Likya Yolu Turu (Doğu Parkuru)

(4 Gece 5 Gün)
1/6
PROGRAM:

1.GÜN LİKYA YOLU (Boğazcık-Kılınçlı-Aperlai-Üçağız (Kekova)-Teimiussa Parkuru)

Likya Yolu Doğu Rotası Yürüyüşü Turu için Antalya Havalimanı’nda saat 08:00'deki buluşmanın ardından aracımızla Kaş'a gidiyoruz.

(Uçak bileti dahil paket tercih eden misafirlerimiz için Pegasus Havayolları'nın 06:35 kalkışlı tarifeli seferi ile İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan Antalya'ya uçuş)

Bugün  Likya Yolunun en beğenilen parkurlarından biri olan rotayı yürümek üzere Boğazcık’tan yürüyüşümüze başlıyoruz.  Biraz toprak yoldan ilerledikten sonra bol taşlı yollar patikalardan geçiyoruz. Nadir olarak yüksek ağaçların altında, iğne yaprakların kapladığı halı gibi patikalar da var. Tarihi kalıntıların çok yoğun olduğu bu parkur adeta bir ressam tarafından çizilmişçesine harika manzaralara tanık ettiriyor. Denize yaklaşırken Aperlai kalıntılarını görmeye başlayacağız. Aperlai, minik bir liman kenti. M. Ö. 4. yüzyılda kurulduğu tahmin ediliyor. Antik şehrin adının bir anlamı da “boğaz geçidi”. Antik şehrin nekropol tarafındaki mezarlar iyi durumda denilebilir. Aperlai sonrasında deniz seviyesine inildiğinde suyun altında kalmış ve kıyıdaki antik kalıntıları göreceğiz. Ardından buradaki salaş restoranda öğle yemeği molası vereceğiz. Yemek molası sonrası Kekova’ya doğru rotaya devam ediyoruz. Teimiussa Antik Şehri kalıntılarını göreceğiz. Günümüze daha çok Likya dönemi lahitleri kalmış. Rotada birkaç düzlük alan var. Bunun dışında bol bol kayalık var; Bunların arasından, üstünden geçerek eğlenceli şekilde yürüyüş bitiyor. 

Üçağız'a varışta Kekova Tekne turu. Batıkkent ve Kaleköy’ün görülmesi ardından Kaş’taki otelimize dönüş. 

 

Yürüyüş Parkuru: 15,5  km (180 mt çıkış / 470 mt iniş)

Tahmini yürüyüş süresi : 5,5 saat

Konaklama: Kaş 

Yemek: Akşam yemeği otelimizde alınacaktır.

 

2.GÜN LİKYA YOLU (Kaş-Limanağzı-Üzümlü İskelesi Parkuru)

Sabah kahvaltı ardından aracımızla otelden parkur başlangıç noktasına transfer. 

Bugün Kaş – Limanağzı – Üzümlü İskelesi Parkurunu yürüyeceğiz. Zorlu bir parkur. Parkur boyunca muazzam manzaralar bizi bekliyor olacak. Bir tarafta deniz diğer tarafta yeşil bitki örtüsü. İnişli çıkışlı rotadaki koylar gözleri doyuruyor. Bunların herhangi birinde durup kısa bir deniz keyfi yapmak da mümkün.

Rota boyunca birkaç nokta ipli kayalık geçişler var. Kayalık geçişlerinde kesinlikle dikkatli olmak gerekli.

Sonrasında hafif çıkışla patika devam ediyor. Bitki örtüsü pek sık değil ama bol taşlı. Bu rotada her deniz kıyısına geldiğinizde bilin ki sonrasında bir çıkış patikası olacak. Sonraki koy Çoban Koyu. Ardından hafif bir taşlı çıkış ve koy manzaralı iniş sonrası rotanın 10. km’sinde bulunan Ufakdere Mevkii bulunuyor. Kumanyalarımızı yiyeceğimiz mola ardından 5 km daha yürüyerek Üzümlü İskelesi'ne ulaşıyoruz. Bazı noktalarda eğim yüksek ve taşlık. Üzümlü İskelesine varış ardından araçla buluşma ve parkurun sonu. Boğazcık’ta bulunan Ali's House restorana varış, öğle yemeği ve sundurmasında dinlenme ardından  Kaş'a geçiyoruz. Sürpriz bir deniz keyfi ardından otelimize yerleşme ve akşam yemeği.

