top of page

MAÇAHEL YAYLALARI TURU (Kısa Program)

4 Gece 5 Gün)

Ülkemizin en nadide ve özel bölgelerinden biri ile, UNESCO tarafından Türkiye'nin tek "Biyosfer Rezerv Alanı" olarak tescillenen Maçahel vadisi ile karşı karşıyasınız. Hem biyosfer rezervi olması hemde kapalı bir havza olma durumundan kaynaklı olabildiğince bakir, zengin ekokosistem ile sayısız endemik bitki türüne ev sahipliği yapan bir coğrafya keşfedeceksiniz.
Yeşilin her tonunu göreceğiniz, ulu kayın ağaçlarına sarılacağımız, şelalelerin altında serinleyeceğimiz, derelerin çağlayanında masaj yapacağımız, dalından yemiş ve meyve yiyeceğimiz, özgün bir kültürü tanıyacağımız harika bir hafta sizleri bekliyor.

PROGRAM:
1. Gün RİZE HAVALİMANI - HOPA - BORÇKA - KARAGÖL - MAÇAHEL
Rize  havaalanında sabah 09:30 buluşarak hareket ediyoruz. Direkt sahil yolundan Hopa’ya doğru yol alıyoruz. Kahvaltı istenirse Fındıklı İlçesinde Aydın Boysan tesislerinde kahvaltı alabiliriz. Önce Hopa, ardından Cankurtaran tünelini geçerek Çoruh vadisi izlenimleriyle Borçka ilçesine ulaşacağız. Öğle yemeği için Klaskur köyünde bir molamız olacak. Buradan bir saatlik yolculuk ile Karagöl’e ulaşacağız. Karagöl gezisi ve sık orman dokusunda bir yürüyüş süremiz olacak. Ardından Maçahel geçidine yönlenerek müthiş manzaralarla iki bin metrelik bir geçitten geçerek Maçahel havzasına ulaşıyoruz. Manzaralı yolculuk ile konaklayacağımız pansiyona ulaşıp odalarımıza yerleşiyoruz.
 
2. Gün MARAL KÖYÜ ve ŞELALESİ - KAYALAR - GORGİT VADİSİ - EFELER KÖYÜ - MAÇAHEL
Maçahel’deki ilk keşif günümüz. Maçahel havzasının en turistik köşesi olan Maral şelalesine gidiyoruz. Şelale oldukça etkileyici ve çok ziyaretçi almakta. Biz hem yürüyüş yapacak hemde koşullar uygun ise suya girmeye çalışacağız. Keza bu deneyim kaçırılmayacak bir anı olacak… Şelale gezisi sonrası köyde Süleyman Amca’dan Bal hikayesini dinleyeceğiz. Ardından Maçahel keşfine devam ediyoruz. İremit Camisini gezdikten sonra harika bir öğle yemeği alacağız. Yemek sonrası tarihi Maçahel merkez Camisini gezeceğiz. Devamında Efeler Köyüne çıkıp Gorgit Vadisine gireceğiz. Burada iki saatlik bir yürüyüş yapacağız. Efeler köyünde geleneksel yöntemle üretilen ahşap tornacısına uğrayacağız. Ahşap masa, tabak ve sunum tepsisi yapımı inceleyeceğiz. Köy gezimiz sonrası Tamara köprüsü ve dere keyfi yapacağız. Kayalar köyüne doğru bir yolculuk olacak ve buradan bir saatlik bir yürüyüş ile tekrar Maral köyüne geleceğiz. Konaklamamız yine aynı pansiyonda.

3.Gün Cumartesi FINDIK YAYLA - NAÇADİREV GÖLÜ - LODİVAKE YAYLA - MAÇAHEL
Maçahel vadisinin ve Karçal dağlarının en güzel yaylalarından biri olan Fındık Yaylasına doğru yükseliyoruz. Bugün manzaralı ve derin vadiler izleyeceğimiz bir yolculuğumuz olacak. Yayla yürüyüşünün ardından İndacvinda geçidine çıkıyoruz. Buradan Naçadirev gölüne ulaşacağız. Göl gezisi sonrası Karçal dağlarını ve Üç Kardeş doruğunu izleyeceğimiz bir sırta ulaşacağız. Bundan sonra tekrar geçide dönüyor ve isteyenler ile eski göç patika yolundan Lodivake Yaylasına iniş yürüyüşü yapacağız. Bu yürüyüş üç saat sürecek. Aracımız ile buluşup pansiyonumuza dönüyor ve dinlenmeye geçiyoruz.

