top of page

DOĞU KARADENİZ TURU

(6 Gece 7 Gün)

1.GÜN CUMARTESİ TRABZON-AYASOFYA-ATATÜRK KÖŞKÜ-SÜMELA MANASTIRI-AYDER
2.GÜN PAZAR ÇAT VADİSİ-BADARA YAYLASI-GİTO YAYLASI-AYDER
3.GÜN PAZARTESİ POKUT YAYLASI-SAL YAYLASI-KONAKLAR MAHALLESİ-AYDER  
4.GÜN SALI MENÇUNA ŞELALESİ-ÇİFTE KÖPRÜ-ATATEPE-ŞAVŞAT
5.GÜN ÇARŞAMBA ŞAVŞAT KARAGÖL-TİBETİ-MISIRLI KÖYÜ-PAPART VADİSİ- MAÇAHEL
6.GÜN PERŞEMBE MAÇAHEL VADİSİ-MARAL KÖYÜ ve ŞELALESİ-CAMİLİ-BORÇKA KARAGÖL-KLASKUR
7.GÜN CUMA ÇAĞLAYAN VADİSİ-RİZE-ÇAYELİ-TRABZON

 

PROGRAM:

 

1.Gün TRABZON-AYASOFYA -ATATÜRK KÖŞKÜ-SÜMELA MANASTIRI-AYDER
Doğu Karadeniz turumuza grubumuzu Trabzon havaalanında karşılayarak başlıyoruz. Havaalanından çıktıktan sonraki ilk durağımız Ayasofya olacak. Buradaki gezilerimizn ardımdan Atatürk Köşkü gezisi yapıyoruz. Zaman durumuna göre yiyeceğimiz öğle yemeğinin ardından Sümela Manastırı'na gidiyoruz.  Etkileyici manastır ziyareti, açık olan bölümleri gezerek gerçekleşecek. Devamında Ayder Yaylasına doğru yol alıp konaklayacağımız otele yerleşiyoruz.

2.Gün ÇAT VADİSİ-BADARA YAYLASI-GİTO YAYLASI GÜN BATIMI-AYDER
Karadeniz'de gözlerimizi açtığımız bu ilk sabahta otelimizin harika manzarasında alacağımız kahvaltının ardından ilk durağımız olan Çat Vadisine doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Çat Köyü ve Yaylası izlenimleriyle Badara Yaylasına ulaşacağız. Badara'nın geniş düzlüklerinde ve kendine özgü minik göletinin etrafında yapacağımız eğlenceli yürüyüşlerin ardından rotamızı Gito Yaylasına çevireceğiz. Badara'dan Gito'ya doğru keyifli bir yürüyüş yapıp Gito'yu keşfe çıkacağız. Gün batımı zamanı yaklaşırken vadiyi ayaklarımızın altına seren bir sırta çıkıp muhteşem bir manzara eşliğinde Gito sırtlarında günü batırıp Ayder yaylasına geri döneceğiz. Kim bilir, şansımız varsa bugün bulut denizini de görebiliriz.

 

3.Gün POKUT YAYLASI-SAL YAYLASI-KONAKLAR MAHALLESİ-AYDER  
Bugün yükseklere çıkıp, her ne kadar son zamanlarda ünlense de bölgenin gözbebeklerinden olan Pokut ve Sal Yaylalarında Karadeniz izlenimleri yapma günü :) İlk durağımız olan Sal Yaylasına uğrayıp yayla içinde keyifli bir yürüyüş yapacağız. Aman unutmayın, burada sohbetine doyamayacağınız modern çoban Kadir abimizin yerinde enfes bir sütlaç tatma şansınız olacak :) Kısa molanın ardından şansımız olursa bulutların denize dönüşmesini ve Kaçkar dağlarının en yüksek zirvelerini izliyoruz. Daha sonra Sal Yaylasından harika bir patika ile Pokut Yaylasına yarım saatlik bir yürüyüş yapacağız. Pokut'ta fotoğraf molalarımız sonrasında yaylayı çevreleyen orman içerisinde bir yürüyüş yapacağız. Buradan ayrılıp tarihi Hemşin konaklarını görebileceğimiz Yolkıyı veya Ortan köylerine kısa bir ziyarette bulunacağız. Gün bitiminde aracımıza binip Ayder'de ki son gecemizde canlı Karadeniz müziği eşliğinde yapacağımız eğlenceye hazırlanıyoruz :)

 