 

Yürüyüş Parkuru: 15  km (710 mt çıkış / 420 mt iniş)

Tahmini yürüyüş süresi : 6,5 saat

Konaklama: Kaş 

Yemek: Kahvaltı ve akşam yemeği otelimizde alınacaktır.

 

Not: Hava, parkur ve dönemsel şartlara göre bugün alternatif olarak Sarıbelen- Gökçeören Parkurunu yürüyebiliriz.

Kaş'tan aracımızla çıkıp 30-40 dak sonra yürüyüşe başlayacağımız Sarıbelen köyüne varıyoruz. Bugünkü yürüyüşümüzde Kaş kıyılarından ayrılıp tepelere, Kaş'ın arkasındaki dağlara çıkıyoruz ve Kaş'a ve adalara yükseklerden bakarak Gökçeören köyünde yürüyüşümüzü bitiriyoruz. 

 

Yürüyüş Parkuru: 13  km (380 mt çıkış / 340 mt iniş)

Tahmini yürüyüş süresi : 5 saat

 
3. Gün Karaöz-Korsan Koyu-Gelidonya Feneri-Adrasan Parkuru

Sabah kahvaltı ardından aracımızla otelden parkur başlangıç noktasına transfer. 

Bugün ve yarın yürüyeceğimiz parkur, Akdeniz’in sonsuz maviliğine tanıklık edeceğiniz Likya Yolu’nun en güzel manzaralı parkurlarından biri. Güzele ulaşmak kolay değil elbet, bu rota aynı zamanda Likya Yolu’nun en zorlu parkurlarından biri. Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Karaöz Köyü’nden başlayan rota Gelidonya Feneri, Adrasan, Olimpos ile devam edip Çıralı’da son buluyor. Bu parkuru iki günde yürüyeceğiz. 

İlk gün önce Karaöz’den Gelidonya Feneri’ne yürüyoruz. Bu kısım yaklaşık 7 km. 

Gelidonya’nın ilk ismi aslında Kaledonya’dır. Likya dilinde Kaledonya,  kırlangıç anlamına gelmektedir. Bölgenin bu ismi alma sebebi ise göçmen kuşlar olan kırlangıçlar Mısır’dan göç ederken bölgede dinlendiklerinden bölgenin adını da Kaledonya günümüzdeki ismiyle Gelidonya olarak almıştır.  Bir hikayeye göre kırlangıçlar,  gece göç esnasında göremediklerinden  dolayı denize düşüp boğulurlarmış.  Ali Kaptan adlı bir denizci,  Gelidonya’ya ve karşısında bulunan 5 Adalar’a kırlangıçlar görebilsinler diye  fener yerleştirirmiş. Burada uzun bir fotoğraf  ve kumanya yeme molası verdikten sonra Adrasan’a doğru 11 km daha yürüyoruz. Bu parkurda sadece kıyıyı takip etmiyoruz, zaman zaman sarp yamaçlara çıkıp sonrasında kumsallara ya da limanlara iniyoruz.  Öğleden sonra Adrasan Koyuna ulaşıyoruz ve burada aracımızla buluşarak Çıralı’da konaklayacağımız otele geçiyoruz.

Yürüyüş Parkuru: 17,5  km (880 mt çıkış / 910 mt iniş)

Tahmini yürüyüş süresi : 6,5 saat

Konaklama: Çıralı 
Yemek: Kahvaltı ve akşam yemeği otelimizde alınacaktır.

 
4. Gün Çıralı-Olimpos-Musa Dağı-Adrasan Parkuru

Güzel bir güne gözlerimizi açıyoruz ve kahvaltı sonrası Likya Yolu’nda dördüncü günümüze başlıyoruz. Rotamıza Çıralı kumsalından başlayıp, Olimpos antik şehri kalıntılarına yöneliyoruz. Olimpos şehrinde tarihin içinde kısa bir yürüyüşten sonra harabeler arasından çam ormanlarının kendine özgü kokusunu doyasıya soluyarak parkurumuza başlıyoruz. Yürüyüşümüzün ilerleyen zamanlarında ağaçlar değişiyor ve bize Sandal ağaçları ile kaplı müthiş bir orman eşlik etmeye başlıyor. Hedefimiz dağlar arasındaki gizli bir geçit. Ancak önce Yukarı Olimpos şehri harabeleri karşılaşacağız. Geçitten sonra bir çoban kulübesinde yemek molası veriyoruz. Çavuşköy (Adrasan) manzaralı bu noktada bir de sevimli pınar mevcut. Yemek sonrası rotamız artık hep iniş aşağı. İzleyeceğimiz orman içi patika, enfes kanyon ve dağ manzaraları eşliğinde bizi Adrasan’a kadar götürecek. 

