top of page

DOĞU KARADENİZ YAYLALARI TURU

(6 Gece 7 Gün)

Dünyanın korunmada öncelikli 200 ekolojik bölgesi arasında bulunan Fırtına Vadisinin en önemli özelliği, dünyada sayısı çok azalmış olan “doğal yaşlı ormanların" zengin yayılış göstermesidir. WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) 1999 yılında, Avrupa'nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman alanını belirlemiştir. Türkiye'de yer alan bu alanlardan biri de Fırtına Vadisi'dir. Doğu Karadeniz yayla gezimiz; çok az araç kullanıp, koşuşturma ve gürültüden uzak, tamamen doğal ortamlar içerisinde geçireceğiniz bir hafta sunacak. Gezilecek bölgenin bütün doğal güzelliklerini doyasıya yaşayabileceğiniz, buzul göllerinde ve derelerinde yüzüp, yağmur ormanlarında tıpkı tropikal bölgelerde olduğu gibi yürüyüşler yapacağınız özel bir yayla turu sizleri bekliyor.Yayla gezisi süresince geçireceğiniz bir haftalık zamanda, yöre insanını en iyi şekilde tanıyabilecek, onların o kıvrak zekâlarının yansımalarına tanık olacaksınız. Laz ve Hemşin kültürünü, atışmalı şarkıları, horon’un en havalı figürlerini, Karadeniz şarkılarının insanın ruhuna dokunan yanlarını ve daha birçok güzel anıya sahip olacaksınız. Eğlence için akşamları adeta şölene dönen zamanlarınız olacak. Tüm bunların yanında Ayder Yaylasında horon, huzurlu ve temiz bir hava, bolca eğlence ve kaplıca keyfi de cabası ;)

1. GÜN CUMARTESİ TRABZON – FIRTINA VADİSİ – ORMAN YÜRÜYÜŞÜ – AYDER
2. GÜN PAZAR ELEVİT YAYLASI – ÇAT YAYLASI – KİTO YAYLASI – BADARA YAYLASI
3.GÜN PAZARTESİ HUSER YAYLASI – AVUSOR YAYLASI – BÜYÜKGÖL – PERİ YAYLA
4.GÜNÜ SALI KAVRON – ÇENGOVİT GÖLLERİ – ÇAYMAKÇUR YAYLASI
5.GÜNÜ ÇARŞAMBA FINDIKLI-HACIMEMET TOBA-ÇAĞLAYAN-MENCUNA ŞELALESİ
6.GÜNÜ PERŞEMBE SAMİSTAL – HAZİNDAK YAYLASI – POKUT YAYLASI
7.GÜNÜ CUMA TAR DERESİ – BULUT ŞELALESİ – CİNCİVA – TRABZON

PROGRAM:
1.Gün TRABZON-FIRTINA VADİSİ-ORMAN YÜRÜYÜŞÜ-AYDER

Doğu Karadeniz Yayla turumuza, grubumuzu sabah Trabzon’da karşılayarak başlıyoruz. Rotamız Fırtına Vadisi.. Vadi izlenimi ve küçük fotoğraf molaları sonrası Ayder Yaylasına ulaşıp otelimize eşyalarımızı yerleştirdikten sonra öğle yemeğini yiyoruz. Yemek sonrası Ayder sırtlarında tropikal ormanlar içerisinde 2-3 saatlik patikadan çok keyifli bir yürüyüş yapacağız. Akşam kaplıca keyfi yapabilir.

 
2.Gün ELEVİT YAYLASI-ÇAT YAYLASI-KİTO YAYLASI-BADARA YAYLASI
Fırtına Vadisi gezisine devam ediyoruz. Vadinin ana kollarından Çat vadisi keşfindeyiz bugün. İlk olarak Elevit Yaylasına çıkacağız. Burada bir saatlik yayla içinde yürüyüşümüz olacak. Ardından Çat Yaylasına çıkıp kısa bir fotoğraf molamız olacak. Çat Kemer Köprüsünde mola ile öğle pikniğimizi yapabiliriz. Devamında Kito Yaylasına çıkacağız. Yayla’da yapacağımız keyifli bir yürüyüş olacak. Son olarak akşam güneşi ile Badara Yaylasını gezeceğiz. Yaylanın etrafında keyifli bir yürüyüş olacak.

