NEPAL-HİMALAYALAR

Katmandu, Pokhara, Poon Hill, Annapurna Trekking
1/5

 $

havale/eft

12
gün
PROGRAM:
12 Gece (10 gece konaklama 2 gece uçuşta) 11 gün
Katmandu-Patan-Bhaktapur-Pokhara'da Yaşam, Annapurna Dağları'nda Yürüyüş

0.GÜN HAVALİMANI BULUŞMA

1.GÜN İSTANBUL - SARJAH - KATMANDU'YA VARIŞ
Katmandu'ya varış. Karşılanma ve otele özel araçla transfer.
Otele yerleşme ve kısa dinlenmeden sonra turizmin kalbinin attığı, Katmandu'nun İstiklal Caddesi, Sultanahmet'i, Mahmutpaşa'sı Thamel'de gezinme ve trekking öncesi eksiklerin tamamlanması vb. için alışveriş...
Katmandu Konaklama Otelimizde

2.GÜN TÜM GÜN KATMANDU ŞEHİR GEZİSİ
Durbar Meydanı:
Klasik Durbar Meydanı turu ile tarih içinde çeşitli hanedanlıklara ev sahipliği yapmış Saray Meydanı'nda Budist ve Hindu mimarisinin değişik örneklerini barındıran önemli tapınak ve yapıları görecek, fotograflayacağız. Ayrıca Yaşayan Tanrıça Kumari'nin evi de buradadır.

Swayambhunath:
Dünyanın en görkemli, antik, gizemli ve kutsal, 2000 yıldan öncesine tarihlenen Budist tapınağı bir tepe üzerinde yer alıyor. Sözcük anlamıyla "kendiliğinden-oluşturulmuş veya var olmuş" Swayambhunath, her gelen kralın ve asillerin ekledikleriyle zamanla sayıları arttıkça artmış olan bir çok küçük stupa (kubbe biçimli Budist Tapınağı) ve pagodadan (çok katlı kulelerden oluşan Hindu veya Budist tapınağı) oluşan tapınaklar mozaiğidir. Ana yapısı bakır yaldız kaplı konik yüksek zirvesi ile uyumlu tuğla ve kil ile inşa edilmiştir. Helezonun tabanındaki dört tarafa Budha'nın herşeyi gören gözleri boyanmış. Swayambhunath'ın ana teması, kısaca, Beş Buda'dır.

Bouddhanth:
Bu devasa ve eski Stupa, Nepal'in en benzersiz anıtlarından biridir ve dünyanın en büyüğü olduğu söylenir. Aynı zamanda Nepal, Tibet, Hindistan, Bhutan'dan çok her yıl hacı adaylarının ziyaret noktasıdır. Baudhanath Stupası, tapınağın dört bir yanındaki başlangıçtaki Budha'nın herşeyi gören gözleri ile Kasyapa (önceki zaman Budhası)'nın kalıntılarını bulundurduğu söylenir. Çapı 100 metre olan Stupa Lichchivi Kralı Mana Deva tarafından 5. yüzyılda dua tekerlekleri dahil sekizgen bir kaide üzerine inşa edilmiştir. Helezon dahil olmak üzere temel üstündeki 36 metreye kadar yükselir. "Herşeyi gören gözler" ve kule "aydınlanmanın aşamalarını temsil eder; hükümranlığın, şefkatin, farkındalığın ve nirvananın sembolüdür. Stupa'nın kökeni ile ilgili çeşitli anlatılar (mitler) vardır.

Guheshwari:
Bouddha (Bouddhanth)'tan kısa bir yolculukla ulaşılacak olan bu yer için denir ki Şiva'nın eşi Sati babasının hakaretine dayanamayıp kendisini kurban edince kederlenen Şiva onun bedeniyle gökyüzünde gezinirken parçalanan ceset parçaları yeryüzüne düşer. Sonradan her düşen parçanın bulunduğu yere bir kutsal mekan (site) yapılır. İşte bu yere de Sati'nin "özel organları"nın düşmüş olması nedeniyle "Guheshwari" denmektedir. "Guheshwari"nin anlamı mı? Belki rehber orada kulağınıza fısıldar :)

Pashupatinath:
Kısa bir yürüyüşle ulaşılacak olan kutsal Bagmati Nehri kıyısına kurulmuş olan Efendi Şiva-Pasupatinath tapınağı iki katlı altın çatısı ve gümüş kapılarıyla muhteşem Newari mimarisi ile ünlüdür. Tapınağın çevresine giriş "yalnızca hindulara" özel olduğundan ziyaretçiler tapınağı ancak Bagmati Nehri'nin doğu yakasından açıkça görebiliyorlar. sözcük anlamı "Hayvanların Efendisi" olan Pashupati, Nepal'in baş tanrısıdır. Kutsal nehrin karşısında dekoratif olarak sıralanmış anıtların yukarısı "Slasmantak ya da Mrigasthali Ban (Orman)"dır ki efsanelere göre burası Şiva'nın yarı tanrıların ordularından sakınmak için antilop kılığında yaşadığı yerdir.

