DOĞU KARADENİZ YAYLALARI TURU

(6 Gece 7 Gün)
1/7

Dünyanın korunmada öncelikli 200 ekolojik bölgesi arasında bulunan Fırtına Vadisinin en önemli özelliği, dünyada sayısı çok azalmış olan “doğal yaşlı ormanların" zengin yayılış göstermesidir. WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) 1999 yılında, Avrupa'nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman alanını belirlemiştir. Türkiye'de yer alan bu alanlardan biri de Fırtına Vadisi'dir. Doğu Karadeniz yayla gezimiz; çok az araç kullanıp, koşuşturma ve gürültüden uzak, tamamen doğal ortamlar içerisinde geçireceğiniz bir hafta sunacak. Gezilecek bölgenin bütün doğal güzelliklerini doyasıya yaşayabileceğiniz, buzul göllerinde ve derelerinde yüzüp, yağmur ormanlarında tıpkı tropikal bölgelerde olduğu gibi yürüyüşler yapacağınız özel bir yayla turu sizleri bekliyor.Yayla gezisi süresince geçireceğiniz bir haftalık zamanda, yöre insanını en iyi şekilde tanıyabilecek, onların o kıvrak zekâlarının yansımalarına tanık olacaksınız. Laz ve Hemşin kültürünü, atışmalı şarkıları, horon’un en havalı figürlerini, Karadeniz şarkılarının insanın ruhuna dokunan yanlarını ve daha birçok güzel anıya sahip olacaksınız. Eğlence için akşamları adeta şölene dönen zamanlarınız olacak. Tüm bunların yanında Ayder Yaylasında horon, huzurlu ve temiz bir hava, bolca eğlence ve kaplıca keyfi de cabası ;)

 
PROGRAM:
1.Gün Cumartesi TRABZON-FIRTINA VADİSİ-AYDER ORMAN YÜRÜYÜŞÜ

Doğu Karadeniz Yayla turumuza, grubumuzu sabah Trabzon’da karşılayarak başlıyoruz. Rotamız Fırtına Vadisi.. Vadi izlenimi ve küçük fotoğraf molaları sonrası Ayder Yaylasına ulaşıp otelimize eşyalarımızı yerleştirdikten sonra öğle yemeğini yiyoruz. Yemek sonrası Ayder sırtlarında tropikal ormanlar içerisinde 2-3 saatlik patikadan çok keyifli bir yürüyüş yapacağız. Akşam kaplıca keyfi yapabilir ;)

 
2.Gün Pazar ELEVİT YAYLASI-ÇAT YAYLASI-KİTO YAYLASI-BADARA YAYLASI          Fırtına Vadisi gezisine devam ediyoruz. Vadinin ana kollarından Çat vadisi keşfindeyiz bugün. İlk olarak Elevit Yaylasına çıkacağız. Burada bir saatlik yayla içinde yürüyüşümüz olacak. Ardından Çat Yaylasına çıkıp kısa bir fotoğraf molamız olacak. Çat Kemer Köprüsünde mola ile öğle pikniğimizi yapabiliriz. Devamında Kito Yaylasına çıkacağız. Yayla’da yapacağımız keyifli bir yürüyüş olacak. Son olarak akşam güneşi ile Badara Yaylasını gezeceğiz. Yaylanın etrafında keyifli bir yürüyüş olacak.

3.Gün Pazartesi HUSER YAYLASI-AVUSOR YAYLASI-BÜYÜKGÖL-PERİ YAYLA

Bugün Kaçkar dağını tam karşıdan gören ve gezeceğimiz rotaları avucunuzun içine almış gibi görebileceğimiz bir yayla gezisi yapacağız. Huser Yaylasına araçla ulaşıp 360 derece manzara eşliğinde dorukları, vadileri sizlere tanıtacağız. Ardından buradan Avusor Yaylasına geçeceğiz. Yayladan Büyükgöl’e üç saatlik bir yürüyüş yapacağız. Avusor Gölü her açıdan muhteşem manzara sunan çok özel yerlerden biridir. Dönüş yolunda Peri Yaylasında kısa bir yürüyüş yaparak günü sonlandırıyoruz..

 

4.Gün Salı KAVRON-ÇENGOVİT GÖLLERİ-ÇAYMAKÇUR YAYLASI

Doğu Karadeniz’in en büyük yaylalarından biri Kavron Yaylasına araçlarımızla çıktıktan sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. Haftanın en zorlu yürüyüş günlerinden biri… Alpin çayırları ve zaman zaman sağımızdan ve solumuzdan akan derenin sesi ile birlikte 3000 metre yükseklikteki buzul göllerine çıkacağız. Yaklaşık 2 saate Cengovit Gölleri’ne, oradan yarım saatlik yürüyüşle Karadeniz Gölüne ulaşıyoruz. Göller gezisi sonrası aynı rotadan yaylaya geri dönüyoruz. Yürüyüşü sevenler için Çaymakçur Yaylasına inmek mümkün.

