top of page

NEPAL-HİMALAYALAR

Katmandu Vadisi, Pokhara, Poon Hill-Annapurna Trekking, Chitwan Milli Parkı
(Bu turumuz trekking içerir)
17 - 28 Eylül 2020
TUR İÇERİĞİ ÖZETİ
 
KENTLER-ÖREN YERLERİ-DOĞAL OLUŞUMLAR-TREKKİNG
Katmandu: Durbar Meydanı, Eski kent, Swayambunath, Bodhnath, Pashupatinath, Guhyaishwari, Yaşayan Tanrıça Kumari Evi,
Patan: Durbar Meydanı, Eski kent, Tangha ressamlarının atölyeleri,
Bahaktapur: Durbar Meydanı, Mask yapımcıları, ortaçağ kent dokusu,
Pokhara: Himalayalar'ın eteklerindeki Durgun Pheva gölü kıyısındaki kasaba,
Annapurna Trekking: Poonhill Trekking, 8000 metrelik zirveler, muhteşem dağ görünümleri,
Chitwan Milli Parkı: Jungle Aktivite...
Tur Tarihi: 17-28 Eylül 2020 
10 gece - 11 gün (Uçuşlar Hariç)

Doğaya, doğada aktiviteye ve farklı kültürleri deneyimlemeye doyacağımız renkli bir seyahat,

Dünyanın çatısı 8000 metrelik zirveleri izlemenin keyfi...

Katmandu, Patan, Bhaktapur, Pokhara, Poonhill Trekking (3210 m), Chitwan’da Jungle Aktivite...

1390 $

havale/eft

11
gün
Uçak hariç fiyattır. Önerilen uçuş alternatifleri program içinde verilmiştir. Arzu eden katılımcılar uçak biletlerini acentemiz aracılığı ile alabilirler.
 • Kredi Kartı Tek Çekim: 1426  $

 • Single Farkı:  260 $

PROGRAM
 

0.gün 17 Eylül  Perşembe 18:00 İstanbul Havaalanı Buluşma 

THY-20:20 TK 726 (7.05 saat uçuş suresi)

Tarihi Şehirler-Kültür-İnsan ve Yaşam 

1.gün 18 Eylül Cuma sabah 06:10 KATMANDU'YA VARIŞ ve ŞEHİR TURU
Katmandu havaalanına varış. Vize işlemleri ve kapıdan geçiş. Karşılanma ve otelimize transfer. Otele yerleşme ve kısa dinlenmeden sonra Katmandu Vadisini keşfe başlıyoruz 

Durbar: Klasik Durbar Meydanı turu ile tarih içinde çeşitli hanedanlıklara ev sahipliği yapmış Saray Meydanı'nda Budist ve Hindu mimarisinin değişik örneklerini barındıran önemli tapınak ve yapıları görecek, fotograflayacağız. Ayrıca Yaşayan Tanrıça Kumari'nin evi de buradadır.
Swayambhunath (Maymun Tapınağı): Dünyanın en görkemli, antik, gizemli ve kutsal, 2000 yıldan öncesine tarihlenen Budist tapınağı bir tepe üzerinde yer alıyor. Sözcük anlamıyla "kendiliğinden-oluşturulmuş veya var olmuş" Swayambhunath, her gelen kralın ve asillerin ekledikleriyle zamanla sayıları arttıkça artmış olan bir çok küçük stupa (kubbe biçimli Budist Tapınağı) ve pagodadan (çok katlı kulelerden oluşan Hindu veya Budist tapınağı) oluşan tapınaklar mozaiğidir. Ana yapısı bakır yaldız kaplı konik yüksek zirvesi ile uyumlu tuğla ve kil ile inşa edilmiştir. Helezonun tabanındaki dört tarafa Budha'nın herşeyi gören gözleri boyanmış. Swayambhunath'ın ana teması, kısaca, Beş Buda'dır.

Thamel: Gezilerimizin ardından otelimize yürüme mesafesinde turizmin kalbinin attığı, Katmandu'nun İstiklal Caddesi, Sultanahmet'i, Mahmutpaşa'sı Thamel'de gezinme ve trekking öncesi eksiklerin tamamlanması vb. için alışveriş...
Katmandu Konaklama Otelimizde.