Adrasan’a varışta aracımızla buluşma ve Çıralı’da konaklayacağımız otele geçiyoruz.

Yürüyüş Parkuru: 17,5  km (800 mt çıkış / 770 mt iniş)

Tahmini yürüyüş süresi : 6,5 saat

Konaklama: Çıralı 
Yemek: Kahvaltı ve akşam yemeği otelimizde alınacaktır.

5. Gün Göynük Yayla- Göynük Parkuru

Sabah kahvaltı ardından aracımızla otelden parkur başlangıç noktası olan Göynük Yayla Doğa Kamping’e transfer. 

Buradan son gün parkurumuza başlıyoruz. Bugün kanyona gireceğiz. Arazinin bazı bölümlerinde heyelan, çökme ve benzeri durumlar olduğu için özellikle yan geçiş yapılan yerlerde dikkatli ve acele etmeden davranmak önemli. Kanyona inip bir müddet ilerledikten sonra sağ tarafta bir patika girişine yönelerek orman içerisinde yol almaya başlıyoruz.

Bir müddet ilerledikten sonra bir dere yatağına ulaşıyoruz.. Dere yatağını geçtikten sonra patika üzerinde yükselmeye başlıyoruz. Tepenin diğer tarafına bir sırttan geçiyoruz. Bu noktadan sonra Göynük Milli Parkı girişine doğru inişe geçiliyor. Patika stabilize yola kadar devam ediyor. Yaklaşık 4,5 saatlik yürüyüşü tamamlayarak Göynük Kanyonundaki macera parkında zipline, body rafting, yüzme vb. aktiviteler için serbest zaman veriyoruz.

Sonrasında Antalya Havaalanına hareket. 19:00 itibarıyla sizleri Antalya Havaalanında uğurluyor ve bir başka turumuzda buluşmak üzere sizlerle vedalaşıyoruz. 20:00 ve sonrasında Antalya kalkışlı uçuşlarla dönebilirsiniz.

(Uçak bileti dahil paket tercih eden misafirlerimiz için Anadolu Jet'in 20:05 kalkışlı tarifeli seferi ile Antalya'dan İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'na uçuş)
(29 Eylül-3 Ekim turunda dönüş 20:45 kalkışlı Pegasus Antalya-İstanbul Sabiha Gökçen seferi ile olacaktır)

Yürüyüş Parkuru: 13  km (600 mt çıkış / 1200 mt iniş)

Tahmini yürüyüş süresi : 4,5 saat
Yemek: Kahvaltı otelimizde alınacaktır.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
 • İstanbul Sabiha Gökçen-Antalya gidiş dönüş uçak bileti ( uçak bileti dahil pakette)

 • Profesyonel rehberlik hizmeti

 • 2 gece Kaş Linda Beach Hotel vb. otelde konaklama

 • 2 gece Çıralı Olympos Yavuz Hotel vb. otelde konaklama

 • 4 kahvaltı

 • 4 akşam yemeği

 • Tüm geziler

 • Tur boyunca Evolite marka çift baton tedarik edilmesi (turun ilk günü verilir, tur bitiminde geri alınır)

 • Bölgedeki ulaşımlar

 • Milli park giriş ücretleri

 • Zorunlu seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri (uçak bileti hariç paket tercih edilirse)

 • Öğle yemekleri

 • Son gün akşam yemeği

 • Yemeklerde alınacak içecekler

 • Müze, ören yeri giriş ücretleri

 • Göynük Kanyonu macera parkı aktiviteleri

 • Dahillerde belirtilmeyen tüm hizmetler

UNUTMAYIN:
 • Doğa yürüyüşü yapacağız. Bunu dikkate alarak hazırlıklı gelin.

 • Yazın dereye inilebilir. Kışın dere yol kesebilir :)

 • Mevsim ve koşullar uygunsa dileyen derede yüzebilir. Mayo, havlu vb. getirmeyi unutmayın.

 • Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (polar/kazak, şapka, güneş gözlüğü, yağmurluk vb.)

 • Ínceden kalına doğru bir giyimi tercih edin (yürüdükçe terler, durduğunuzda üşüyebilirsiniz)

 • Ayakkabınız yürüyüşe uygun olsun (toprak, çamur, su vb.). Boğazlı bot ya da spor ayakkabı iyi olur

 • Küçük bir sırt çantanız bulunsun (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmalı)

 • Mutlaka yedek giyim, çorap ve ayakkabı alın

 • Yanınıza, su ve enerji verici yiyecekler alabilirsiniz

 • Varsa ilaçlarınız ve vitamin, güneş kremi, nemlendirici

 • Fotograf/Video çekiyorsanız yeterince ekipman, yedek pil vb. almayı unutmayın.

 

TURLARIMIZDA:
 • Alternatif Turizm'de etkinliklerde tüm katılımcılar etkin görev alır. Her aşamada yardımlaşılır.

 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.

 • Rehber, hava, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb. nedenlerle programda

 • değişiklik yapabilir.

 

BU TURDA NE VAR?

:: Türkiye'nin en iyi yürüyüş parkurunun doğu rotası

:: Gelidonya Feneri, Limanağzı, Kekova, Kaleköy, Kaş, Olimpos, Adrasan, Göynük Kanyonu

:: Likya Medeniyeti'nin toprakları

:: İnanılmaz güzellikteki koylar

:: Antik kentler ve yollar arasında orta seviyeli yürüyüşler

:: Doğa ve tarih bir arada

 

KONAKLAMA

1. Gün: Kaş Linda Beach Hotel veya Belinda Hotel

2. Gün: Kaş Linda Beach Hotel veya Belinda Hotel

3. Gün: Olimpos Koala Bungalows  (Bungalow)

4. Gün: Olimpos Koala Bungalows. (Bungalow)

 

KONTENJAN

Turumuz 8-18 kişi arası katılımcı ile gerçekleştirilecektir.

 

İSTANBUL'DAN KARAYOLUYLA ULAŞIM PAKETİ

En az 6 kişilik talep oluşması halinde tur aracımız 11 Mayıs gecesi 22:30'da İstanbul'dan yola çıkar  ve tur bitiminde uçakla dönecek misafirleri Antalya Havaalanına bıraktıktan sonra İstanbul'a devam eder (varış 17 Mayıs sabah saatleri)

Bu paketin ücreti kişibaşı 550 TL dir. 
(İstanbul'da hareket durakları: Bakırköy İncirli / Mecidiyeköy / Kadıköy / E-5 Yenisahra Havaş Durağı)
(Katılımcı sayısına göre 16 koltuklu yada 27 koltuklu turistik minibüslerle ulaşım sağlanır)
(İstanbul-Antalya 700 km olup yaklaşık 9 saat sürmektedir)

 

TARİFELİ UÇUŞ UYGUNLUKLARINA GÖRE DİĞER ŞEHİRLERDEN KATILIM SEÇENEKLERİ;

 

ANKARA'DAN TURA KATILMAK İSTEYEN MİSAFİRLER İÇİN;

Gelişte Pegasus Havayolları Ankara-Antalya uçuşu ile geliş (06:00 kalkış / 07:10 varış)

Dönüşte Pegasus Havayolları Antalya-Ankara uçuşu ile dönüş (21:15 kalkış / 22:15 varış)

Fiyat farkı: Güncel uçak bileti fiyatlarına göre değişmektedir, lütfen sorunuz. 

 

HATIRLATMA

Eğer uçak bileti hariç paket satın alacaksanız, lütfen bizden tur hareketinden 14 gün öncesinde kesin hareket teyidi almadan uçak bileti almayınız. Kendiniz uçak bileti alırsanız, pandemi nedeniyle olabilecek tur iptali halinde uçak bileti ceza ödemelerinizden acentamız sorumlu değildir. 

 

COVID-19 TEDBIRLERI

:: Covid-19 tedbirleri uyarınca tüm katılımcılarımızdan HES Kodu talep edilmektedir.

:: Turumuz esnasında covid-19 tedbirleri uyarınca mesafe, temizlik, maske kurallarına riayet edilecektir. Araçlarımız her sabah temizlenip, dezenfekte edilerek tura başlayacaktır. 

