregiani Dağcılık Müzesini gezeceğiz.

4.GÜN ÇARŞAMBA>USHGULİ ve KÖYLER GEZİSİ - MESTİA
Avrupa’nın en yüksek köyü olarak bilinen Ushguli Köyüne küçük Enguri nehrini takip ederek, safari gezisiyle ulaşıyoruz. Ushguli köyünde müze, manastır ve 5195m. yüksekliğe sahip Kuzey Kafkasların en büyük dağı olan ve Svanca 'Dokuzdağ' anlamına gelen Shkhara dağını seyrediyoruz. Ortaçağdan kalma minik kiliseler, müze evler, etnografya müzeleri ve bolca doğa manzaraları çok hoşunuza gidecek.

5.GÜN PERŞEMBE>TETNULDİ - JABEJİ - MULAKİ - HATSVALİ TELEFERİK - MESTİA

Bugünkü programımızda bölgenin en mistik köyleri Jabeji'den başlayıp Mulaki köyünü geçerek ilk olarak Tetnuldi Kayak merkezine çıkacağız ve Usba ve Tetnuldi dağlarının panoramik fotoğraflarını çekeceğiz. Ardından köylerin girişine araçla gidecek ve köy içlerinde yarım saatlik gezintiler yapacağız. Son köy olan Mulaki’de biraz daha fazla yürüyeceğiz. Çoğu terk edilmiş köylerden oluşan bu köy Tibet köylerine benzemekte. Mulaki'den ayrılıp Hatsvali Kayak Merkezine çıkıp tepe kafede günü sonlandırıyoruz. Mestia'da ki son gecemizde keyif dolu Çaça partisiyle günü sonlandırıyoruz.

6.GÜN CUMA> ZUGDİDİ - MARTVELİ KANYONU - GELATİ MANASTIRI - KUTAİSİ
Sabah erken yola düşüyoruz. Kutaisi üzerinden Martveli Kanyonuna gideceğiz. Senaki kasabasında bulunan bu tuhaf kanyon herkesi çok şaşırtacak. Vaktimiz yetişir ise başka bir kanyon gezisi daha yapacağız. Diğer kanyon sürpriz olsun :) Bölgenin keyifli doğal alanlarından birini görmüş oluyoruz. Geziler sonrası Gürcistan’ın üçüncü büyük şehri olan Kutaisi’ye ulaşacağız. Otele uğrayıp soluk aldıktan sonra doğru Gelati Manastırına gidiyoruz. Günü Manastırda sonlandırıyoruz. Güneşi burada batırmak gerçekten harika. Kutaisi sokaklarında eğlenceli bir akşam ile günü sonlandırıyoruz.

7.GÜN CUMARTESİ>  DÖNÜŞ GÜNÜ-BAGRATİ KATEDRALİ - PROMETHE MAĞARASI – RİZE (TRABZON)
Turun son günü. Önce Kutaisi senbolü olan ortaçağdan kalma Bagrati Katedralini gezeceğiz. Ardından Promethe Mağarası gezisi için Tskaltubo bölgesine gidiyoruz. Mağara gezisi sonrası Batum’a devam edeceğiz. Kısa bir Botanik bahçesi gezisi yapıp Batum sahil parkını gezerek saat 16:00 gibi Sarp sınır kapısından ülkemize giriş yapacağız. Uçak kalkış saatimize göre Rize Havaalanına doğru hareket ediyoruz. Rize havaalanında grubu 18:30’da yolcu ediyoruz.(Trabzon dönüşü olacak ise 21:30 sonrası olması gerekmekte)

Konaklama:
1 gece Zugdidi'de Casa Di Khasia veya Hotel Shogi 
4 gece Mestia’da Villa Mestia..vb 
1 gece Zugdidi'de Rero otel..vb

FİYATA DAHİL HİZMETLER:​

-Trabzon'dan başlayıp Trabzon'da bitecek bütün ara transferler,  
-6 Gece Konaklama
-6 Kahvaltı,
-4 Akşam yemeği,
-Bölgesel mihmandarlık ve  rehberlik hizmeti,
-Seyahat Sigortası,

 
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

-Şehirler arası ulaşım bedeli,
-Öğlen yemekleri,
-Zugdidi'de ve Kutaisi'de akşam yemeği,
-Yurtdışı çıkış harcı,
-Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)
- bahşişler 

Buluşma 
Temel olarak buluşma için Rize havaalanını kullanıyor olacağız. Lakin Trabzon havaalanına inen katılımcıları da almamız mümkün.

 

Ulaşım

Grupla buluşma saatimiz 09.30'da Rize Havaalanıdır. Trabzon havaalanı geleceklerin 08:30 inişi olmalıdır.Buna uygun olarak uçak bileti alınmasını önemle hatırlatırız :) Dönüş günü Rize’den 19:30 sonrası, Trabzon'dan kalkan en erken 21.30 ve sonrası tercih edilebilir.