3.Gün HUSER YAYLASI-AVUSOR YAYLASI-BÜYÜKGÖL-PERİ YAYLA

Bugün Kaçkar dağını tam karşıdan gören ve gezeceğimiz rotaları avucunuzun içine almış gibi görebileceğimiz bir yayla gezisi yapacağız. Huser Yaylasına araçla ulaşıp 360 derece manzara eşliğinde dorukları, vadileri sizlere tanıtacağız. Ardından buradan Avusor Yaylasına geçeceğiz. Yayladan Büyükgöl’e üç saatlik bir yürüyüş yapacağız. Avusor Gölü her açıdan muhteşem manzara sunan çok özel yerlerden biridir. Dönüş yolunda Peri Yaylasında kısa bir yürüyüş yaparak günü sonlandırıyoruz.

 

4.Gün KAVRON-ÇENGOVİT GÖLLERİ-ÇAYMAKÇUR YAYLASI

Doğu Karadeniz’in en büyük yaylalarından biri Kavron Yaylasına araçlarımızla çıktıktan sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. Haftanın en zorlu yürüyüş günlerinden biri… Alpin çayırları ve zaman zaman sağımızdan ve solumuzdan akan derenin sesi ile birlikte 3000 metre yükseklikteki buzul göllerine çıkacağız. Yaklaşık 2 saate Cengovit Gölleri’ne, oradan yarım saatlik yürüyüşle Karadeniz Gölüne ulaşıyoruz. Göller gezisi sonrası aynı rotadan yaylaya geri dönüyoruz. Yürüyüşü sevenler için Çaymakçur Yaylasına inmek mümkün.

 

5.Gün FINDIKLI-HACIMEMET GÖLETİ-ÇAĞLAYAN-MENCUNA ŞELALESİ

Bugün daha aşağılarda hatta sahil bölgesine yakın bir gezi yapacağız. Önce Fındıklı ilçesinin Arılı deresine gideceğiz. Fındıklı Doğu Karadeniz’in birçok açıdan gözbebeği. Burada yapacağımız kısa fotoğraf çekimleri sonrası Hacimemet Toba dediğimiz orijinal adı Picxala olan derenin harika bir göletini görecek ve yüzeceğiz. Devamında Çağlayan vadisini göreceğiz. Buradan Arhavi ilçesine geçerek Mencuna şelalesini yürüyeceğiz. Gezeceğimiz her bir yer oldukça ilginizi çekecektir.

 
6.Gün SAMİSTAL-HAZİNDAK YAYLASI-POKUT YAYLASI

Kaçkar dağlarının ve Fırtına vadisinin en güzel sırt yürüyüşlerinden birini yapacağımız bir parkura doğru yol alıyoruz. Samistal Yaylasından Hazindak Yaylasına harika bir yürüyüş yapacağız. Samistal yaylasından antik patikaları kullanarak Hazindak Yaylasına müthiş bir yürüyüş yapıyoruz. Yürüyüşün son bölümü orman içerisinde ve taş döşeli yollarda olacak. Hazindak Yaylası oldukça güzel bir yayla, inanıyoruz çok seveceksiniz. Burada vereceğimiz piknik sonrasında Pokut Yaylasına devam edeceğiz. Pokut ve Sal Yaylalarını gezip günbatımı ışığında Kaçkar ve Vadi manzarası izleyeceğiz.

 
7.Gün TAR DERESİ-BULUT ŞELALESİ-CİNCİVA-TRABZON

Bugün gezimizin son günü. Sabah kahvaltı sonrası otelden ayrılarak kısa bir araç yolculuğunun ardından Tar Deresi ve Bulut Şelalesi gezilerimizi yapacağımız bölgeye ulaşıyoruz. Sonrasında birçok filime plato olan Çinciva köyü ve tarihi taş köprüleri geziyoruz. Fırtına Vadisinde yapacağımız çevre gezileri ardından Trabzon'a doğru hareket ediyoruz.

:: Konaklama:

6 gece Ayder’de Natura Otel, Zafran Otel, Oris Ahşap Otel..vb (Banyo-tuvaletli odalar)

 

Not: Pandemi dolayısıyla tesis kapasitelerinin durumuna göre bölge değiştirmemek ve eş değer tesis sunmak koşuluyla değişiklik yapılabilir.

 

:: Not:

.: Program akışı rehber tarafından belirlenir.

.: Rehber, hava, deniz, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb.
nedenlerle program günlerinde, öğle yemeği alınacak mevkilerde, değişiklik yapabilir.

Ulaşım
Yeni süreçle birlikte ulaşım alanında da bazı değişiklikler oldu. Öncelikle biz yine her zamanki gibi minibüslerle hareket edeceğiz, orada bir değişiklik yok :) Buradaki en önemli fark araç kapasitelerini maksimum 8 kişiyle sınırlandırmak olacak. Evet, bundan sonraki tüm Doğu Karadeniz turlarını maksimum 8 kişiyle gerçekleştireceğiz.