:: Tur araçlarında dezenfektan bulundurulacaktır.

LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÜ İÇİN İDEAL DÖNEM NE ZAMAN?

Likya Yolu, Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Akdeniz kıyı şeridinde yer alıyor. Kış aylarının yumuşak geçtiği bu bölge yaz döneminde oldukça sıcak oluyor. Yılın 11 ayı rahatlıkla yürünebilecek bir rota olan Likya Yolu’nu yürümek için en ideal dönem hem kış yağmurlarının ardından canlanan doğanın renk harmonisini hem de karlı tepelerin manzarasını bir arada görebileceğiniz Nisan ve Mayıs ayları. Mayısın sonuna doğru sıcaklar başlıyor. Yaz ayları ve Eylül'ün ortasına kadar bölge sıcak ve nemli. Bu aylarda yürüyecekseniz, rotada kıyıya ulaştığınız her fırsatta Akdeniz'in sularına kendinizi bırakıp serinlemek iyi olacaktır. Nemin giderek azaldığı Ekim-Kasım dönemi ise ideal sıcaklık açısından en tercih edilebilir dönem. Kasım ayının ortasından şubat ayına kadar çok yağış oluyor. Mart'tan itibaren yağışlar azalıyor. Sonuç olarak Nisan-Mayıs-Ekim-Kasım ayları en ideal dönemdir diyebiliriz.

 

ZORLUK SEVİYESİ

Likya Yolu yaklaşık 550 km'lik uzun bir rota. Bu rotada birçok parkur var. Eğer siz günde 30-40 km. arası yürürseniz elbette yorucu olur. Ama biz turumuzun planlamasını yaparken, gün içinde en fazla 20 km yürüyüş olacak şekilde parkurları seçtik. Hatta ortalama günde 15 km. yürüyoruz diyebiliriz. Orta seviyede bir kondisyona sahip, trekking konusunda deneyimli bir kişi zaman zaman iniş ve çıkışlı, dikkat gerektiren ve zorlayıcı bu parkurlarda yürüyebilir. Yorulacakmısınız, evet. Yürüdüğümüz rotalarda, zaman zaman kayalıklı yollar,  dik çıkışlar, atlamalı zıplamalı yerler var. Genel parkura baktığımızda orta zorluk ve zor seviyesinde rotalardan oluşuyor. Biz katılımcılarımızın muazzam manzaralarıyla görsel bir şölen sunan bu rotanın keyfini yaşayabilmeleri için gün içerisindeki yürüyüş sürelerini 6,5 saati, parkur uzunluğunu da 20 km'yi geçmeyecek şekilde belirledik. Araç bizi parkur başlangıcında bırakacak, parkur bitiş noktasından alacak. Siz arada parkuru yürüyün ve tadını çıkarın, gerisini bize bırakın. Sonuç olarak kolay değil ama yapılmaz da değil. Kaldı ki bu muazzam deneyim için kendinizi motive edeceğinizi ve günden güne de kondisyonunuzun artacağını unutmayın.

Yürüyüş boyunca rehberimizin komut ve uyarılarını dikkate aldığınız, eğimli yerlerde iniş yaparken zikzaklar çizerek yürüdüğünüz ve kayaların arasından geçerken kaymaya ve ayağınızın sıkışması ihtimaline karşın dikkatli olduğunuz sürece sakatlanma, yaralanma riski minimum seviyede.

Astım yada kalp damar rahatsızlığı, obezite rahatsızlığınız varsa bu tura katılımınız uygun olmayacaktır.

 

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER

Yürüyüş botu

25-30 lt küçük sırt çantası

Panço yada yağmurluk

Maske veya buff türü malzeme

Güneş koruyucu

Termos

Islak mendil

Güneş gözlüğü

Şapka

Mayo, terlik ve havlu (deniz mevsiminde)

Powerbank (mümkünse) 

Kişisel ilkyardım seti (mümkünse)

Tozluk ve baton (tavsiye)

3.149 ₺

Havale/Eft

5
gün

​Kredi kartları diğer taksitli ve tek çekim fiyatlarımızı sorunuz.

.: [Varsa] Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında 3. kişi olarak geçerlidir.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı sınırlıdır 

WhatsApp Image 2021-08-23 at 12.21.23.jpeg