2.gün 
19 Eylül Cumartesi KATMANDU
Boudhanath Stupa (Sadak):
Bu devasa ve eski Stupa, Nepal'in en benzersiz anıtlarından biridir ve dünyanın en büyüğü olduğu söylenir. Aynı zamanda Nepal, Tibet, Hindistan, Bhutan'dan her yıl çok sayıda hacı adaylarının ziyaret noktasıdır. Baudhanath Stupası, tapınağın dört bir yanındaki başlangıçtaki Budha'nın herşeyi gören gözleri ile Kasyapa (önceki zaman Budhası)'nın kalıntılarını bulundurduğu söylenir. Çapı 100 metre olan Stupa Lichchivi Kralı Mana Deva tarafından 5. yüzyılda dua tekerlekleri dahil sekizgen bir kaide üzerine inşa edilmiştir. Helezon dahil olmak üzere temel üstündeki 36 metreye kadar yükselir. "Herşeyi gören gözler" ve ‘’Kule " aydınlanmanın aşamalarını temsil eder; hükümranlığın, şefkatin, farkındalığın ve Nirvana’nın sembolüdür. Stupa'nın kökeni ile ilgili çeşitli anlatılar (mitler) vardır.

Guheshwari Tepmle: Bouddha (Bouddhanth)'tan kısa bir yolculukla ulaşılacak olan bu yer için denir ki Şiva'nın eşi Sati babasının hakaretine dayanamayıp kendisini kurban edince kederlenen Şiva onun bedeniyle gökyüzünde gezinirken parçalanan ceset parçaları yeryüzüne düşer. Sonradan her düşen parçanın bulunduğu yere bir kutsal mekan (site) yapılır. İşte bu yere de Sati'nin "özel organları"nın düşmüş olması nedeniyle "Guheshwari" denmektedir. "Guheshwari"nin anlamı mı? Belki rehber orada kulağınıza fısıldar :)
Pashupatinath: Kısa bir yürüyüşle ulaşılacak olan kutsal Bagmati Nehri kıyısına kurulmuş olan Efendi Şiva-Pasupatinath tapınağı iki katlı altın çatısı ve gümüş kapılarıyla muhteşem Newari mimarisi ile ünlüdür. Tapınağa giriş "yalnızca hindulara özel’’ olduğundan ziyaretçiler tapınağı ancak Bagmati Nehri'nin doğu yakasından açıkça görebiliyorlar. Sözcük anlamı "Hayvanların Efendisi" olan Pashupati, Nepal'in baş tanrısıdır. Kutsal nehrin karşısında dekoratif olarak sıralanmış anıtların yukarısı "Slasmantak ya da Mrigasthali Ban (Orman)"dır ki efsanelere göre burası Şiva'nın yarı tanrıların ordularından sakınmak için antilop kılığında yaşadığı yerdir.
Akşam yine Thamel'deyiz. Herkes orada olacak. Yemek, Müzik, İnternet vb.. Yolculuk için malzemelerimizin eksik kısmını tamamlayabiliriz...
Katmandu konaklama otelimizde.


3.gün
20 Eylül Pazar PATAN - BHAKTAPUR / Akşam Hoşgeldin Programı
Patan:"Lalitpur" olarakta bilinir. Sözlük anlamıyla güzel sanatlar kenti. Eski zamanların ortaçağ havasını korumakla ve neredeyse kentin yarıdan çoğu sakini kendi sanatkarlarından oluşmakla muhtemelen canlı müzedir. Patan 7. yüzyılda Asya'nın büyük Budist kentlerinden birisiydi. Hacılar, bilginler ve Hindistan, Tibet ve Çin'den gelen keşişler/Budist rahipler kenti ziyaret ederlerdi. Bir ara Patan şehir nüfusunun tamamının yalnızca rahip ve sanatkarlardan oluştuğu söylenir. Kent Hindu tapınakları, Budist binaları ve bronz kapılı yapıları, koruyucu tanrıları ve mükemmel metal ve ahşap oymalar ile doludur. Antik çağlarda bugünkü sanatkarların ataları, manastırlar, pagodalar inşa etmeleri ve Budha ile diğer saygın kişilerin imajlarını yapmaları için Tibet'ten ta Pekin'e dek davet edilirlerdi.

Bhaktapur: ‘’Bhadgaon’’ olarak da bilinir. 1401 metrede kuruludur. Ortaçağ sanatı ve mimarisine ev sahipliği yapar ve Burtoluchhi'nin küçük Buddhası'nın mekanıydı. Kent 4 kilometrekarelik bir Alana yayılmıştır. Helezonik kabuğu andıran bir biçime sahiptir. Bhaktapur'un anlamı, adanmışlar kentidir. Seramik ve dokuma geleneksel endüstrisidir.

