top of page

PANDEMİ ÖNLEM VE UYGULAMALARI HAKKINDA

Sevgili gezginler,

Olağanüstü zamanlardan geçtiğimiz bu son günlerde yaşadıklarımıza, Şems-i Tebrizi’nin şu özlü sözüyle bir anlam yüklemek isteriz. 

 

’Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme, nereden bilebilirsin hayatın altının, üstünden daha iyi olmayacağını’’.

 

Dileriz tüm bu süreç, verdiğimiz kayıpların hürmetine, asıl doğruları fark etme ve uygulama yolunda insanlığa/hepimize bir ışık yakar.

 

Pandemi süreci "Dünyada seyahat tarzını'' değiştirmeye başladı. Tüm medyada bununla ilgili haberleri görebiliyorsunuz. Yeni(!) olarak adlandırılan bu seyahat tarzı, aslında bizim gibi gezginlerin (işin doğası gereği) çok uzun yıllardır savunduğu ve uyguladığı gezi modelini işaret ediyor. Küçük gruplarla, doğayla-çevreyle dost, gittiğiniz yerle bağlar kurabileceğiniz, deneyim ağırlıklı, tüketme çılgınlığından uzak, sürprizlere açık, dingin seyahatler.

 

Bu nedenle bu sürece uyum sağlamak bizim için zor olmayacak.

 

GeziciYAK olarak COVID-19 ile ilgili Türkiye'deki ve dünyadaki süreçleri/gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Her zamanki gibi önce sağlık ve güvenlik diyoruz. Kalabalıklardan uzak duruyoruz. Halen devam eden belirsizlikler sebebi ile uzun süreli  otel konaklamalı yurt içi ve dışı turlarımızı, İstanbul ve yakın çevre şehir içi günübirlik kültür turlarımızı yaz dönemi için ertelemeye devam ediyoruz. Pandemi sürecinde, bir oya gibi işlediğimiz sizlere özel tasarladığımız bu turlara, yenilerini ekledik. Belirsizlikler kalktığı anda hep beraber bu gezilerimizin de tadını çıkaracağız.

 

Yeni sürece, yani ‘’Yeni Normale’’ adaptasyona Günübirlik Doğa Yürüyüşlerimizle başlayacağız.

20 Haziran itibari ile hafta sonları günübirlik trekkinglerimiz başlıyor. Haziran sonuna kadar hava şartlarına bağlı olarak daha çok kuru rotaları tercih edeceğiz. Temmuz-Ağustos için dere geçişli veya deniz varışlı rotalarımız yoğunlukta olacak. Deniz ve orman kamplarımız, doğa sporları (rafting, dalış, kitesurf ), Doğu Karadeniz, mavi tur programlarımız kendi dinamikleri göz önüne alınarak gündemimizde.

‘’Pandemi Önlemleri’’ uyarlamalı 2020 Yaz dönemi güncel gezi takvimimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.geziciyak.com/gezi-takvimi

Turlarımızı T.C. Sağlık Bakanlığı ve Bilimsel Danışma Kurulu iş birliği ile hazırlanan COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin kapsamında gerçekleştireceğiz.

https://www.saglik.gov.tr

GEZİLERİMİZDE PANDEMİ KAPSAMINDA GENEL OLARAK ALINACAK ÖNLEMLER VE UYGULAMALAR

  • 18-65 yaş aralığındaki yolcular yalnızca HES kodu ile seyahatini gerçekleştirebilmektedir,

  • 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük yolcularımız da seyahatini HES kodu ile birlikte (sokağa çıkma yasakları olduğu için) ayrıca Seyahat İzin Belgesi alarak gerçekleştirebilecektir. Bu nedenle tur kayıt sırasında araç listelerimiz için HES kodunuzu ihtiyacımız olacak. Aşağıdaki linkten HES kodunuzu oluşturabilirsiniz.,
    https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme

  • Tur başlangıç noktasında ateş ölçümü yapılacak,

  • Araçta yolcu kapasitesi sosyal mesafe göz önüne alınarak azaltılacak (%50 uygulaması),

  • Araçta ve tur boyunca maske, dezenfektan kullanılacak,

  • Teması asgariye indirmek için yoldaki tesislerde mola sayısı 1’e düşürülecek

  • Teması asgariye indirmek için restoranlarda yemek alınmayacak (Kamp/günübirlik tur durumuna göre alternatif sunulacak) 

 

Size, ailenize veya iş, arkadaş gruplarına özel geziler yapmaya devam edeceğiz,

En kısa sürede, en kendimiz olduğumuz ‘Doğamızda’ buluşmak üzere...

 

Sevgi ve sağlıkla kalın,

GeziciYAK Ekibi

bottom of page