 
Rehber

Rehberlerimiz; sosyal ilişkileri güçlü, gezi yapılacak bölgeleri araştırmacı bir ruhla inceleyen, sizlerin bölgeyle özdeşlik kurmanızı sağlayacak olan ve yöreyi çok iyi bilen bölge insanlarıdır.Onlarca kez yaşamış oldukları tur deneyimlerinden dolayı yöreye oldukça hâkimdirler. Türkçe rehber haricinde Svaneti bölgesinde Türkçe bilen entelektüel, çevreci, Gürcü kültürüne hakim, yerel rehber kullanılmaktadır.

Önemli !                                                                                                                    *Turumuz maksimum 18 kişiyle yapılır. Minimum 6 katılımcı sağlanmadığı takdirde tur iptal edilebilir.
*Turlarımız butik tur formatından ötürü az katılımcı ile gerçekleştiği için, en erken yapılan ödeme sırasına göre kayıtlar kesinleştirilir. Elinizi çabuk tutmakta fayda var :)
*Kayıt aşamasında tur bedelinin %30'u kaparo olarak alınır. Tura en geç 30 gün kala kalan ödemeler tahsil edilir.
*Katılımcılar, kendi adlarına yaptıkları kayıtlarını tura 10 gün kala bir başka kişiye devredebilir.
*Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

*Rezervasyon iptallerinde;
-Turdan 30 gün öncesine kadar ücretin tamamı iade edilir.
-15 günden fazla süre kala yaşanan iptallerde konaklama ön ödemeleri, sigorta, hizmet bedeli, vergi vb. tutarlar düşüldükten sonra kalan tutarın %75'i iade edilir.
-Turun başlamasına 10 gün kala yaşanan iptallerde ise iade yapılmaz
*Turlarımıza kayıt olan katılımcılarımız “Tur Sözleşmesi”ni okumuş, kabul etmiş ve imzalamış sayılır.

 
UNUTMAYIN:​

1- Buluşma, Katılımcılar ilk gün en erken saatteki uçakla Trabzon’a veya Rize Artvin Havalimanına gelmeliler. Katılımcılar en geç saat 08.30’da Trabzon’da, 10:00'de Rize Artvin Havalimanında olmalılar. Dönüş günü saat 19.30 / 21.30 sonrasına bilet alınmalı.

2- Yemekler, çoğunlukla et ağırlıklıdır. Çorba olmamaktadır. Belki biz özel olarak yaparız :) Et haricinde bol baharatlı mezeler ve hamur işleri bulunmaktadır. Yemeklerin genelinde Kinzi denilen baharat kullanılmaktadır. Kahvaltılarda zeytin vb. pek olmayabilir. Bol peynir çeşitleri ile kahvaltı yapacağız.

3- Yürüyüşler genelde orta zorlukta olmaktadır. Lakin yüksek irtifadan dolayı ilk kez böyle bir tura gelecek olanlar biraz adaptasyon problemi yaşayabilirler.
4- Pasaport ve geçiş, Sınır kapısını kimliklerimizle geçiyoruz. Geçiş sırasında üzerinde güncel fotoğrafınızın bulunduğu ve kenarı köşesi yıpranmamış, TC kimlik numarası yazan kimliklerle işlemlerimizi yapabiliyoruz. 18 yaşından küçük katılımcılarımızın yanlarında iki ebeveyni yoksa (sadece anne veya babasıyla seyahat ediyorsa) diğer ebeveynden de mutlaka noter onaylı muvaffakatname gerekmektedir. Aynı şekilde çocuk katılımcıların kimliklerinde mutlaka fotoğrafları olmalıdır. 

 

 • Gerekli Malzemeler
  *Seyahat Çantası (Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. Çekçekli, altında tekerlekleri olan çantalar sıkıştırılamadığından çok sorun olabiliyor. Spor çantası şeklinde bir seyahat çantanız olmasını rica ederiz. Turlar otobüsle değil minibüslerle yapılmakta) :)
  *Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
  *Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği iyi olan)
  *Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı) 
  *Yağmurluk (Tercihen panço da olabilir)
  *Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
  *T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
  *Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
  *Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
  *Mayo, Havlu ve Plaj terliği (Buzul göllerine, Derelere, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)

   

***
Tura hazırlanırken yukarıda bahsettiğimiz gibi minibüsler kullanıldığını unutmayın. Seyahat çantanızı hazırlarken bunu düşünerek hazırlık yapın. Ayrıca alacağınız hediyelik eşyalar, yöresel giysiler vb gibi şeyler taşıyacağınız yükü artıracağı için minimumda hazırlık yapmanızı öneririz.

720 $

havale/eft

7
gün
 • 16-22 Temmuz 2023      720 $ 
 • 23-29 Temmuz 2023      720 $ 
 • 30-05  Ağustos  2023     750 $
 • 06-12  Ağustos  2023     750 $
 • 20-26  Ağustos  2023     750 $

KK Tek Çekim: .$

Single Farkı: . $ (Havale/Eft)

KK Tek Çekim :  $

Kredi kartları için taksitli fiyatlarımızı sorunuz.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı sınırlıdır. Oteldeki müsaitliğe göre rezervasyon alınmaktadır. 

Hareket Saatleri

 • Trabzon Havaalanı 08.30

 • Trabzon Otogar 09.00

 • Rize Havaalanı 10.00

bottom of page