Bhaktapur, özünde bir Newari kentidir. Kathmandu'nun 14 km doğusundadır. Nepal'in en büyük hazinesidir. Gezimizin ardından merkeze dönüş ve ''Hoşgeldin Yemeği ve Nepali Kültürel Gösterisi''. Bu akşam sizi hoşgeldin yemeği ve "Nepal Kültür Gösterisi"ne davet ediyoruz.
Kathmandu konaklama otelimizde.

 

4.gün 21 Nisan Pazartesi KATMANDU-POKHARA-PHEWA GÖLÜ (700 m)
Kahvaltıdan sonra erkenden çok güzel pitoresk bir kasaba olan Pokhara'ya yolculuk. 200 km.lik 5 saat civarı sürecek bir yolculuk yapacağız.Yol iyi durumda ve manzaralar muhteşem. 700 metrede olan Pokhara, meditasyon, yoga, dağcılık ve trekking aktivitelerinin de başkenti. ‘’Pheva  Gölü’’ ayrı bir güzellik. Gölde kayıkla dolaşmak mümkün. Yürüyüş öncesi son eksikleri tamamlamak için çarşı–pazarda serbest zaman.
Pokhara konaklama otelde.

 

-Dağlar, Köyler, Kırsal Yaşamlar, Trekking
 

5.gün 22 Eylül  Salı NAYAPUL'A YOLCULUK, GHANDRUNG'A YÜRÜYÜŞ
Sabah Kahvaltımızın ardından Pokhara'dan trekking başlangıç noktası Nayapul'a aracımızla bir saatlik bir yolculuk yapacağız. Trekking Birethanti'ye 1 saatlik bir iniş parkuruyla başlar. Sonra pirinç tarlaları arasından nehir kıyısınca Syaulibazar'a yürüyüş. Ghandrung'a (1950m) varmak için pirinç tarlaları arasından ve orman içi yürüyüşle tırmanıyoruz. Burada ilgi çekici Gurung Köyü bulunuyor. Burası ayrıca Fishtail Dağı'nı görmek için iyi bir nokta.
Geceleme Lodge (Misafirhane).


6.gün
23 Eylül Çarşamba TADAPANI'YE YÜRÜYÜŞ
Bugün normal yürüyüş yapacağız. Annapurna Koruma Alanı Projesi (ACAP) tarafından korunma altına alınmış sık ormanlık içinden 3 saatlik yürüyüşle öğle yemeği molası vereceğimiz Banthanti' ye varacağız. Ardından sürprizli inişli/çıkışlı parkur başlayacak. Normal koşullarda 3 saat süren bir yürüyüşle Tadapani'ye (2540m) varacağız.
Geceleme Lodge (Misafirhane).


7.gün
24 Eylül Perşembe GHOREPANI'YE YÜRÜYÜŞ
Sürekli yükselerek bazen dik tırmanışla meşe, manolya ve orman gülü ile karışık ormandan geçerek Banathati'deki açıklığa çıkacağız. Patika güzel manzaralı bir sırta tırmanacak sonra 2834 metredeki Ghorapani'ye biraz alçalacak. Orman tümüyle orman gülü kaplı. (Yürüyüş 5 saat)
Geceleme Lodge (Misafirhane).

 

8.gün 25 Eylül Cuma POON HILL ZİRVE (3210)-TIRKHEDHUNGA'YA YÜRÜYÜŞ
Sabah 3210 metrede Poon Hill'i ziyaret. Burası Dhaulagiri (8167 m) zirvesini ve Annapurna sıradağlarını görmek ve fotoğraflamak için en uygun nokta. [Annapurna, Himalayalarda bulunan bir dizi zirvedir. 55 km uzunluğunda olan bu silsile üzerinde bulunan Annapurna I, 8.091 metre (26.538 ft) yüksekliğindedir ve bu da onu dünyanın onuncu en yüksek zirvesi ve sekiz binlik dağlarından biri yapar. Annapurna Sanskritçede "Hasat Tanrıçası" anlamına gelir.]

Ormangülü ormanı içinden ve taş merdivenlerden dik inişle Tirkhedungha'ya (1,360m) yürüyüş. (Yürüyüş 6 saat). Burada aracımız bizi bekliyor olacak ve aracımızla Pokhara’ya geçeceğiz.
Pokhara geceleme otelde.