 

5.Gün Çarşamba FINDIKLI-HACIMEMET GÖLETİ-ÇAĞLAYAN-MENCUNA ŞELALESİ

Bugün daha aşağılarda hatta sahil bölgesine yakın bir gezi yapacağız. Önce Fındıklı ilçesinin Arılı deresine gideceğiz. Fındıklı Doğu Karadeniz’in birçok açıdan gözbebeği. Burada yapacağımız kısa fotoğraf çekimleri sonrası Hacimemet Toba dediğimiz orijinal adı Picxala olan derenin harika bir göletini görecek ve yüzeceğiz. Devamında Çağlayan vadisini göreceğiz. Buradan Arhavi ilçesine geçerek Mencuna şelalesini yürüyeceğiz. Gezeceğimiz her bir yer oldukça ilginizi çekecektir.

 
6.Gün Perşembe SAMİSTAL-HAZİNDAK YAYLASI-POKUT YAYLASI

Kaçkar dağlarının ve Fırtına vadisinin en güzel sırt yürüyüşlerinden birini yapacağımız bir parkura doğru yol alıyoruz. Samistal Yaylasından Hazindak Yaylasına harika bir yürüyüş yapacağız. Samistal yaylasından antik patikaları kullanarak Hazindak Yaylasına müthiş bir yürüyüş yapıyoruz. Yürüyüşün son bölümü orman içerisinde ve taş döşeli yollarda olacak. Hazindak Yaylası oldukça güzel bir yayla, inanıyoruz çok seveceksiniz. Burada vereceğimiz piknik sonrasında Pokut Yaylasına devam edeceğiz. Pokut ve Sal Yaylalarını gezip günbatımı ışığında Kaçkar ve Vadi manzarası izleyeceğiz.

 
7.Gün Cuma TAR DERESİ-BULUT ŞELALESİ-CİNCİVA-TRABZON

Bugün gezimizin son günü. Sabah kahvaltı sonrası otelden ayrılarak kısa bir araç yolculuğunun ardından Tar Deresi ve Bulut Şelalesi gezilerimizi yapacağımız bölgeye ulaşıyoruz. Sonrasında birçok filime plato olan Çinciva köyü ve tarihi taş köprüleri geziyoruz. Fırtına Vadisinde yapacağımız çevre gezileri ardından Trabzon'a doğru hareket ediyoruz.

:: Konaklama:

6 gece Ayder’de Natura Otel, Zafran Otel, Oris Ahşap Otel..vb (Banyo-tuvaletli odalar)

Not: Pandemi dolayısıyla tesis kapasitelerinin durumuna göre bölge değiştirmemek ve eş değer tesis sunmak koşuluyla değişiklik yapılabilir.

 

:: Not:

.: Program akışı rehber tarafından belirlenir.

.: Rehber, hava, deniz, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb.
nedenlerle program günlerinde, öğle yemeği alınacak mevkilerde, değişiklik yapabilir.

Ulaşım
Yeni süreçle birlikte ulaşım alanında da bazı değişiklikler oldu. Öncelikle biz yine her zamanki gibi minibüslerle hareket edeceğiz, orada bir değişiklik yok :) Buradaki en önemli fark araç kapasitelerini maksimum 8 kişiyle sınırlandırmak olacak. Evet, bundan sonraki tüm Doğu Karadeniz turlarını maksimum 8 kişiyle gerçekleştireceğiz.

Burada unutulmaması gereken en önemli süreç HES kodunuz olacak. 18-65 yaş aralığındaki katılımcılarımız yalnızca HES kodu ile seyahatini gerçekleştirebilmektedir, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü misafirlerimiz ise "Seyahat İzin Belgesi" ile turlarımıza katılabileceklerdir.

Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok :)

Grupla buluşma saatlerimiz;
Cumartesi sabahı en geç saat 09.30 dolaylarında Trabzon havaalanından hareket etmiş olacağız.
Dönüş günü ise, Cuma akşam saat 19.00 ve sonrası Trabzon havaalanı hareketli tüm uçakları tercih edebilirsiniz.

Normal koşullarda bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçaktır. Otobüs veya kendi aracınızla da ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tur katılımcıları havaalanında karşılanıp, havaalanından yolcu edilirler. Otobüsle gelenler otogarda, kendi aracıyla gelenler belirleyeceğimiz buluşma noktasında karşılanır.