Akşam yine Thamel'deyiz. Herkes orada olacak. Yemek, Müzik, İnternet vb.. Yolculuk için malzemelerimizin eksik kısmını tamamlayabiliriz...
Katmandu Konaklama Otelimizde

3.GÜN PATAN - BHAKTAPUR / Akşam Hoşgeldin Programı
Patan:"Lalitpur" olarakta bilinir. Sözlük anlamıyla güzel sanatlar kenti. Eski zamanların ortaçağ havasını korumakla ve neredeyse kentin yarıdan çoğu sakini kendi sanatkarlarından oluşmakla muhtemelen canlı müzedir. Patan 7. yüzyılda Asya'nın büyük Budist kentlerinden birisiydi. Hacılar, bilginler ve Hindistan, Tibet ve Çin'den gelen keşişler/Budist rahipler kenti ziyaret ederlerdi. Bir ara Patan şehir nüfusunun tamamının yalnızca rahip ve sanatkarlardan oluştuğu söylenir. Kent Hindu tapınakları, Budist binaları ve bronz kapılı yapıları, koruyucu tanrıları ve mükemmel metal ve ahşap oymalar ile doludur. Antik çağlarda bugünkü sanatkarların ataları, manastırlar, pagodalar inşa etmeleri ve Budha ile diğer saygın kişilerin imajlarını yapmaları için Tibet'ten ta Pekin'e dek davet edilirlerdi.
Bhaktapur:Bhadgaon olarakta bilinir. 1401 metrede kuruludur. Ortaçağ sanatı ve mimarisine ev sahipliği yapar ve Burtoluchhi'nin küçük Buddhası'nın mekanıydı. Kent 4 kilometrekarelik bir Alana yayılmıştır. Helezonik kabuğu andıran bir biçime sahiptir. Bhaktapur'un anlamı, adanmışlar kentidir. Seramik ve dokuma geleneksel endüstrisidir. Bhaktapur, özünde bir Newari kentidir. Kathmandu'nun 14 km doğusundadır. Nepal'in en büyük hazinesidir.
Hoşgeldin Yemeği ve Nepali Kültürel Gösterisi
Bu akşam size hoşgeldin yemeği ve "Nepal Kültür Gösterisi"ne davet ediyoruz.
Kathmandu Geceleme otelde

4.GÜN POKHARA'ya YOLCULUK
Kahvaltıdan sonra erkenden çok güzel pitoresk bir kasaba olan Pokhara'ya yolculuk. 200 km.lik 5 saat civarı sürecek bir yolculuk yapacağız. Yol iyi durumda ve manzaralar muhteşem...
Pokhara'da serbest zaman.
Pokhara Geceleme Otelde.

5.GÜN NAYAPUL'A YOLCULUK, GHANDRUNG'A YÜRÜYÜŞ
Pokhara'dan trekking başlangıç noktası Naya Pul'a 1 saatlik bir yolculuk. Trekking Birethanti'ye 1 saatlik bir iniş parkuruyla başlar. Sonra pirinç tarlaları arasından nehir kıyısınca Syaulibazar'a yürüyüş. Ghandrung'a (1950m) varmak için pirinç tarlaları arasından ve orman içi yürüyüşle tırmanıyoruz. Burada ilgi çekici Gurung Köyü bulunuyor. Burası ayrıca Fishtail Dağı'nı görmek için iyi bir nokta.
Geceleme Lodge (/Misafirhane).

