KAÇKAR ZİRVE VE TRANS KAÇKAR

(6 Gece 7 Gün)
1/4

Kaçkar Dağı 3937 metre yüksekliğiyle ülkemizin dördüncü yüksek dağıdır. Kaçkar Dağı ve silsilesi, sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerle dünyanın korunması gereken en önemli 200 ekolojik bölgesinden biri ilan edilmiştir.

Türkiye'de aktüel buzul aşındırmasının görüldüğü ender yerlerden biri olan Kaçkar Dağı ve çevresi, fauna açısından da oldukça zengindir. Özellikle dünyanın en önemli yırtıcı kuş göç yolunun bu bölgeden geçmesi, bölgeyi adeta bir yırtıcı kuş cennetine dönüştürmüştür. Bölge flora açısından 2500 bitki çeşidini barındırmaktadır. Bunlardan 300 çeşidinin sadece Türkiye'de 160 çeşidinin de sadece Kaçkar Dağları'nda yetiştiği tespit edilmiştir. Ayrıca literatürde Türkiye'nin tek ılıman kuşak yağmur ve sis ormanları (boreal) olarak tanımlanan, Doğu Karadeniz'in Doğal Yaşlı Ormanları, biyolojik çeşitlilik bakımından eşsiz doğal zenginlikler sunmaktadır. 
Ölmeden önce yapılması gereken yüz şeyi say deseler Trans Kaçkar Zirve programı bu listenin ilk onuna girer mutlaka.. Zirve turumuzda Kaçkarların en bakir patikalarından bulutların arasına ulaşmış olacak; ayrıca Kaçkar rotasındaki vadiler, buzul gölleri, dereler, şelaleler, çiçekler ve zirvelerin bütünlüğü ile unutulmaz bir dağ deneyimi yaşayacaksın :)

 

PROGRAM:

1.Gün Pazar Trabzon-Fırtına Vadisi-Çat Vadisi-Ayder

Trabzon’da grubu karşılıyoruz. Yol üzerinde kısa bir öğle yemeği molası verdikten sonra Fırtına vadisine doğru hareket edeceğiz. Çat vadisi ve Konaklar bölgesini kapsayan keyifli bir geziyle Karadeniz'in havasını solumaya başlıyoruz. Sonrasında vaktimiz kalırsa Tar Deresi ve Bulut şelalesine kısa bir yürüyüş yapabiliriz. Gün bitiminde Ayder yaylasına çıkıp tesisimize yerleşiyoruz.Yürüyüş Süresi: 2 saat - Araç Yolculuğu: 3 saat

2.Gün Pazartesi Kavron Yaylası-Kaçkar Kuzey Yüzü Yürüyüşü-Ayder

Bugün Kaçkar dağlarına alışma ve zirvenin kuzey yüzünü göreceğimiz özel bir gün olacak. Zirve çıkışı sırasında belli bir yüksekliğe alışılması gerektiğinden Kaçkar'ın kuzey yüzüne yaklaşmak en ideal plan olacaktır. Kavron Yaylasından başlayacak yürüyüş, iki saatlik süre sonunda Öküz Çayırı dediğimiz bölgeye ulaşmamızı sağlayacak. Burada İsimsiz Gölü ve Menderesleri gezdikten sonra Kaçkar kuzey buzullarını ve ana zirvenin kuzey fotoğraflarını çekip Kavron Yaylasına döndükten sonra Ayder'e ineceğiz..
Yürüyüş Süresi: 4 saat - Araç Yolculuğu:1 saat