 

9.gün 26 Eylül Cumartesi POKHARA-CHITWAN MİLLİ PARKI  
Sabah erken saatte Pokhara’dan ayrılıp, siz dağlara doymayan arkadaşları, biraz da Cangıl’a sokalım dedik. Hem dinlence hem keyif… Belki fil safari, kano yapar, ormanda yabani hayvan izlerini takip eder, gergedan avlarız fotoğraf makinamızla. Bu gün bir yarım günümüz olacak Chitwan için. Ülkenin en ünlü ve büyük doğal yaşam alanı olan 932 km2'lik Chitwan Milli Parkı içerisinde çok çeşitli bir vahşi yaşam mevcut.

Chitwan geceleme otelde.
 

10.gün 27 Eylül Pazar CHITWAN-KATHMANDU
Öğlene kadar isteyenlerle aktivitelere devam. İsteyenler otelinde dinlenebilir. Öğleden sonra Katmandu’ya geçiş. Katmandu'da kişisel keşifleriniz, keyfinizce gezinmeleriniz, doyamadığınız mekanlara doymanız, fotoğraf çekiminde detay peşinde dolanmanız, alışverişleriniz vb. için serbest zaman.
Katmandu otel konaklama.

11.gün 28 Eylül Pazartesi KATHMANDU-İSTANBUL DÖNÜŞ
THY - 07:40 Uçuş -12:55 (8 saat uçuş süresi)
Kathmandu'dan ayrılış. Belirtilen uçuşlarla dönüş...

 

YOLCULUK TARZI:
Sınırlı sayıda katılımcıyla yapılan bu yolculuklar seyahat kültürü, doğa, tarih ve kent gezisidir. Yolculuk sırasında günlük yaşam katılımcılarla birlikte üretilir. Kitle turlardan farklı olarak gidilen yerlerdeki tarihe, coğrafyaya ve kültüre daha içeriden tanık olma şansı bulunur. Seyahat kültürünün gelişmesi ve katılımcıların kendi sınırlarını farketmeleri amaçlanır. Her katılımcının kendi yolculuğunu yapabilmesine olanak sağlanır. Katılımcı sayısının azlığı sayesinde hareket yeteneği artar, yoldaki sürprizleri değerlendirme şansı olur. Ayrıca, fotoğraf, video çekimi, çeşitli  tanıklıklar için fırsat bulunur. Geriye özlenecek bir şeyler bırakmaya dikkat edilir. Yola bir kez çıkılmışsa eğer, maceralar, sözleşmelerin bittiği yerde başlar

ROTA hakkında:
İstanbul-Katmandu arası uçak ile kat edilir. Yolculuk esas olarak 3 bölümdür. Birinci bölümde Nepal'in baş kenti Katmandu, tarihi yerler, tapınaklar, meydanlar, anıtsal kent dokusu gezilir. 2.bölümde bölümde ise Himalayalar'ın eteklerindeki Pokhara kasabasına geçilir ve buradan 4 günlük yürüyüş başlar. Yürüyüş, bedensel bir engeli ve özel bir rahatsızlığı olmayan herkesin yapabileceği zorluktadır. Bir kır gezintisi ya da çok hafif bir trekking değildir, belli güçlükleri vardır.

3.bölüm Chitwan M.P’da dinlenme ve doğal yaşam izlemedir. Program akışı zamanlamaya bağlı olarak belirlenir.

 

Not:

 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.

 • Rehber, hava, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb. nedenlerle programda değişiklik yapma yetkisine sahiptir..

 

Tur Fiyatı: 1390 $ + Uçak Bileti  (Uçuş önerileri aşağıda geçilmiştir.)

Single Farkı: (Sadece otellerde 7 gece); 260 $

Taksit imkanlarımızı sorunuz.

 

FİYATA DAHİL HİZMETLER:​

 • Katmandu-Pokhara-Nayapul-Tırkhedhunga-Chitwan-Kathmandu transferler

 • 4 gece Kathmandu ve 2 gece Pokhara’da, 2/3 kişilik odada oda kahvaltı konaklama

 • 1 gece Chitwan 2/3 kişilik odada kahvaltı, akşam, öğle yemeği dahil konaklama

 • 3 Gece Lodge (Misafirhane) konaklama

 • 4 gün yürüyüşte yemekler (Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği)

 • Nepal kültür gösterisi ve hoş geldiniz akşam yemeği

 • Türkçe-İngilizce ve Nepalce :) rehberlik

 • Yürüyüş rehberi ve yürüyüşte gerektiğince taşıyıcılar ve masrafları

 • Kathmandu Şehir Turu  belirtilen girişler dahil

 • Ctiwan Ulusal Park / Annapurna koruma alanı giriş ve izin ücretleri

 • Belirtilen çevre gezileri

 • Belirtilen müze ve ören yeri girişleri

 • TÜRSAB seyahat sigortası​

 

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR:

 • İstanbul-Kathmandu-İstanbul uçuşu

 • Katmandu ve Pokhara’da öğle ve akşam yemekleri

 • Pokhara’da tekne turu, Chitwan Milli Parkında fil safari/kano/jip safari

 • Kişisel her türlü harcama, ekstralar

 • Nepal vizesi (Kapıda 25-40 $ +2 fotoğraf bulunduruyoruz yanımızda)

 • Yurt dışı çıkış harcı (50 ₺)

 • Bahşişler vb.

