top of page

Fırat Yolu Malatya-Elâzığ Trekking Turu

08 - 12 Mayıs 2024 (4 Gece 5 Gün)  
Malatya...🍊
Eski çağlardan itibaren Anadolu ve Ortadoğu’nun geçit veren kavşak noktası, doğuda en eski ulaşım yolunun geçidi, Mezopotamya ile Anadolu arasındaki ticaret ve kültür alışverişinin merkezi olarak yukarı Fırat bölgesinin kıymetli kenti... Köklü bir tarih - Zengin bir kültür - Muhteşem bir doğa.. Malatya'nın Kırsalında Fırat’ın yeşilinde yürüyeceğimiz Malatya trekking rotalarını. ilk yürüyecek gezginler olmak için hazırlanın. 😍 Rotalar sizler için özel planlandı ve işaretlendi.
 
PROGRAM:

 

1.Gün: Elazığ Havalimanı, Arapgir, Onar Köyü, Üzüm Bağları

Elazığ Havaalanı'nda sabah saat 09:00 da buluşuyoruz. Elazığ’da kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltının ardından aracımız ile yürüyüşümüz başlayacağımız Malatya’ya bağlı Onar Köyü ‘ne gidiyoruz. Yılanların mitolojik hikâyesi ile başlayan rotamız, Üzüm bağları ve meyve bahçeleri arasında devam ediyor. Onar Köyü mağaraları içinde bulunan kaya resimlerini görerek yürüyeceğiz. Onar Köyü içerisinde rotamızı tamamlıyoruz. Biraz dinlenmenin ardından Onar Köyü Cem Evi’ni ve Yeni Cem Evi'nin içinde bulunan yerel müzeyi gezeceğiz. Yaklaşık 700 yıllık olduğu düşünülen Onar Köyünde bulunan Kerpiç evlerinden oluşan sokakları geziyor ve üzümün hikâyesini dinliyoruz. Ardından aracımız ile Arapgir’deki butik otelimize giderek akşam yemeğimizi alıyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 6 km

 

2.Gün: Arapgir - Kutanlı Peri Bacaları - Roma Köprüsü

Kahvaltımızın ardından aracımız ile Kutanlı Peri Bacaları, Roma Köprüsü parkurunun başlangıç noktası olan Suceyn Köyü yakınlarında bulunan Meydan Köprüsü’ne geçiyoruz. Burası güzel bir kamp alanı. Yürüyüşümüz de Sultan Murat’ın atlı birliklerinin geçtiği patikadan başlıyoruz. Ardından Kutanlı Peri Bacaları tüm güzelliği ile bizi karşılıyor. Erozyonal aşınımlı Peri bacalarını geziyor ve fotoğraflıyoruz. Rotamız doğal yaşam mağaraları, kaya mezarları arasından geçerek Roma Köprüsü’ne iniyor. Zamana meydan okuyan Roma Köprüsü’nde fotoğraf molasının ardından yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Aracımız ile Arapgir’in içinde bulunan ve geçmişin yansımalarını bize sunan Emiroğlu Konağı, Konaklar ve Millet Han, Tarih Parkı gezimizin ardından, ağın leblebisi, mor reyhan çayı, kuru dut, kuru kayısı, köhne üzüm kurusu, reyhan reçeli ve daha nicesini alabileceğiniz yöresel ürünlerin satıldığı çarşıyı geziyoruz. Ardından aracımız ile otelimize giderek akşam yemeğimizi alıyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 12/15 km

3.Gün: Arapgir - Roma Yolu - Kuyulan Karababa Çeşmesi (Peri) - Göz - Eskişehir Vadisi (Eski Arapgir) - Meydan Köprüsü

Kahvaltımızın ardından aracımız ile Kutanlı Peri Bacaları, Roma Köprüsü parkurunun Kahvaltımızın ardından aracımız ile yürüyüşümüz başlayacağımız Kuyulan Karababa mevkiinde bulunan Roma Yolu’na gidiyoruz. Burası rotamızın başlangıç noktası. Kaya blokları, doğal mağalar, yüksek çeşitliliğe bağlı flora ile yer yer taş ve dere kenarı yürüyüş, volkanik kayaçların oluşturduğu kaya yapıları içeren rotada kelebekler size eşlik ediyor. Ağaçların, çiçeklerin arasındaki patikalar bizi beklemekte. Tarihi Roma yolu taşlarından oluşan rotamızı adımlayarak Kuyulan Karababa Çeşmesi bir diğer adı ile Peri mevkiinde mola veriyoruz. Tarihi değirmenin hikayesini dinliyor ve Suyun Gözü olarak bilinen noktaya doğru patikamızdan gidiyoruz. Rotamız bizi Eski Arapgir, diğer bir adı ile Eskişehir vadisine çıkarıyor. Vadiye giriş yapıyor ve vadi içinde kolay yürünebilir ve tarihsel bir yolculuğa başlıyoruz. Kütüphaneleri, tarihi camiler, hanlar hamamlar, kerpiçten evler, çeşit çeşit meyve ağaçları içeren vadi içindeki rotamızı tamamlıyoruz. Ardından aracımız ile otelimize giderek akşam yemeğimizi alıyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 12/15 km/ Yürümek istemeyenler araçla Eskişehir vadisine geçebilir)