4.Gün MENÇUNA ŞELALESİ-ÇİFTE KÖPRÜ-ATATEPE-ŞAVŞAT
Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Ayder'e veda ediyoruz. Rotamızı biraz daha doğu'ya doğru çevirip Artvin topraklarına adım atacağız. İlk durağımız Arhavi'de yer alan ve Arılı Dağları’ndan doğan ufak derelerin birleşmesiyle oluşan Mençuna Şelalesi olacak. Şelale izlenimlerinin ardından yine Mençuna'da yer alan ve yaklaşık 700 yıllık bir tarihe sahip Çifte Köprü'yü ziyaret edip bol bol fotoğraf çekeceğiz. Bölgedeki gezilerimizi tamamlayıp Türkiye'nin en büyük Atatürk heykelinin de bulunduğu Artvin Atatepe'ye doğru yol alıyoruz. Muhteşem görüntüsüyle hayran olacağımız bölgede yapacağımız gezi ve fotoğraf çekimleri sonrası bu gece konaklayacağımız Şavşat'a doğru hareket edip tamamen doğa içinde yer alan tesisimize ulaşıp odalarımıza yerleşiyoruz

 

5.Gün ŞAVŞAT KARAGÖL-TİBETİ-MISIRLI KÖYÜ-PAPART VADİSİ-MAÇAHEL
Harikalar coğrafyasında güne başlıyoruz. Bugün Şavşat'a dair bir çok yer göreceğiz. Önce Şavşat manzaraları izleyeceğimiz Yavuz Köy seyir terasına gidiyoruz. Buradan Kocabey Köyü üzerinden Şavşat Karagöl’e uğrayacağız. Borçka Karagöl ile birlikte bölgedeki iki "Karagöl"den biri olan Şavşat Karagöl gezimizin ardından Cevizli Köyü'nde yer alan ve 900'lü yıllarda inşa edilen Tibeti Kilisesini görüp rotamızı Mısırlı Köyü'ne çevireceğiz. Burada alacağımız yöresel öğle yemeğinin ardından bölgenin önemli vadilerinden olan Papart Vadisi'nde Papart Ormanı içerisinde keyifli bir yürüyüş yapacağız. Günü bitirirken bizi bekleyen aracımıza binerek Maçahel vadisine doğru yol alıp konaklayacağımız tesise ulaşacağız

 

6.Gün MAÇAHEL VADİSİ-MARAL KÖYÜ ve ŞELALESİ-CAMİLİ-BORÇKA KARAGÖL - KLASKUR
Bugünkü ilk gezi yerimiz Maçahel Vadisinde yer alan Maral Köyü ve Maral Şelalesi olacak. Şelaleye ulaşmak için Maral köyünden itibaren yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüş yapacağız. Şelaleye ulaştıktan sonra vereceğimiz molada isteyenler yüzebilecek, yüzmeyenler de harika süt mısırın tadına bakabilir :) Maral'dan ayrılıp Camili Köyüne ulaşarak bölgedeki tarihi ahşap camileri geziyoruz. Ardından vadiyi başka bir yoldan kat ederek doğruca Borçka'ya uzanıp bu sefer Borçka Karagöl’e çıkıyoruz. Bir gün önce belirttiğimiz gibi Artvin’de iki bilindik Karagöl var. Burası Klaskur vadisinde bulunan en beğenilen yerlerden biri. Böylelikle her iki Karagöl'ü de görmüş olacağız. Muhteşem Karagöl manzarası eşliğinde göl etrafında bir yürüyüş yapıp Klaskur köyünde yer alan tesisimize ulaşıp odalarımıza yerleşeceğiz. Kim bilir, belki bugün de bir veda gecesi eğlencesi düzenleriz ;)

 

7.Gün ÇAĞLAYAN VADİSİ-RİZE-ÇAYELİ-TRABZON
Kahvaltı sonrası Klaskur köyünden ayrılıp sahil yolunu takip ederek Fındıklı ilçesine doğru yola çıkıyoruz. Çağlayan Köyü'nde yer alan Laz kırsal mimarili tarihi evleri gezip köy izlenimleri ediniyoruz. Güzel bir bahçede çay molasının ardından Fındıklı merkezde harika doğal aromalı bir dondurma tadıyoruz. Sonrasında yola devam edip eğer açıksa Rize'de Çay Fabrikası gezeceğiz. Ardından Rize merkezde kısa bir alışveriş molası veriyoruz. Muhteşem kurufasülye menülü yemek menümüzü Çayeli'nde yedikten sonra zaman durumuna göre rehberimizin sürpriz bir programıyla karşılaşabiliriz ;) Gün bitiminde dönüş yolcuğuna başlayarak Trabzon'a doğru hareket edeceğiz.

