top of page

SVANETI KAFKAS DAĞLARI TURU

(6 Gece 7 Gün)
Trabzon, Batum, Mestia, Zugdidi ve bir çok doğa harikası

Bu yolculuk  ateşi çalıp insana veren Prometheus’un zincire vurulduğu ve her gün ciğerinden bir parça koparan Kartalın yaşadığı Kaf Dağlarına olacak…

Kendine has doğa dokusu, Ortaçağ kuleleri, hala korunan ritüeller ve kültürel gelenekleri, karla kaplı dağların muhteşem görüntüleri, alpin çayırları, dağların doruklarından aşağı sarkan milyon yıllık buzullar, gürleyen nehirleri ve şaleleri ile UNESCO tarafından koruma altına alınan SVANETİ bölgesini; Kafkas Dağları'nın en yüksek 10 zirvesini coğrafyasında barındıran SVANETİ bölgesini görmediysen inan ki çok şey kaçırdığının farkında bile değilsin..

Beş bin metrelik dağların eteklerinden, ovalık kentlerden dağların eteklerine sürecek ve enfes doğa manzaraları izleyebileceğimiz unutulmaz bir yolculuk deneyimi vaat ediyoruz.

Kafkas Dağları’nın en yüksek on zirvesi bu bölgede yer alır. Gürcistan’ın en yüksek dağı olan Şhara (5.201 m) Svaneti’dedir. Diğer zirveler Tetnuldi (4.974 m), Şota Rustaveli (4.960 m), Uşba (4.710 m) ve Ailama’dır (4.525 m) Svaneti’nin genel görünümünü derin vadilerle birbirinden ayrılan yüksek dağlar oluşturur. Gürcistan’a “altın çağı”nı yaşatan Kraliçe Tamar (1184-1213) döneminde Svaneti Hıristiyan kültürü hızla yayıldı. Svanlar Tamar’i adeta bir tanrıça saymışlardı. Efsaneye göre “ Kıraliçe Tamar her yıl Svaneti’yi ziyaret etmiştir.” denilmekte. Bölge’de Kule Ev, Kale Ev olarak bilenen çok özel mimari yapıları bulunmaktadır. 6. yy sonundan itibaren yapılmaya başlanan bu evlerden ayakta kalabilenlerin arasında 400 yıllık olanları olduğu söylenmektedir. Moğollar Gürcistan’ı istila etmesine karşın hiçbir zaman Svaneti’ye ulaşamadılar. Bölgenin zor ulaşım olanakları ve geleneksel kule tipi evleri, istilacılardan halkı korumuştur. Bu özelliğinden dolayı Gürcü Krallarının özel bazı eserleri bu bölgede saklanmıştır. Tüm bu özelliklerinden dolayı kendine has renkli bir kültüre ev sahipliği yapan dünyada görülmesi gereken ender bölgelerden biridir Svaneti coğrafyası. 
Gürcistan coğrafyası içerisinde, Svaneti merkezden uzaklığı ve iklim koşulları nedeniyle ekolojik olarak bozulmamış ve ziyaretçiler tarafından keşfedilmemiş özel bir bölgedir. Antik Köy yerleşimleri, Ortaçağ kuleleri, hala korunan ritüeller ve kültürel gelenekleri, karla kaplı dağların muhteşem görüntüleri, alpin çayırları, dağların doruklarından aşağı sarkan milyon yıllık buzullar, gürleyen nehirleri ve şaleleri ile UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Argonotlar ve Altın Post efsanesini birleştiren Enguri nehri boyunca uzanan harikulade ve heyecan uyandıran bir coğrafyadır. Biz bu Coğrafya’ da yürüyüşlerle doğal güzelliklerini keşfediyor ve kırsal kültür dokusunu en iyi şekilde tanıyoruz.

 

Program:
1.GÜN / TRABZON–BATUM–ZUGDİDİ-MESTİA

Katılımcılarımızı Trabzon hava alanında karşılıyoruz. (Batum ve Hopa terminali de olabilir) Gürcistan kentleri, Kırsal yol manzaraları ile Mestia bölgesine doğru yolculuğa başlıyoruz. Zugdidi'de vereceğimiz öğlen yemeği molası sonrası son Megrel Hanedanı Danyani Sarayı gezimizi  yapıyoruz. Enguri nehrini takip ederek akşam saatlerinde Mestia’ya ulaşıyoruz.

2.GÜN / MESTİA-CHALAADİ BUZULU-MESTİA
Bugün Svaneti doğasına ısınma turu yapacağız :) Chaladi Buzulu yürüyüşü ile 2200m. yüksekliğinde müthiş buzula doğru deli dolu hiç durmadan akan dereleri  takip ederek ulaşacağız. Buzulun manzarası eşliğinde kumanyalarımızı atıştırıp Mestia'ya dönüyoruz. Kehergiani Dağcılık Müzesini ve Mestia Müzesi gezilerimizi yapıp otelimize dönüyoruz.