 

4.Gün: Elazığ - Baskil - Saklıkapı Kanyonu - Fırat Nehri - Fırat Tekne Turu -  Karaleylek Kanyonu - Harput

Kahvaltımızın ardından yürüyüşe başlayacağımız Saklıkapı Kanyonu’na doğru araçla yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerindeki panoramik noktada Fırat’ın en güzel fotoğraflarını çekiyoruz. Bugün bizi Saklıkapı Kanyonunda el değmemiş mağaralar, doğal yaşam alanları, meyve ağaçları ve doğal oluşumlar bekliyor. Kuru kanyon olan Saklıkapı Kanyonu’nda ilk bahar ve sonbahar aylarında azda olsa su geçişleri bulunmakta. Kaya bloklarının arasından yürüyerek Fırat Nehri kıyısına varıyoruz. Bizi bekleyen teknemize biniyor ve öğle yemeğimizi yiyoruz. Karaleylek Kanyonu’na doğru tekne ile gidiyor Fırat Nehri’nin keyfini çıkartıyor bol bol fotoğraf çekiyoruz. Tekneden Karaleylek Kanyonu'nda iniyor ve yürüyüşümüze devam ediyoruz. Akşam üzeri Elazığ’ın tarihi Harput’a gidiyoruz. Harput Kalesi, Kilisesi, Ulu Camii, Şefik Gül Kültür Evi, Dabakhanesi ve manzarası ile ilgi çekici. Burada Elazığ’ın yerel lezzetlerini tadacağız. Elazığ’da bulunan otelimize giderek dinlenmeye geçiyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 5/8 km (Zorluk Derecesi: Kolay Parkur’dur. Yağışlı havalarda orta olarak nitelendirilir.)


5.Gün: Elazığ - Ölbe Vadisi - Deve Mağarası - Harput - Harput Kalesi - İstanbul

Kahvaltımız otelde. Ardından aracımız ile Göllübağ Köyü Yakınında bulunan Ölbe Vadisi rotamıza geçiyoruz. Rotamız üzerinde Deve Mağarası, doğal oyuklar, meyve ağaçları, kaya oluşumları, fauna ve flora çeşitliliği ile bizi beklemekte. Büyük kaya bloklarının manzarasında ilerliyor ve yürüyüşümüzü Oymaağaç Köyü’nde tamamlıyoruz. Meyve ağaçları, orcik, pestilin üretildiği ve ayakta kalan tek tük eski mimarisi ile ilgi çeken köyde mola veriyoruz. Elazığ merkezi geziyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz. Elazığ Havalimanına transferimiz saat 19:30’dur.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
 • 3 Gece Arapgir’de Otel Konaklama

 • 1 Gece Elazığ’da 4* Otel Konaklama
  4 Kahvaltı
  4 Akşam Yemeği

 • 4. gün teknede ekmek arası balık

 • Rehberlik

 • Belirtilen çevre gezileri -yürüyüşler

 • Seyahat Sigortası

 • Seyahat esnasındaki ulaşımlar

 • Milli Park Araç Giriş Ücretler

FİYATA DAHİL OLMAYAN :
 • Ana Ulaşım / Uçak Bileti

 • Öğlen Sandviçleri 

 • Müze ve Ören Yeri Girişleri

 • İlk gün sabah Kahvaltısı

 • Kişisel Harcamalar ve Ekstralar

 

TURLARIMIZDA:
.: Alternatif Turizm'de etkinliklerde tüm katılımcılar etkin görev alır. Her aşamada yardımlaşılır. 

 .: Araç Modelleri : Minibüs ve Midibüs Mercedes Sprinter / Volkswagen Volt - Sultan /  Prestige / Nova/ Temsa, vb.dir.

.: Program akışı Trekking rehberi tarafından belirlenir.

.: S.Acentesi yetkilisi / Trekking rehberi/Lideri hava, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb. nedenlerle programda değişiklik yapma yetkisine sahiptir.

Bu Geziye Gelirken: 

.: Doğa yürüyüşü yapacağız. Bunu dikkate alarak hazırlıklı gelin.