3.Gün Salı Kavron-Cengovit Gölleri-Naletleme Geçidi-Olgunlar

Erkenden yürüyüşe başlıyoruz. Kaçkar dağı geçiş yürüyüşü, yani Trans Kaçkar yürüyüşü Kavron yaylasından başlayacak. Önce 2 saatlik bir yürüyüş ile Cengovit göllerine ulaşacağız. Buradan Karadeniz gölü eteğinden Naletleme geçidine çıkmış olacağız. 3200m yükseklikteki geçidi aşıp Laz Poğarında bir öğle kumanya molası vereceğiz. Bundan sonrası artık iniş şeklinde olacak. Dobaye Yaylası üzerinden Meretet (Olgunlar) köyüne ulaşacağız. Ortalama 8 saatlik bir yürüyüş ile transı bitirmiş olacağız. Gün bitiminde Olgunlar’da pansiyonda dinlenmeye çekiliyoruz.
Yürüyüş Süresi: 8 saat - Araç Yolculuğu: 1 saat.

 

4.Gün Çarşamba Olgunlar-Nastaf Yaylası-Dilberdüzü Yürüyüşü-Kamp

Nispeten rahat, tırmanış öncesi antrenman niteliğinde bir gün olacak. Meretet (Olgunlar) Köyünde direkt pansiyonumuzdan saat 10.00 dolaylarında yürüyüşümüz başlayacak. Köy sınırından başlayan yürüyüş, rahat bir parkur ve yavaşça yükselen harika Alpin manzaralar içeren bir şekilde gerçekleşecek. Parkurda Nastaf Yaylasını geçtikten 4 saat sonra Dilberdüzü kamp alanına ulaşacağız. Öğle pikniğini kamp alanımızda alacağız. Hazır olan kampımıza yerleşip ertesi güne güç topluyoruz. Akşam yemeğinde zirve ile ilgili bilgilendirme ve ertesi günün planını detaylıca görüşeceğiz. Erkenden uyuyup dinlenmeye geçeceğiz. Yürüyüş Süresi: 4 saat

 

5.Gün Perşembe Deniz Gölü-Kaçkar Zirve Yürüyüşü-Kamp

Kaçkar güney tırmanışı için sabah saat 06.00’da yola çıkıyoruz. Bir saat sonra Deniz Gölüne varmış olacağız. Göl ülkenin en yüksek buzul gölüdür. Sadece bu Deniz Gölü manzarasını izlemek için bile bu bölgeye gitmeye değer. Gölde kısa bir mola vereceğiz. Ardından “eşik” dediğimiz yere ulaşacağız. Bu noktadan sonra zemin çarşak ve parçalı kaya şeklinde olacak. Buradan isteyenler ile ortalama 4 saatlik Kaçkar tırmanışına devam edip 3937M Kaçkar zirvesine ulaşıyoruz. Öğle yemeğini zirve molasında kumanyalarımız ile yapıyoruz. Tekrar aynı rotadan dönüşe geçiyoruz. Dönüş yürüyüşü en dikkatli olacağımız zamanlar. Kısa molalar ile gücümüzü toplayıp vakitlice kampa geri dönüyoruz. Toplam 12 saat yürüyüş hedefliyoruz.

 

6.Gün Cuma Nastaf Yaylası-Olgunlar Köyü-Yusufeli-Ayder Yaylası

E Zirve yaptık, artık dönüş zamanı :) Bugün günümüz biraz da dinlenme günü niteliğinde geçecek. Sabah güzel kahvaltımız sonrası Dilberdüzü'nde ki kamptan ayrılıp Olgunlar köyüne rahat ve yavaş bir yürüyüş ile 3 saate ineceğiz. Öğle yemeğinde köyde aperatif bir atıştırma alacağız. Aracımıza binerek Yusufeli İlçesi üzerinden bir yolculuğumuz olacak. Önce Barhal Kilisesini gezeceğiz. Ardından Yusufeli ilçesi ve yeni barajları görerek Artvin Merkeze ulaşacağız. Buradan Ayder yaylasına ulaşıp otel’e yerleşiyoruz. Akşam canlı müzik/eğlence ile gezimizi sonlandıracağız.
Yürüyüş Süresi: 3 saat - Araç Yolculuğu: 4 saat

 