3.GÜN / BECHO-USHBA ŞELALESİ VE BUZULU–MAZERİ VADİSİ
Usba buzulundan akan sularla oluşan şelaleler seyri için yola çıkıyoruz. Becho köyünde aracımızdan ayrılıp Mazeri Vadisini takip ederek orman içi patikalardan yürüyoruz. Dünyaca Ünlü Ushba Dağının güney zirvelerini görüyoruz. Kafkas Dağlarındaki 4710 m ve 4695 m'lik iki zirveye sahip Ushba Dağı tarihe mal olmuş trajedileri ve başarıları ile muazzam ve bir o kadar da sert bir dağ görüntüsü sunmakta.   

4.GÜN / USGULİ GEZİSİ
Avrupa'nın en yüksek köyü olarak bilinen Usguli Köyüne küçük Enguri nehrini takip ederek, safari gezisiyle ulaşıyoruz. Usguli köyünde müze, manastır ve 5195 m yüksekliğe sahip Kuzey Kafkasların en büyük dağı olan ve Svanca 'Dokuzdağ' anlamına gelen Shkhara dağını seyrediyoruz. Yol boyunca Bogeshi-Kalal Svan köylerini de gezip Mestia'ya dönüyoruz.

5.GÜN / JABEJİ-MULAKİ-TETNULDİ-MESTİA
Bugünkü programımızda bölgenin en mistik köyleri Jabeji'den başlayıp Mulaki köyünü geçerek Mestia'ya doğru yürüyüş yapıyor olacağız. Dileyenler bu yürüyüşü At safari şeklinde yapabilir (Ekstra) Mulaki'den ayrılıp Tetnuldi'ye ulaşıp yapacağımız çevre gezisinin ardından Mestia'da ki son gecemizde keyif dolu Çaça partisiyle günü sonlandırıyoruz. 

6.GÜN / ZUGDİDİ-GACHEDİLİ KANYONU-KUTAİSİ
Mestia'dan sabah erken saatlerde ayrılıp Zugdidi'ye doğru yola çıkıyoruz. Megrelya bölgesinin Başkenti olan Zugdidi şehirnde kısa bir molamız olacak. Nokalakevi antik şehrini ve Gavhedili kanyonunu gezerek Gürcistan'nın eski başkenti olan, Rioni nehri kenarında Kolha ovasına hakim tepelere kurulu Kutaisi'ye geçiyoruz. Galati Manastırını ve Bagradi Katedralini de ziyaret edip kentte gezintiler yapıyor olacağız.

7.GÜN / PROMETE MAĞARASI-SATAPLİA MP-BATUM-TRABZON
Turun son günü. Kaf dağlarında tanrılar tarafından zincire vurulmuş Prometehus'a atfedilen mağarayı, gezerek Batum'a doğru yol alıyoruz. Batum kent meydanlarını ve  eski Batum gezilerimizi yapıp sahil parkını gezerek uçak kalkış saatimize göre Trabzon'a doğru hareket ediyoruz.

Konaklama:
5 gece Mestia’da banyo-tuvaletli, 2-3-4 kişilik odalarda konaklama.
1 gece Kutaisi otel konaklaması

FİYATA DAHİL HİZMETLER:​
 • Trabzon'dan başlayıp Trabzon'da bitecek bütün ara transferler,  

 • 6 gece konaklama

 • 6 kahvaltı,

 • 5 akşam yemeği,

 • Bölgesel mihmandarlık ve  rehberlik hizmeti,

 • TÜRSAB zorunlu + isteğe bağlı Seyahat& Sağlık Sigortası.

 
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
 • Trabzon'a Ulaşım

 • Öğlen yemekleri,

 • Kutaisi'de akşam yemeği,

 • Yurtdışı çıkış harcı,

 • Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)

Ulaşım

Bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçaktır. Tur katılımcıları Trabzon veya Hopa-Batum havaalanında karşılanıp, dönüşte de aynı şekilde Trabzon veya Hopa-Batum havaalanından yolcu edilir.Grupla buluşma saatimiz 09.30'da Trabzon havaalanı şeklindedir. İsteyenler sabah Hopa uçuşlarını da değerlendirebilir. Buna uygun olarak uçak bileti alınmasını önemle hatırlatırız :) Dönüş günü de Trabzon'dan kalkan akşam uçuşları (19.00 ve sonrası) tercih edilebilir.

