ŞAVŞAT-MACAHEL-ARTVİN

(6 Gece 7 Gün)
1/2
PROGRAM:

Uzun zamandır çeşitli gruplarla turlar gerçekleştirdiğimiz Artvin’in pek bilinmeyen coğrafyalarındaki bu geziyi çok seveceğinizi düşünüyoruz. Bir süredir dünyada modern kentleşmeye karşı tutarlı bir karşı akım olan Citta Slow akımı ülkemizde de çok güzel örneklerle temsil ediliyor. Bunlardan biri de şirin Şavşat ilçemiz. Olağan üstü vadiler, köyler, zirveler ve geleneksel yaşamın hakim olduğu harikalar diyarına bekliyoruz. Bu gezimizde neler yapacağız? Öncelikle sizlere ülkemizde İsviçre Alplerini andıran Şavşat ve Artvin coğrafyasında unutulmaz bir gezi vaat ediyoruz.  Citta Slow ilan edilmiş Şavşat’ta ayrıntılı gezi ve keşif olanağımız olacak. Köyler ve geniş çimenlikler arasında yürüyüşler yapacağız. Doğal ürünler ile şenlendirilmiş öğle pikniklerimiz olacak. Maçahel, yayla yaşamı ve misafirperver Artvin insanı tanıklıklarımız olacak. Adeta müzeköy gibi olan ve köylülerce korunan Bazgiret köyüne misafir olacağız.

1. Gün Cumartesi Trabzon-Artvin-Kafkasör Yaylası-Şavşat

Trabzon’dan sabah saat 10:00’da hareket ederek Artvin Şavşat’a doğru yol alıyoruz. Cankurtaran geçidinden geçip Çoruh vadisine ulaşıyoruz. Önce Borçka Barajını göreceğiz. Baraj gölü üzerinde Liman denilen noktada kısa bir mola verip koşullar uygun ise bir tekne gezisi yapacağız. Devamında Artvin kent merkezine uğrayıp Kafkasör Yaylasına çıkacağız. Geziler sonrası Şavşat’a yolculuğa devam ederek akşam saatlerinde tesise yerleşeceğiz. 

2. Gün Pazar Pınarlı-Şirata Gölleri-Balıkgölü-Karagöl                               

Şavşat’ın güneybatı ucundaki en önemli iki göl arasında yürüyüş yapacağız. İlk Pınarlı köyüne ulaşıp buradan Şirata yakınına yaklaşacağız. Bir saatlik dik çıkış sonrası Şirata göllerindeyiz. Buradan Balıkgöl’e ineceğiz. Öğle molamız Balık gölünde olacak. İsteyen gölde yüzebilir. Ardından kullanılmayan köy yolları ve patikaları içerisinden Karagöl’e iniş yürüyüşü yapacağız. Bu yürüyüş üç saat sürebilir. Karagöl’de akşam keyfi sonrası otele dönüyoruz. 


3. Gün Pazartesi Avcala-Düzenli-Çamlıca

Bugün Şavşat’ın batı yakasını keşfediyoruz. Çok az bilinen ama etkileyici manzaralar sunan Avcala bölgesinden Düzenli bölgesindeki köyler arasında yürüyeceğiz. Avcala sırtlarında başlayan yürüyüş yaylalar arasından Çamlıca köyüne kadar devam edecek. Konaklama Şavşat'ta. 

 

4. Gün Salı Bazgiret (Madenköy)-Lekoban

Sabah otelden ayrılarak tıpkı yüz yıl öncesinden, el değmeden kalmış gibi duran, bizlerin çok önemsediği ve Müze köy ilan edilmesini düşündüğümüz Bazgiret yani Maden Köy'e gidiyoruz. Tüm gün köyün havasını solumak, derede yüzmek, değirmenlerini ziyaret etmek, mahallelerini keşfetmek ve çok misafirperver olan halkıyla kucaklaşmak için köy içlerinde aktiviteler yapacağız. Yürüyüşlerimiz köy sınırlarında olacak. Maden Köyünden ayrıldıktan sonra Lekoban Yaylasına bir yürüyüş yapacağız. Yürüyüş direkt köyün üst kısmından başlayacak. Önce Cancir Yaylasına oradan da keyifli yatay bir patikayla Lekoban yaylasına kadar sürecek. Konaklama Lekoban Yaylasında Murat amcamızın pansiyonunda :)