7.Gün Cumartesi Ayder-Çevre Gezisi-Trabzon

Trans Kaçkar turumuzun son günü. Günü ve geziyi çeşitli çevre gezileri yaparak sonlandırıyoruz. İlk tercihimiz Huser Yaylası üzerinden Peri patikasını kullanarak yarım günlük bir yürüyüş yapmak. Fakat katılımcılar yürüyüşü tercih etmeyebiliyor. Alternatiflerimiz Fırtına Vadisinde Rafting, Çay fabrikası gezisi, çeşitli alışveriş ve çevre gezileri şeklinde oluyor. Gezilerimiz akabinde Trans Kaçkar programını bitirip saat 18.00 gibi katılımcıları Havaalanında yolcu ediyoruz.

Önemli Notlar;
- Mevcut ve planlanan yeni gezilerimizin hepsini maksimum 8 kişi ile sınırlandırıyoruz.
- Konaklama yerlerimizin tamamı şehir merkezlerinden uzakta ve tamamen doğanın kucağında olacak.
- Konaklamalı gezilerimizde tek kişilik konaklama fiyat farkı almayacağız :)
- Gezilerde mümkün olduğunca az sayıda tesiste konaklama gerçekleştireceğiz.
- Öğle yemekleri tesisler yerine önceden hazırlanmış paketler ile doğada piknik şeklinde olacak.
- Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok :)

Tabii ki tüm bu planlama ve etkinlikler yeni sağlık önlemleri dâhilinde ve pandemi önleyici kurallara uyan; özenli, dikkatli ve şu ana kadar sizlere duyduğumuz sorumluluğu ön planda tutarak gerçekleşecektir. 

 

:: Konaklama:

Turumuz 2 gece kamp 4 gece tesis konaklamalıdır. Kamp konaklamaları her türlü konfor düşünülerek organize edilir. Kamp malzemeleri (Yemek çadırı, masa, sandalye, mutfak ekipmanı, kişisel yemek ekipmanı) tarafımızdan karşılanır.
Tesisler;
2 gece Ayder Yaylasında Natura Lodge, Petek Otel, Ahşap Otel vb /
2 Gece Olgunlar Pansiyon
2 Gece Kamp

Not: Pandemi dolayısıyla tesis kapasitelerinin durumuna göre bölge değiştirmemek ve eş değer tesis sunmak koşuluyla değişiklik yapılabilir.
 

:: Not:

.: Program akışı rehber tarafından belirlenir.

.: Rehber, hava, deniz, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb.
nedenlerle program günlerinde, öğle yemeği alınacak mevkilerde, değişiklik yapabilir.

Ulaşım:

Yeni süreçle birlikte ulaşım alanında da bazı değişiklikler oldu. Öncelikle biz yine her zamanki gibi minibüslerle hareket edeceğiz, orada bir değişiklik yok :) Buradaki en önemli fark araç kapasitelerini maksimum 8 kişiyle sınırlandırmak olacak. Evet, bundan sonraki tüm Doğu Karadeniz turlarını maksimum 8 kişiyle gerçekleştireceğiz.

Burada unutulmaması gereken en önemli süreç HES kodunuz olacak. 18-65 yaş aralığındaki katılımcılarımız yalnızca HES kodu ile seyahatini gerçekleştirebilmektedir, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü misafirlerimiz ise "Seyahat İzin Belgesi" ile turlarımıza katılabileceklerdir.

Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok :)
Grupla buluşma saatlerimiz;
Pazar sabahı en geç saat 09.30 dolaylarında Trabzon havaalanından hareket etmiş olacağız.
Dönüş günü ise, Cumartesi akşam saat 19.00 ve sonrası Trabzon havaalanı hareketli tüm uçakları tercih edebilirsiniz.

Normal koşullarda bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçaktır. Otobüs veya kendi aracınızla da ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tur katılımcıları havaalanında karşılanıp, havaalanından yolcu edilirler. Otobüsle gelenler otogarda, kendi aracıyla gelenler belirleyeceğimiz buluşma noktasında karşılanır.