4.Gün Pazar  ÇURUPİNA - PAPART - MEYDANCIK - MAÇAHEL
Kahvaltı sonrası tesisimizden ayrılıp dağlara doğru yolculuğa devam edeceğiz. Maçahel’in bir diğer geçidi olan Meydancık yönünde yeşilyoldan ilerleyeceğiz. Bir süre sonra Çurupina yaylasına ulaşmış olacağız. Burada bir molamız olacak. Ardından Papart Ormanlarından geçeceğiz. Burayı çok seveceksiniz. Devamında Şavşat Meydancık bölgesine ulaşmış olacağız. Küçük bir öğle atıştırması sonrası Meydancık-Mısırlı arasında harika bir yürüyüş yapacağız. Dönüşte Papart Ormanlarında doğal bir gölette serinleme molası vereceğiz. Dinlenmiş bir halde tekrar pansiyonumuza döneceğiz. Bu akşam yemeğimizi farklı bir yerde alacağız. Akşama yöresel bir eğlencemiz olabilir :) Vadide son gecemizi tekrar buluşma planları ile sonlandırıyoruz.

5.Gün Pazartesi BORÇKA - ARHAVİ - ÇİFTE KÖPRÜ - ÇAĞLAYAN VADİSİ - RİZE
Gezimizin son günü. Maçahel Vadisinden ayrılıp Borçka merkez’e geçiyoruz. Burada yöresel alışveriş yapma olanağı olabilir. Ardından Hopa istikametini geçip Arhavi ilçesinde ünlü Çifteköprü’yü görüp Çağlayan Vadisine doğru hareket edeceğiz. Öğle yemeğimiz Çağlayan köyünde olabilir. Buradaki tarihi konakları ziyaretimiz sonrası grubun dönüş saatine göre Rize havaalanına doğru hareket edip sizlerle vedalaşıyoruz.

 
Konaklamalar
4 Gece MaçahelHan-Yeryüzü Oteli.. Banyo tuvaletli 14 odalı, restoran, oturma alanı, yoga salonu bulunan özel tesis.
Grupla buluşma saatlerimiz;
Tur sabahı en geç saat 09.00 dolaylarında Rize havaalanından hareket etmiş olacağız.
Dönüş günü ise, akşam saat 19.00 ve sonrası Rize havaalanı hareketli tüm uçakları tercih edebilirsiniz.

Rize Havaalanı 09.00

:: Not:

.: Program akışı rehber tarafından belirlenir.

.: Rehber, hava, deniz, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb.
nedenlerle program günlerinde, öğle yemeği alınacak mevkilerde, değişiklik yapabilir.

ni de; gidilen lokal bölgelerde Laz, Hemşinli ve Gürcü gönüllü rehberlerinizin olmasıdır.

FİYATA DAHİL HİZMETLER:

 • Rize'den başlayıp Rize'de biten bütün ara transferler,

 • 4 Gece Konaklama

 • 4 Kahvaltı,

 • 4 Akşam yemeği,

 • Bölgesel mihmandarlık ve rehberlik hizmeti,

 • Seyahat Sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

 • Şehirler arası ulaşım bedeli,

 • Öğlen yemekleri,

 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,
   

MAÇAHEL NELER YAŞATIR?
Ülkemizin en nadide ve özel bölgelerinden biri ile, Maçahel Vadisi ile karşı karşıyasınız. Hem biyosfer rezervi olması hem de kapalı bir havza olma durumundan kaynaklı olabildiğince bakir kalan bir coğrafyayı keşfedeceksiniz.