 

5. Gün Çarşamba Lekoban-İndacvinda Geçidi-Naçadirev Gölü

Uyanacağımız muhteşem manzara ve keyifli bir kahvaltı sonrası Lekoban'dan tarihi geçit yollarını kullanarak İndacvinda geçidine çıkıyoruz. Buradan Naçadirev gölüne yürüyoruz. Eğer hava koşulları uygun ise gölde kısa bir yüzme molası verebiliriz :)

 

6. Gün Perşembe Fındıkyayla-Maçahel İnişi

Lekoban Yaylasından İndacvinda sırtına çıkarak Mereta Gölüne yürüyüş yapacağız. Karçalların buzul göllerinden birini görmeden olmaz sanırız. Sonra tekrar İndacvinda geçidine dönüyoruz. Buradan Fındık yaylasına ineceğiz. Yayladan başlayan yürüyüş ile Efeler Köyüne eski yayla patikasından iniş yürüyüşü yapacağız. Yola ulaşıp aracımızla buluşuyor ve oradan kalacağımız Pansiyon’a geçiyoruz.  

 
7. Gün Cuma Maçahel Vadisi ve Dönüş

Maçahelden ayrılıp Trabzon’a doğru yol alıyoruz. Güzergâhımızda Borçka Karagöl ziyareti yapacağız. Ardından Fındıklı ilçesinde Çağlayan köyüne varıp öğlen yemeğimizi yöresel menüden oluşacak yemeklerle yiyor olacağız. Bu köydeki tarihi konakların bulunduğu birkaç mahalleyi gezerek Trabzon’a doğur yol almaya devam ediyoruz. Zaman durumuna göre Rize bezi atölyelerini ve Sürmene bıçakçılarına uğrayarak Trabzon'a ulaşıp sizleri yolcu ediyoruz.

 

:: Not:

.: Program akışı rehber tarafından belirlenir.

.: Rehber, hava, deniz, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb.
nedenlerle program günlerinde, öğle yemeği alınacak mevkilerde, değişiklik yapabilir.

Ulaşım

Yeni süreçle birlikte ulaşım alanında da bazı değişiklikler oldu. Öncelikle biz yine her zamanki gibi minibüslerle hareket edeceğiz, orada bir değişiklik yok :) Buradaki en önemli fark araç kapasitelerini maksimum 8 kişiyle sınırlandırmak olacak. Evet, bundan sonraki tüm Doğu Karadeniz turlarını maksimum 8 kişiyle gerçekleştireceğiz.

Burada unutulmaması gereken en önemli süreç HES kodunuz olacak. 18-65 yaş aralığındaki katılımcılarımız yalnızca HES kodu ile seyahatini gerçekleştirebilmektedir, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü misafirlerimiz ise "Seyahat İzin Belgesi" ile turlarımıza katılabileceklerdir.

Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok :)

Grupla buluşma saatlerimiz;
Cumartesi sabahı en geç saat 09.30 dolaylarında Trabzon havaalanından hareket etmiş olacağız.
Dönüş günü ise, Cuma akşam saat 19.00 ve sonrası Trabzon havaalanı hareketli tüm uçakları tercih edebilirsiniz.

Normal koşullarda bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçaktır. Otobüs veya kendi aracınızla da ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tur katılımcıları havaalanında karşılanıp, havaalanından yolcu edilirler. Otobüsle gelenler otogarda, kendi aracıyla gelenler belirleyeceğimiz buluşma noktasında karşılanır.