Otobüs ile ulaşım için;
Gidiş veya dönüş organizasyonunu otobüs ile yapmak isteyen katılımcılarımız en geç saat 10.00 dolaylarında Trabzon’da olacak şekilde turdan 1 gün önce Cuma yola çıkış ve dönüş için, Cumartesi akşam yine 19.00 ve sonrası Trabzon hareket şeklinde rezervasyonlarını yapmalıdır. (Dönüş rezervasyonunu Trabzon'a ulaştığınız gün rehberle otogarda yapabilirsiniz)
Kendi aracınızla ulaşım için;
Gerçekleştireceğimiz programa kendi aracınızla da dahil olabileceksiniz. Bunun için bizlere önceden bilgi vermeniz durumunda aracınıza özel park yeri ayarlayabileceğiz.

FİYATA DAHİL HİZMETLER:

 • Trabzon’dan Trabzon’a bütün ara transferler,

 • 4 Gece otel ve pansiyon konaklaması

 • 2 gece kamp konaklaması,

 • Tüm kamp malzemeleri, çadır-uyku tulumu-mat..vb

 • 6 kahvaltı, 4 Öğle kumanyası, 6 akşam yemeği,

 • Ören yeri, ve Milli park giriş ücretleri

 • Türsab Zorunlu Seyahat Sigortası & Sağlık Sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

 • Şehirler arası ulaşım bedeli. İstanbul(vb)-Trabzon / Trabzon-İstanbul (vb)

 • İlk gün ve son iki gün öğle yemekleri,

 • Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler,

 • Kaplıca girişleri,

 • Müze girişleri

 

Gerekli Malzemeler:
Yanınızda bulunduracağınız malzemelerin mümkünse bu işler için özel olarak tasarlanmış, her zaman için en iyi malzeme olmasını öneririz. Yapacağımız aktivitede, giyeceğiniz herhangi bir malzemeyle, doğa ve teknik uyumunu yakalayarak bunu başarabilirsiniz. Önemli olan bu tür bir aktiviteyi isteyip, yapmak için cesaret göstermektir. Yinede aşağıdaki listeye göre hazırlık yaparsanız sizin için daha yararlı olur.

Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği ve tabanında bol tutamağı bulunan)
Spor ayakkabı (Kampta giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı) 
Uyku Tulumu (En az -10 konfor derecesinde olan.)
Yağmurluk (Tercihen panço dediğimiz, geniş ve bol başımızdan geçirip gövdemizi kaplayan aparat)
Anorak (Gro-Tex ceket veya ince kat rüzgar geçirmez mont veya polar anorak )
Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
Çorap (Sentetik, teri üzerinde tutmayan, her gün için bir tane)
Tozluk (Tercihe bağlı Zirve günü ve yağmurda kullanılabilir)
Bere (Polar veya benzeri)
Matara (Yaklaşık bir litrelik ped yada özel matara)
Fener (Kampta ve çadırınızda kullanacağınız, az pil yakan, tercihen alın feneri)
Güneş gözlüğü (Tercihen UV- A ve B Filtreli)
Havlu (Küçük, erken kuruyan)
Güneş kremi (Yüksek koruma faktörlü )
Nemlendirici krem (Kuruma ve çatlamalara karşı dudak kremi)
Güneş şapkası (Geniş siperlikli, arkadan boynunuzu ve yüzünüzü kapatan)
İlkyardım (Sürekli kullandığınız ve özellikle ihtiyaç duyacağınız kişisel ilaçlar; Rehberlerde geniş kapsamlı ilk yardım çantası bulunmaktadır)
Flash Bellek (Tur sırasında çekilen video ve fotoğrafların anında katılımcılara verilebilmesi için)

Havale/Eft

7
gün

KK Tek Çekim:  ₺

Kredi kartları diğer taksitli ve tek çekim fiyatlarımızı sorunuz.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.