.: Yazın dereye inilebilir. Kışın dere yol kesebilir :) 

.: Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (yağmurluk, polar eldiven, bere, şapka, güneş gözlüğü, mayo vb.)

.: İnceden kalına doğru bir giyimi tercih edin. (Tişört, polar, yağmurluk vb. lahana gibi :) 

.: Ayakkabınız yürüyüşe uygun olsun. Bilekli bot ve altı lastik tabanlıları tercih edin.  

.: Küçük bir sırt çantanız bulunsun.

.: Mutlaka yedek giyim, çorap ve ayakkabı alın. 

.: Yanınıza, su ve enerji verici yiyecekler (kuru meyve, kuruyemiş  alabilirsiniz) .

.: kullanıyorsanız mutlaka  ilaçlarınızı, alerjik iseniz, alerji ile ilgili ilaçlarınızı unutmayınız.

.: Fotograf/Video çekiyorsanız yeterince ekipman, powerbank/pil almayı unutmayınız.

 

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER

:: Yürüyüş botu (sert tabanlı, bilekleri saran) *

Yürüyüşler genelde patikalarda geçiyor. Sert bitki örtüsü, kayalık yapı mevcut. Bu nedenle sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz. Hatta almak zorundasınız. Çünkü bütün vücudunuzun ağırlığını ayaklar taşıyor ve bozuk zeminde yürümek için tasarlanmış ayakkabılar olmadan yürümek işinizi kolaylaştırır ve güvenliğinizi sağlar.

:: 25-30 Lt. küçük sırt çantası

:: Baton (varsa çift yoksa tek)**/yoksa ağaç dalı

:: Panço yada yağmurluk varsa öncelik groteks

:: Tshirt (birkaç tane)

:: Yürüyüş için uygun pantolon yada şort (ıslanınca çabuk kuruyan size konfor sağlar)

:: Güneş koruyucu

:: Termos yada matara

:: Islak mendil

:: Güneş gözlüğü ve şapka

:: Mayo, terlik ve havlu (Ilıcalar :)

:: Sandalet (tavsiye)

:: Powerbank vb. (tavsiye)

:: Sinek kovucu

:: Tozluk (tavsiye)

:: Düzenli kullandığınız ilaçlar

 

BÜYÜK SIRT ÇANTASI İLE Mİ YÜRÜYECEĞİZ ?

Hayır. Her gün 25-30 Lt' lik küçük bir sırt çantası ile yürüyeceksiniz. Büyük çantanız (bavulunuz) otelde kalır.

Yürürken taşıyacağınız küçük sırt çantasına sadece o günkü yürüyüş esnasında ihtiyacınız olabilecek günlük ihtiyaçlarınızı koyacaksınız. (matara, yedek tshirt, mayo, havlu, terlik, sinek kovucu, atıştırmalıklar, ıslak mendil,

powerbank gibi )

Her gün araç bizi o gün yürüyüş yapacağımız parkurun başlangıç noktasına bırakacak, yürüyüş sonunda parkur bitiş noktasından alarak otele götürecek. 

 

BATON KULLANIMI

Batonların başta dizler olmak üzere eklemlere bindirdiği yükü %25 azalttığını biliyor muydunuz? Aynı zamanda bu ekipman dengenizi güçlendirir ve doğa yürüyüşü kazalarının en büyük sebebi olan kaymaları azaltır.

Baton Kullanımının Faydaları:

:: Dengeli ve stabil bir yürüyüş sağlar

:: Omurilik düzleminin sağlıklı bir şekilde dik tutulmasını sağlar

:: Sırtta taşınan kamp yükünün hafifletilmesini sağlar

:: Ayak bilekleri ve dizlere binen yükü azaltır

:: Olası denge kaybında tekrardan dengenin kurulmasını sağlar

:: Yukarı tırmanışları kolaylaştırır

:: Aşağı inişlerde eklemlere binen şokları azaltır

:: Dağcılarda sık rastlanan menüsküs, bağ kopması gibi fiziksel yaralanmaları önlemeye yardımcı olur

:: Ritimli şekilde ilerlemeyi sağlar (nefes/adım koordinasyonunu sağlar)

:: Ancak tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın

14.250 ₺

Havale/Eft

5
gün
 • 08 - 12 Mayıs 2024

2/3 Kişilik Odalarda Kişi Başı; 14.250 tl.  ​

Odada Tek Kişi Konaklama : 17.700 tl.

.: Kredi kartları diğer taksitli ve tek çekim fiyatlarımızı sorunuz.​

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı müsaitlik durumuna göre belirtilir.

bottom of page