Konaklamalar
İlk 3 gece Ayder’de Natura Otel..vb (Banyo-tuvaletli odalar)
1 Gece Şavşat Yeşilvadi Tesisleri (Banyo-tuvaletli odalar)
1 Gece Maçahelhan Pansiyon veya Tema Konuk Evi (Banyo-tuvaletli odalar)
1 Gece Klaskur Lapera Pansiyon (Banyo-tuvaletli odalar)

Not: Pandemi dolayısıyla tesis kapasitelerinin durumuna göre bölge değiştirmemek ve eş değer tesis sunmak koşuluyla değişiklik yapılabilir.​

 

Ulaşım
Yeni süreçle birlikte ulaşım alanında da bazı değişiklikler oldu. Öncelikle biz yine her zamanki gibi minibüslerle hareket edeceğiz, orada bir değişiklik yok :) Buradaki en önemli fark araç kapasitelerini maksimum 8 kişiyle sınırlandırmak olacak. Evet, bundan sonraki tüm Doğu Karadeniz turlarını maksimum 8 kişiyle gerçekleştireceğiz.

Burada unutulmaması gereken en önemli süreç HES kodunuz olacak. 18-65 yaş aralığındaki katılımcılarımız yalnızca HES kodu ile seyahatini gerçekleştirebilmektedir, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü misafirlerimiz ise "Seyahat İzin Belgesi" ile turlarımıza katılabileceklerdir.

Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok.

Grupla buluşma saatlerimiz;
Cumartesi sabahı en geç saat 09.30 dolaylarında Trabzon havaalanından hareket etmiş olacağız.
Dönüş günü ise, Cuma akşam saat 19.00 ve sonrası Trabzon havaalanı hareketli tüm uçakları tercih edebilirsiniz.

Otobüs ile ulaşım için;
Gidiş veya dönüş organizasyonunu otobüs ile yapmak isteyen katılımcılarımız en geç saat 10.00 dolaylarında Trabzon’da olacak şekilde turdan 1 gün önce Perşembe yola çıkış ve dönüş için, Cuma akşam yine 19.00 ve sonrası Trabzon hareket şeklinde rezervasyonlarını yapmalıdır. (Dönüş rezervasyonunu Trabzon'a ulaştığınız gün rehberle otogarda yapabilirsiniz)

Kendi aracınızla ulaşım için;
Gerçekleştireceğimiz programa kendi aracınızla da dahil olabileceksiniz. Bunun için bizlere önceden bilgi vermeniz durumunda aracınıza özel park yeri ayarlayabileceğiz.

 

:: Not:

.: Program akışı rehber tarafından belirlenir.

.: Rehber, hava, deniz, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb.
nedenlerle program günlerinde, öğle yemeği alınacak mevkilerde, değişiklik yapabilir.

.: Sınır kapısını kimliklerimizle geçiyoruz. Geçiş sırasında üzerinde güncel fotoğrafınızın bulunduğu ve kenarı köşesi yıpranmamış, TC kimlik numarası yazan kimliklerle işlemlerimizi yapabiliyoruz. 18 yaşından küçük katılımcılarımızın yanlarında iki ebeveyni yoksa (sadece anne veya babasıyla seyahat ediyorsa) diğer ebeveynden de mutlaka noter onaylı muvaffakatname gerekmektedir. Aynı şekilde çocuk katılımcıların kimliklerinde mutlaka fotoğrafları olmalıdır. 

FİYATA DAHİL HİZMETLER:
  • Trabzon'da başlayıp Trabzon'da biten bütün ara transferler,  

  • 6 Gece Konaklama

  • 6 Kahvaltı,

  • 6 Akşam yemeği,

  • Bölgesel mihmandarlık ve  rehberlik hizmeti,

  • Seyahat Sigortası,

Ana ulaşım haricindeki tüm ulaşım hizmetleri turumuza dahildir.

 
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
  • Şehirler arası ulaşım bedeli,

  • Öğlen yemekleri,

  • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,

  • Rehber ve şoförlerimiz için gönlünüzden kopacak bahşişler ;)

 

Gerekli Malzemeler
Hazırlıkla ilgili ayrıntılı tüm bilgilere Çantamda Neler Var linkinden de ulaşabileceğiniz gibi aşağıdaki liste de sizlere yardımcı olacaktır

*Seyahat Çantası (Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. Çekçekli, altında tekerlekleri olan çantalar sıkıştırılamadığından çok sorun olabiliyor. Spor çantası şeklinde bir seyahat çantanız olmasını rica ederiz. Turlar otobüsle değil minibüslerle yapılmakta) 
*Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
*Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği iyi olan)
*Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı) 
*Yağmurluk (Tercihen panço'da olabilir)
*Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
*T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
*Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
*Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
*Mayo, Havlu ve Plaj terliği (Buzul göllerine, Derelere, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)

Önemli Hatırlatmalar
*Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. 

 

3.450₺

Havale/Eft

7
gün

Single Farkı: 750 ₺

Çocuk Fiyatı (06-12 yaş): 2.250 ₺ (Havale/Eft)

* 2 yetişkin yanında geçerlidir.

 

Kredi kartları diğer taksitli ve tek çekim fiyatlarımızı sorunuz.

.: [Varsa] Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında 3. kişi olarak geçerlidir.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır. 

bottom of page