 • Belirtilmeyen yemekler

 • Yemeklerde içecekler

 

Dileyenler Katmandu'da ekstra etkinliklere katılabilir.
(En ilgi çekici etkinlik sabah erken çıkılabilecek olan Everest uçuşu olacaktır.)

Otellerimiz;

Kathmandu: Thamel Eco Resort   

Pokhara: Hotel Kuti Resort 

Chitwan: Hotel Parkland

Tırmanışta: Lodge (Misafirhane)-Çadır kamptan hallicedir :)

NOTLAR: Pasaportlarımızda tur bitimi itibariyle 6 aylık süre olmalıdır.

Bu seyahate gelirken unutmamamız gerekenler!!! (Eksikler Katmandu’da tamamlanabilir.)

Programda 6 gün doğal ortamlarda olacağız. Yükseklere çıkacağız. Bunu dikkate alarak hazırlıklı geliniz.

 • Gorateks, rüzgarlık, panço yağmurluk, polar, eldiven, bere, şapka, fular, mayo, gözlük, krem, fener, çakı, çakmak, matara doğa sever yolcunun daima yanında bulunması gereken malzemelerdir.

 • Hafif giysiler.

 • Termal veya yün iç giyim.

 • Uyku tulumu(konfor için kiralanabilir).

 • Ayakkabınız yürüyüşe uygun olsun (toprak, çamur, su vb.). Boğazlı bot ve mutlak yedek spor pabuç olmalı.

 • Orta boy bir sırt çantanız bulunsun (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmalı ve öncelikli malzemeler yanınızda olmalı).

 • Kronik bir rahatsızlığınız, sürekli kullandığınız ilaçlarınız vb. (Alerji vb..) varsa mutlak yanınızda getiriniz ve rehberinizi ve arkadaşınızı bilgilendiriniz.

 • Fotograf/video çekiyorsanız yeterince ekipman, yedek pil vb. bulundurunuz.

 

İST-KTM-İST UÇUŞLAR HAKKINDA

(Fiyatlar 23.02.2020 ekranda görülen uçuşlardır. Değişkenlik gösterebilir.)

 

THY İLE ULAŞIM EN PRATİK ANCAK EN PAHALI YÖNTEM-DİREK UÇUŞ

(Basic 4617 ₺) Mil puan kullanabilirsiniz.

Gidiş uçuşu   17 Eylül Perşembe 20.20

Dönüş uçuşu 28 Eylül  Pazartesi 07:40

AKTARMALI EKONOMİK UÇUŞLAR

OMAN AIR: İST-MASCAT-KTM (Basic 3600 ₺)

Transfer ücreti

Gidiş uçuşu   16 eylül  çarşamba (Erken Uçuş)

Dönüş uçuşu 28 eylül Pazartesi

FLY DUBAI: SAW-DUBAİ-KTM (Basic 3155 ₺)

Koltuk+bagaj vb. seçimine dikkat ediniz, +1 gece otel konaklama ve transfer ücreti

Gidiş uçuşu   15 Eylül Salı 

Dönüş uçuşu 28 Eylül Pazartesi

AIR ARABIA: SAW-SARJAH (Basic 3155 ₺)

Koltuk+bagaj vb. seçimine dikkat ediniz, +1 gece otel konaklama ve transfer ücreti

Gidiş uçuşu 16 Eylül Çarşamba(Erken Uçuş)

Dönüş uçuşu 28 eylül Pazartesi

Acentemiz, havayolları ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçuş detayları değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız saat değişikliği riskini bilerek ve kabul ederek turu satın almıştır. Uçak seferlerinde oluşabilecek rötar, aksama yada iptal gibi durumlar halinde oluşabilecek zaman kaybı, tura katılamama yada geç katılma gibi durumlardan, uçağın kaçırılmasından ve bunun sonucunda oluşabilecek hizmet alınamaması gibi durumlardan acentamız sorumlu tutulamaz.
    

bottom of page