Otobüs ile ulaşım için;
Gidiş veya dönüş organizasyonunu otobüs ile yapmak isteyen katılımcılarımız en geç saat 10.00 dolaylarında Trabzon’da olacak şekilde turdan 1 gün önce Perşembe yola çıkış ve dönüş için, Cuma akşam yine 19.00 ve sonrası Trabzon hareket şeklinde rezervasyonlarını yapmalıdır. (Dönüş rezervasyonunu Trabzon'a ulaştığınız gün rehberle otogarda yapabilirsiniz)
Kendi aracınızla ulaşım için;
Gerçekleştireceğimiz programa kendi aracınızla da dahil olabileceksiniz. Bunun için bizlere önceden bilgi vermeniz durumunda aracınıza özel park yeri ayarlayabileceğiz.

 

Konaklama:
-İlk 3 gece Şavşat’ta, tamamen orman içerisindeki Yeşil Vadi tesislerinde bungalovlarda       kalacağız. 
-2 gece Lekoban Yaylasında Murat Amcamızın banyo tuvaletli pansiyonunda konuğuz. 
-1 gece Maçahel’de Maçahelhan veya Tema tesislerinde konaklayacağız

Not: Pandemi dolayısıyla tesis kapasitelerinin durumuna göre bölge değiştirmemek ve eş değer tesis sunmak koşuluyla değişiklik yapılabilir.e Maçahel’de Maçahelhan veya Tema tesislerinde konaklayacağız.

Gerekli Malzemeler
*Seyahat Çantası (Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. Çekçekli, altında tekerlekleri olan çantalar sıkıştırılamadığından çok sorun olabiliyor. Spor çantası şeklinde bir seyahat çantanız olmasını rica ederiz. Turlar otobüsle değil minibüslerle yapılmakta) :)
*Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
*Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği iyi olan)
*Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı) 
*Yağmurluk (Tercihen panço'da olabilir)
*Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
*T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
*Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
*Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
*Mayo, Havlu ve Plaj terliği (Buzul göllerine, Derelere, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)
*Flash Bellek (Tur sırasında çekilen video ve fotoğrafların anında katılımcılara verilebilmesi için)
*Fotoğraf Makinesi

Önemli Not:
Tura hazırlanırken yukarda bahsettiğimiz gibi minibüsler kullanıldığını unutmayın. Seyahat çantanızı hazırlarken bunu düşünerek hazırlık yapın. Ayrıca alacağınız hediyelik eşyalar, yöresel giysiler vb gibi şeyler taşıyacağınız yükü artıracağı için minimumda hazırlık yapmanızı öneririz.

 

Önemli Notlar;
- Mevcut ve planlanan yeni gezilerimizin hepsini maksimum 8 kişi ile sınırlandırıyoruz.
- Konaklama yerlerimizin tamamı şehir merkezlerinden uzakta ve tamamen doğanın kucağında olacak.
- Konaklamalı gezilerimizde tek kişilik konaklama fiyat farkı almayacağız :)
- Gezilerde mümkün olduğunca az sayıda tesiste konaklama gerçekleştireceğiz.
- Öğle yemekleri tesisler yerine önceden hazırlanmış paketler ile doğada piknik şeklinde olacak.
- Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok :)

Tabii ki tüm bu planlama ve etkinlikler yeni sağlık önlemleri dâhilinde ve pandemi önleyici kurallara uyan; özenli, dikkatli ve şu ana kadar sizlere duyduğumuz sorumluluğu ön planda tutarak gerçekleşecektir. 

 

FİYATA DAHİL HİZMETLER:

  • Trabzon/Trabzon arası bütün ara transferler,  

  • 6 Gece Konaklama

  • 6 Kahvaltı,

  • 6 Akşam yemeği,

  • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,

  • Bölgesel mihmandarlık ve rehberlik hizmeti,

  • Türsab Zorunlu Seyahat Sigortası & Sağlık Sigortası

Ana ulaşım haricindeki tüm ulaşım hizmetleri turumuza dahildir.

 
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
  • Şehirler arası ulaşım bedeli. İstanbul(vb)-Trabzon / Trabzon-İstanbul (vb)

  • İlk gün ve son iki gün öğle yemekleri,

  • Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler,

 ₺

Havale/Eft

7
gün

KK Tek Çekim:

 

06-12 yaş: 

KK Tek Çekim:

 

Kredi kartları diğer taksitli ve tek çekim fiyatlarımızı sorunuz.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı sınırlıdır 

.: Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında geçerlidir.