Maçahel veya Maçahela Doğu Karadeniz Artvin ili ve Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti'ne yayılan vadinin ve tarihsel bölgenin adıdır. Normalde Karçal Dağı eteklerinde doğan vadi Çoruh nehrine, oradan da Batum’a açılmaktadır. Fakat Sovyet sınırları çizilirken vadinin son üst kesimindeki beş köy Türkiye sınırında kalmak istemiştir. İlk yıllarda bölge halkı için bu sınır sorun olmamıştır fakat soğuk savaş ve ikinci dünya savaşı dönemi sonrası sınırlar sert bir şekilde kapanınca Maçahel dünyayla irtibatı kesilen bir hal aldı. Bölgeye, 2000 metreden ulaşılan zor bir yol ile ulaşım sağlandı. Kışları ise neredeyse 6 ay ülke ile bağı kopuyordu. Bu neden ile endüstriyel tarım hiç gelişmedi. Bütün yaşam ve tarım geleneksel yöntemlerle ilerledi. Tabi oldukça göç vermek durumunda kaldı.

Maçahel Bölgesi, Camili, Efeler, Düzenli, Uğurlu, Kayalar ve Maral Köylerinden oluşmaktadır.

Aynı zamanda Macahel; UNESCO tarafından Türkiye'nin tek "Biyosfer Rezerv Alanı" olarak tescillendi. Biyosfer rezerv alanı, sahip olduğu zengin ekokosistem ile sayısız endemik bitki türüne ev sahipliği yapan korunması gereken özel bölgelere verilen addır.

Yeşilin her tonunu göreceğiniz, ulu kayın ağaçlarına sarılacağımız, şelalelerin altında serinleyeceğimiz, derelerin çağlayanında masaj yapacağımız, dalından yemiş ve meyve yiyeceğimiz, özgün bir kültürü tanıyacağımız harika bir hafta sizleri bekliyor. Hadi ekibini topla, mutlaka bekliyoruz…

 

*Turumuz maksimum 15 kişiyle yapılır. Minimum 6 katılımcı sağlanmadığı takdirde tur iptal edilebilir.
*Turlarımız butik tur formatından ötürü az katılımcı ile gerçekleştiği için, en erken yapılan ödeme sırasına göre kayıtlar kesinleştirilir. Elinizi çabuk tutmakta fayda var :)
*Kayıt aşamasında tur bedelinin %30'u kaparo olarak alınır. Tura 30 gün kala kalan ödemeler tahsil edilir.
*Katılımcılar, kendi adlarına yaptıkları kayıtlarını tura 10 gün kala bir başka kişiye devredebilir.
*3 yaşına kadar olan çocuk katılımlarında araçta yer tahsisi yapılmaz. Koltuk talep edilmesi durumunda tur bedelinin %20'si tutarında ücret talep edilir. 
*Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

*Rezervasyon iptallerinde;
-Turdan 30 gün öncesine kadar ücretin tamamı iade edilir.
-15 günden fazla süre kala yaşanan iptallerde konaklama ön ödemeleri, sigorta, hizmet bedeli, vergi vb. tutarlar düşüldükten sonra kalan tutarın %75'i iade edilir.
-Turun başlamasına 10 gün kala yaşanan iptallerde ise iade yapılmaz
*Turlarımıza kayıt olan katılımcılarımız “Tur Sözleşmesi”ni okumuş, kabul etmiş ve imzalamış sayılır.

Gerekli Malzemeler
Aşağıdaki liste de sizlere yardımcı olacaktır

*Seyahat Çantası (Çekçekli, altında tekerlekleri olan çantalar sıkıştırılamadığından çok sorun olabiliyor. Spor çantası şeklinde bir seyahat çantanız olmasını rica ederiz :)
*Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
*Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği iyi olan)
*Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı) 
*Yağmurluk (Tercihen panço'da olabilir)
*Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
*T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
*Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
*Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
*Mayo, Havlu ve Plaj terliği (Buzul göllerine, Derelere, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)

Önemli Hatırlatma-Lar :)
*Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. 

18.500 ₺

Havale/Eft

5
gün

Single katılım: 22.000 ₺

 

Kredi kartları diğer taksitli ve tek çekim fiyatlarımızı sorunuz.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

bottom of page