Rehber

Rehberlerimiz; sosyal ilişkileri güçlü, gezi yapılacak bölgeleri araştırmacı bir ruhla inceleyen, sizlerin bölgeyle özdeşlik kurmanızı sağlayacak olan ve yöreyi çok iyi bilen bölge insanlarıdır.Onlarca kez yaşamış oldukları tur deneyimlerinden dolayı yöreye oldukça hâkimdirler. Türkçe rehber haricinde Svaneti bölgesinde Türkçe bilen entelektüel, çevreci, Gürcü kültürüne hakim, yerel rehber kullanılmaktadır.

Önemli !                                                                                                                  Turumuz maksimum 15 kişiyle yapılır. Minimum 7 katılımcı sağlanmadığı takdirde tur iptal edilebilir. 
*Batum geçişlerinde 18 yaşından küçük katılımcılarımızın yanlarında iki ebeveyni yoksa (sadece anne veya babasıyla seyahat ediyorsa) diğer ebeveynden de mutlaka noter onaylı muvaffakatname gerekmektedir. Aynı şekilde çocuk katılımcıların kimliklerinde mutlaka fotoğrafları olmalıdır. 
*Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. 
*Rehberler koşullara göre tur programındaki günleri değiştirebilir. 
*Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. 
*Turlarımıza kayıt olan katılımcılarımız “Tur Sözleşmesi”ni okumuş, şartları kabul etmiş ve imzalamış sayılır*.(Kesin kayıtta sözleşmeniz gönderilecektir.)

 
UNUTMAYIN:​
1- Buluşma: Katılımcılar ilk gün en erken saatteki uçakla Trabzon’ a gelmeliler. Katılımcılar en geç saat 09.30’da Trabzon’da olmalılar. Dönüş günü saat 19.00 sonrasına bilet alınmalı.

2- Yemekler: Çoğunlukla et ağırlıklıdır. Çorba olmamaktadır. Belki biz özel olarak yaparız :) Et haricinde bol baharatlı mezeler ve hamur işleri bulunmaktadır. Yemeklerin genelinde Kinzi denilen baharat kullanılmaktadır. Kahvaltılarda zeytin vb. pek olmayabilir. Bol peynir çeşitleri ile kahvaltı yapacağız.                                                                                  3- Yürüyüşler: Genelde orta zorlukta olmaktadır. Lakin yüksek irtifadan dolayı ilk kez böyle bir tura gelecek olanlar biraz adaptasyon problemi yaşayabilirler.
4- Pasaport ve Geçiş: Sınır kapısını kimliklerimizle geçiyoruz. Geçiş sırasında üzerinde güncel fotoğrafınızın bulunduğu ve kenarı köşesi yıpranmamış, TC. kimlik numarası yazan kimliklerle işlemlerimizi yapabiliyoruz. 18 yaşından küçük katılımcılarımızın yanlarında iki ebeveyni yoksa (sadece anne veya babasıyla seyahat ediyorsa) diğer ebeveynden de mutlaka noter onaylı muvafakatname gerekmektedir. Aynı şekilde çocuk katılımcıların kimliklerinde mutlaka fotoğrafları olmalıdır. 

 

 • Gerekli Malzemeler
  *Seyahat Çantası (Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. Çekçekli, altında tekerlekleri olan çantalar sıkıştırılamadığından çok sorun olabiliyor. Spor çantası şeklinde bir seyahat çantanız olmasını rica ederiz. Turlar otobüsle değil minibüslerle yapılmakta) :)
  *Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
  *Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği iyi olan)
  *Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı) 
  *Yağmurluk (Tercihen panço da olabilir)
  *Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
  *T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
  *Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
  *Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
  *Mayo, Havlu ve Plaj terliği (Buzul göllerine, Derelere, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)
  *Flash Bellek (Tur sırasında çekilen video ve fotoğrafların anında katılımcılara verilebilmesi için)
  *Fotoğraf Makinesi

***
Tura hazırlanırken yukarıda bahsettiğimiz gibi minibüsler kullanıldığını unutmayın. Seyahat çantanızı hazırlarken bunu düşünerek hazırlık yapın. Ayrıca alacağınız hediyelik eşyalar, yöresel giysiler vb gibi şeyler taşıyacağınız yükü artıracağı için minimumda hazırlık yapmanızı öneririz.

....$

havale/eft

7
gün
 • Haziran-Temmuz-Ağustos 2020

KK Tek Çekim: .$

Single Farkı: . $ (Havale/Eft)

KK Tek Çekim :  $

Kredi kartları için taksitli fiyatlarımızı sorunuz.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı sınırlıdır. Oteldeki müsaitliğe göre rezervasyon alınmaktadır. 

bottom of page