 

Otobüs ile ulaşım için;
Gidiş veya dönüş organizasyonunu otobüs ile yapmak isteyen katılımcılarımız en geç saat 10.00 dolaylarında Trabzon’da olacak şekilde turdan 1 gün önce Perşembe yola çıkış ve dönüş için, Cuma akşam yine 19.00 ve sonrası Trabzon hareket şeklinde rezervasyonlarını yapmalıdır. (Dönüş rezervasyonunu Trabzon'a ulaştığınız gün rehberle otogarda yapabilirsiniz)

Kendi aracınızla ulaşım için;
Gerçekleştireceğimiz programa kendi aracınızla da dahil olabileceksiniz. Bunun için bizlere önceden bilgi vermeniz durumunda aracınıza özel park yeri ayarlayabileceğiz.

 

Rehber:

Rehberlerimiz; sosyal ilişkileri güçlü, gezi yapılacak bölgeleri araştırmacı bir ruhla inceleyen, sizlerin bölgeyle özdeşlik kurmanızı sağlayacak olan ve yöreyi çok iyi bilen bölge insanlarıdır.
Onlarca kez yaşamış oldukları tur deneyimlerinden dolayı yöreye oldukça hâkimdirler. Anlatılacak bilgi çok olduğundan dolayı daha önce turlarımıza katılan ve ikinci kez gelen katılımcılar bazen "bu anlattıklarını önceki turda anlatmadın" diye rehberlerimize sitemde bulunmaktadırlar :)
Ayrıntılı gezi ve anlatım için bizi tercih etmenizde bir nedeni de; gidilen lokal bölgelerde Laz, Hemşinli ve Gürcü gönüllü rehberlerinizin olmasıdır.

Önemli Notlar;
- Mevcut ve planlanan yeni gezilerimizin hepsini maksimum 8 kişi ile sınırlandırıyoruz.
- Konaklama yerlerimizin tamamı şehir merkezlerinden uzakta ve tamamen doğanın kucağında olacak.
- Konaklamalı gezilerimizde tek kişilik konaklama fiyat farkı almayacağız :)
- Yayla gezimizde 1 hafta boyunca aynı otelde kalacağız.
- Öğle yemekleri tesisler yerine önceden hazırlanmış paketler ile doğada piknik şeklinde olacak.
- Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok :)

Tabii ki tüm bu planlama ve etkinlikler yeni sağlık önlemleri dâhilinde ve pandemi önleyici kurallara uyan; özenli, dikkatli ve şu ana kadar sizlere duyduğumuz sorumluluğu ön planda tutarak gerçekleşecektir. 

 

FİYATA DAHİL HİZMETLER:

  • Trabzon'da başlayıp Trabzon'da bitecek bütün ara transferler,  

  • 6 Gece Konaklama

  • 6 Kahvaltı,

  • 6 Akşam yemeği,

  • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,

  • Bölgesel mihmandarlık ve  rehberlik hizmeti,

  • Seyahat Sigortası,

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

  • Şehirler arası ulaşım bedeli,

  • Öğlen yemekleri,

  • Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)


Bu Geziye Gelirken:
.: Mevsim koşullarını düşünerek giyinin
  (polar/kazak, şapka, güneş gözlüğü, yağmurluk vb.)
.: Ínceden kalına doğru bir giyimi tercih edin
  (yürüdükçe terler, durduğunuzda üşüyebilirsiniz)
.: Ayakkabınız yürüyüşe uygun olsun (toprak, kaya, çamur vb.)
  Boğazlı bot ya da spor ayakkabı iyi olur
.: Küçük bir sırt çantanız bulunsun
  (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmalı)
.: Mutlaka yedek giyim, çorap ve ayakkabı alın
.: Yanınıza, su ve enerji verici yiyecekler alabilirsiniz
.: Varsa ilaçlarınız
.: Fotograf/Video çekiyorsanız yeterince ekipman, yedek pil

 

Havale/Eft

7
gün

KK Tek Çekim:

 

Çocuk Fiyatı (06-12 yaş): ₺ (Havale/Eft)

KK Tek Çekim:

 

Kredi kartları diğer taksitli ve tek çekim fiyatlarımızı sorunuz.

.: [Varsa] Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında 3. kişi olarak geçerlidir.

: [Varsa] 02-06 yaş konaklamalarında 1.çocuk ücretsiz olup 2. çocuk için 07-12 yaş fiyatı uygulanmaktadır.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı sınırlıdır