6.GÜN TADAPANI'YE YÜRÜYÜŞ
Bugün normal yürüyüş yapacağız. Annapurna Koruma Alanı Projesi (ACAP) tarafından korunma altına alınmış sık ormanlık içinden 3 saatlik yürüyüşle öğle yemeği molası vereceğimiz Banthanti'ye varacağız. Ardından sürprizli inişli/çıkışlı parkur başlayacak. Normal koşullarda 3 saat süren bir yürüyüşle Tadapani'ye (2540m) varacağız.
Geceleme Lodge (/Misafirhane)

7.GÜN GHOREPANI'YE YÜRÜYÜŞ
Sürekli yükselerek bazen dik tırmanışla meşe, manolya ve orman gülü ile karışık ormandan geçerek Banathati'deki açıklığa çıkacağız. Patika güzel manzaralı bir sırta tırmanacak sonra 2834 metredeki Ghorapani'ye biraz alçalacak. Orman tümüyle orman gülü kaplı. (Yürüyüş 5 saat)
Geceleme Lodge (/Misafirhane)

8.GÜN POON HILL ZİRVE (3210) - TIRKHEDHUNGA'YA YÜRÜYÜŞ
Sabah 3210 metrede Poon Hill'i ziyaret. Burası Dhaulagiri (8167 m) zirvesini ve Annapurna sıradağlarını görmek ve fotograflamak için en uygun nokta. [Annapurna, Himalayalarda bulunan bir dizi zirvedir. 55 km uzunluğunda olan bu silsile üzerinde bulunan Annapurna I, 8.091 metre (26.538 ft) yüksekliğindedir ve bu da onu dünyanın onuncu en yüksek zirvesi ve sekiz binlik dağlarından biri yapar. Annapurna Sanskritçede "Hasat Tanrıçası" anlamına gelir.]
Ulleri ormangülü ormanı içinden ve taş merdivenlerden dik inişle Tirkhedungha'ya (1,360m) yürüyüş. (Yürüyüş 6 saat)
Geceleme Lodge (/Misafirhane)

9.GÜN NAYAPUL'A YÜRÜYÜŞ - POKHARA - UÇUŞ: POKHARA – KATMANDU
3, 4 saatlik kolay bir yürüyüşle Naya Pul'a döneceğiz. Buradan Pokhara'ya (1 saat) yolculuk yapacağız. Ardından Katmandu'ya uçuş.
Kathmandu otel konaklama

10.GÜN KATHMANDU
Katmandu'da kişisel keşifleriniz, keyfinizce gezinmeleriniz, doyamadığınız mekanlara doymanız, fotograf çekiminde detay peşinde dolanmanız, alışverişleriniz vb. için serbest zaman. Dileyenler Katmandu'da ekstra etkinliklere katılabilir.
(En ilgi çekici etkinlik sabah erken çıkılabilecek olan Everest Uçuşu olacaktır.)
Katmandu Otel Konaklama

11.GÜN KATMANDU - İSTANBUL DÖNÜŞ
Sabah serbest zaman. Son gezintiler, Fotograflamalar, alışverişler...
Kathmandu'dan ayrılış. Belirtilen uçuşlarla dönüş...
 
YOLCULUK TARZI:
Sınırlı sayıda katılımcıyla yapılan bu yolculuklar seyahat kültürü, doğa, tarih ve kent gezisidir. Yolculuk sırasında günlük yaşam katılımcılarla birlikte üretilir. Turistik turlardan farklı olarak gidilen yerlerdeki tarihe, coğrafyaya ve kültüre daha içerden tanık olma şansı bulunur. Seyahat kültürünün gelişmesi ve katılımcıların kendi sınırlarını farketmeleri amaçlanır. Her katılımcının kendi yolculuğunu yapabilmesine olanak sağlanır. Katılımcı sayısının azlığı sayesinde hareket yeteneği artar, yoldaki sürprizleri değerlendirme şansı olur. Ayrıca, fotograf, video çekimi ya da çeşitli röportajlar ve tanıklıklar için fırsat bulunur.Geriye özlenecek bir şeyler bırakmaya dikkat edilir.Yola bir kez çıkılmışsa eğer, maceralar, sözleşmelerin bittiği yerde başlar…

KENTLER-ÖREN YERLERİ-DOĞAL OLUŞUMLAR:
Katmandu: Durbar Meydanı, Eski kent, Swayambunath, Bodhnath, Pashupatinath, Guhyaishwari, Yaşayan Tanrıça Kumari Evi,
Patan: Durbar Meydanı, Eski kent, Tangha ressamlarının atölyeleri,
Bahaktapur: Durbar Meydanı, Mask yapımcıları, ortaçağ kent dokusu,
Pokhara: Himalayalar'ın eteklerindeki Durgun Pheva gölü kıyısındaki kasaba.
Annapurna: Punn Hill Trek, 7000 lik zirveler ve muhteşem dağ görünümleri