Burada unutulmaması gereken en önemli süreç HES kodunuz olacak. 18-65 yaş aralığındaki katılımcılarımız yalnızca HES kodu ile seyahatini gerçekleştirebilmektedir, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü misafirlerimiz ise "Seyahat İzin Belgesi" ile turlarımıza katılabileceklerdir.

Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok :)

Grupla buluşma saatlerimiz;
Cumartesi sabahı en geç saat 09.30 dolaylarında Trabzon havaalanından hareket etmiş olacağız.
Dönüş günü ise, Cuma akşam saat 19.00 ve sonrası Trabzon havaalanı hareketli tüm uçakları tercih edebilirsiniz.

Normal koşullarda bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçaktır. Otobüs veya kendi aracınızla da ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tur katılımcıları havaalanında karşılanıp, havaalanından yolcu edilirler. Otobüsle gelenler otogarda, kendi aracıyla gelenler belirleyeceğimiz buluşma noktasında karşılanır.

 

Otobüs ile ulaşım için;
Gidiş veya dönüş organizasyonunu otobüs ile yapmak isteyen katılımcılarımız en geç saat 10.00 dolaylarında Trabzon’da olacak şekilde turdan 1 gün önce Perşembe yola çıkış ve dönüş için, Cuma akşam yine 19.00 ve sonrası Trabzon hareket şeklinde rezervasyonlarını yapmalıdır. (Dönüş rezervasyonunu Trabzon'a ulaştığınız gün rehberle otogarda yapabilirsiniz)

Kendi aracınızla ulaşım için;
Gerçekleştireceğimiz programa kendi aracınızla da dahil olabileceksiniz. Bunun için bizlere önceden bilgi vermeniz durumunda aracınıza özel park yeri ayarlayabileceğiz.

 

Rehber:

Rehberlerimiz; sosyal ilişkileri güçlü, gezi yapılacak bölgeleri araştırmacı bir ruhla inceleyen, sizlerin bölgeyle özdeşlik kurmanızı sağlayacak olan ve yöreyi çok iyi bilen bölge insanlarıdır.
Onlarca kez yaşamış oldukları tur deneyimlerinden dolayı yöreye oldukça hâkimdirler. Anlatılacak bilgi çok olduğundan dolayı daha önce turlarımıza katılan ve ikinci kez gelen katılımcılar bazen "bu anlattıklarını önceki turda anlatmadın" diye rehberlerimize sitemde bulunmaktadırlar :)
Ayrıntılı gezi ve anlatım için bizi tercih etmenizde bir nedeni de; gidilen lokal bölgelerde Laz, Hemşinli ve Gürcü gönüllü rehberlerinizin olmasıdır.

FİYATA DAHİL HİZMETLER:

  • Trabzon'da başlayıp Trabzon'da bitecek bütün ara transferler,  

  • 6 Gece Yayla Otelinde Konaklama

  • 6 Kahvaltı, 6 Akşam yemeği,

  • Bölgesel mihmandarlık ve  rehberlik hizmeti,

  • Seyahat Sigortası,

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

  • Şehirler arası ulaşım bedeli,

  • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,

  • Öğlen yemekleri,


Bu Geziye Gelirken:

Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği ve tabanında bol tutamağı bulunan)
Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde Ayder’de giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı)  
Yağmurluk (Tercihen panço dediğimiz, geniş ve bol başımızdan geçirip gövdemizi kaplayan aparat)
Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon )
Mayo (Buzul göllerine, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)
Flash Bellek 
Fotoğraf makinesi

Önemli Hatırlatmalar :
*Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. 

3.250 ₺

Havale/Eft

7
gün

12 Haziran-10 Temmuz arası

2 kişilik oda da kişi başı: 2.650 ₺

(01 Haziran-07 Temmuz tarihleri arasında geçerli fiyattır)

Single farkı: 500 ₺

Çocuk Fiyatı: 1500 ₺*
*Çocuk fiyatı 06-12 yaş aralığında ve iki ebeveyn yanında kalmak koşuluyla geçerlidir.

10 Temmuz - 30 Ağustos arası:

2 kişilik oda da kişi başı: 3250 ₺

Single farkı: 690 ₺

Çocuk Fiyatı: 1500 ₺

 

Kredi kartları diğer taksitli ve tek çekim fiyatlarımızı sorunuz.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

bottom of page