ROTA:
İstanbul-Katmandu arası uçak ile katedilir. Yolculuk esas olarak iki bölümdür. Bir bölümde Nepal'in baş kenti Katmandu, tarihi yerler, tapınaklar, meydanlar, anıtsal kent dokusu gezilir. Diğer bölümde ise Himalayalar'ın eteklerindeki Pokhara kasabasına geçilir ve buradan 4 günlük yürüyüş başlar. Yürüyüş, bedensel bir engeli ve özel bir rahatsızlığı olmayan herkesin yapabileceği güçlüktedir. Bir kır gezintisi ya da çok hafif bir trekking değildir, belli güçlükleri vardır ancak şimdiye kadar yaptığımız yolculuklarda her katılımcı tarafından katedilmiştir. Program akışı zamanlamaya bağlı olarak belirlenir.

EKSTRA ETKİNLİK
 • Everest uçak turu(Otel-Alan-Otel transferi ve alan vergisi dahildir)
VİZE
Vize Kapıdan alınıyor
6 ay süreli pasaport, 3 fotograf

 
Not:
 • Uçuş saatlerinde değişiklik olabilir. Tur öncesi Uçuş saatlerinizi teyit ediniz..!!!
 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.
 • Rehber, hava, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb. nedenlerle programda değişiklik yapma yetkisine sahiptir..
FİYATA DAHİL HİZMETLER:​
 • Kathmandu'da 2 kişilik odada oda kahvaltı konaklama Özel Klass

 • Kathmandu Şehir Turu (Girişler dahil)

 • Pokhara'da 2 kişilik odada oda kahvaltı Otel konaklama (3* standardı)

 • Ulusal park / koruma alanı giriş ve izin ücretleri

 • Yürüyüş rehberi ve yürüyüşte gerektiğince taşıyıcılar.

 • (Teahouse yürüyüş organizasyonu) Misafirhanelerde konaklama

 • Yürüyüşte yemekler (Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği)

 • Pokhara – Kathmandu uçuş

 • Havaalanı transferleri

 • Nepal Kültür gösterisi ve hoş geldiniz akşam yemeği

 • Yürüyüş için spor çanta

 • Türkçe-İngilizce ve Nepalce :) rehberlik

 • Tüm çevre gezileri

 • Tüm Müze ve ören yeri Girişleri

 • TÜRSAB Seyahat Sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
 • İst-Kathmandu-İstanbul Uçuşu

 • Kişisel her türlü harcama, ekstralar

 • Nepal Vizesi (Kapıda 25-40 $ +2 fotoğraf bulunsun yanınızda)

 • Yurt dışı Çıkış Harcı (15 TL)

 • Bahşişler vb.

 • Belirtilmeyen yemekler

 • Yemeklerde içecekler...

Bu Geziye Gelirken:

 • Programda yürüyüşlü geziler yer alacak. Bunu dikkate alarak hazırlıklı gelin.

 • Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (polar/kazak, şapka, güneş gözlüğü, yağmurluk vb.)

 • İnceden kalına doğru bir giyimi tercih edin (yürüdükçe terler, durduğunuzda üşüyebilirsiniz)

 • Ayakkabınız yürüyüşe uygun olsun (toprak, çamur, su vb.). Boğazlı bot ya da spor ayakkabı iyi olur

 • Küçük bir sırt çantanız bulunsun (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmalı)

 • Mutlakayedek giyim, çorap ve ayakkabı alın

 • Yanınıza, su ve enerji verici yiyecekler alabilirsiniz

 • Varsa ilaçlarınız

 • Fotograf/Video çekiyorsanız yeterince ekipman, yedek pil vb.


YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ

 • Çakı, çakmak, matara, el feneri, şapka, fular, mayo, polar, gorateks, rüzgarlık, panço yağmurluk, bir yolcunun daima yanında bulunması gereken malzemelerdir.

 • Hafif giysiler

 • Termal veya yün iç giyim

 • Uyku tulumu

Bu turlarımızı değişik tarihlerde gruplara ve kişiye özel düzenleyebiliyoruz. Lütfen özel isteklerinizi bize ayrıca iletiniz.
 • Kredi Kartı Tek Çekim:  $

 • Kredi Kartı Taksit: $

 • (Bonus Karta 5 taksit, diğer kartlar için sorunuz)

 • Single farkı :  $

 • Google+ Basic Black
 • Twitter Basic Black
 • Facebook Basic Black

Receppaşa Cad. Selçuk Apt. No:14/10 Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

info@geziciyak.com

© 1999-2018 GeziciYAK

A-4520

0212 238 51 07 pbx