top of page

BUTİK KARS-ERZURUM TURU

(2 Gece 3 Gün) (Uçakla Kars'a gidiş / Turistik Doğu Ekspresi ile Kars-Erzurum yolculuğu / Erzurum'dan uçakla dönüş)
PROGRAM:
1. GÜN: KARS / ÇILDIR GÖLÜ
Promo Kısa Doğu Ekspresi Kars Turu için uçakla Kars'a uçuş.
Pegasus Havayolları ile İstanbul S. Gökçen - Kars uçuşu. 07:15 kalkış / 09:15 varış)
(5 Nisan'dan itibaren tarife değişikliği nedeniyle gidiş 05:55 kalkışlı Pegasus ucusu ile gerçekleşecektir)
Rehberimiz misafirlerimizi Kars Havaalanında karşılıyor.
(Ankara'dan gelmek isterseniz; Pegasus Hava Yolları 05:05 kalkışlı Sabiha Gökçen aktarmalı Ankara-Kars tarifeli seferi ile gelebilirsiniz, oluşacak fiyat farkını lütfen sorunuz)
(İzmir'den gelmek isterseniz; Tarifeli seferin olduğu günlerde İzmir'den 07:45 kalkışlı Sun Express tarifeli seferi ile gelebilirsiniz, oluşacak fiyat farkını lütfen sorunuz)
Kars havalanında karşılama ardından ülkemizin yüksek rakımda bulunan tatlı su göllerinin en etkileyici olanlarından birisi olan Çıldır Gölü’ne hareket edeceğiz. Kışın buz tutan ve eşsiz bir görünüme sahip olan gölde, manzaranın tadını çıkarabilir ve donduğu zamanlarda kızakla gezinebilirsiniz. (Yıldan yıla değişmekle birlikte, Çıldır Gölü genelde 10 Ocak-30 Mart arasında tam donmus olmakta ve kızakla gezilebilmektedir)
Öğlen Yemeği: Çıldır gölünden tutulan ve halk diliyle sarı balık, kara balık ve gümüşi diye adlandırılan balıklardan oluşan menümüz ile öğlen yemeğimizi alacağız (ekstra)
Öğleden sonra Kars'a dönerek rehberimiz eşliğinde Kars'ı geziyoruz.
Kars Kalesi: Tarihsel süreçte defalarca zarar görüp yeniden yapılan ve günümüzde eski sağlamlığını halen koruyan Kars Kalesi sizleri oldukça etkileyecek.
Fethiye Camii: Kars’ta oldukça çok görülen Rus Mimarisi özelliği gösteren yapılardan birisidir. 19.yy. da Ruslar tarafından kilise olarak yaptırılmış ve Kars’ın kurtuluşundan sonra camiye çevrilmiştir.
Kars Sokakları: Baltık mimarisi olarak adlandırılan mimari gelenek Kars’ın en belirgin özelliklerinden birisidir. Kars aynı zamanda ülkemizin düzenli şehir planlamasına sahip tarihi kentlerinin ilkidir. Rus işgali sonrasında yapılmaya başlanan bu şehir planı ve Baltık mimarisine özgü kamu ve sivil yapıları görmek ve fotoğraflamak için en geçerli yol yürüyerek keşfetmektir. Rehberimiz eşliğinde yapacağımız yürüyüşü seveceksiniz. Aynı zamanda geleneksel ürünler ve özellikle dünyaca meşhur kaşar peynirini de satın alabilirsiniz.
Havariler Kilisesi – Kümbet Camii: Klasik bir Ortodoks mimarisine sahip olan kilise, camiye çevrilen ilk yapılardan bir tanesi. Bugün halen aktif durumda ve ziyaretçisi oldukça fazla.
Programımızın bitimi sonrası otele dönüş ve akşam yemeği.
Akşam yemeği ve konaklama Kars’ta 4* Büyük Kale Hotel veya Kars Park Hotel'de.

2. GÜN: BOĞATEPE (ZAVOT) KÖYÜ / ANİ HARABELERİ
Sabah otelimizden ayrılarak Boğatepe (Zavot) köyüne hareket ediyoruz. Burada Kars usulü yöresel köy kahvaltısı misafirlerimizi bekliyor. Ardından Peynir Müzesi'ni gezip Kars gravyer peyniri hakkında bilgi ediniyoruz. Dileyen misafirlerimiz alışveriş yapabilirler. Sonrasında yaklaşık 1,5 saat sürecek olan yolculuğumuz bizi Arpaçay’ın açtığı derin vadiye ulaştıracak ki burası aynı zamanda Ermenistan ile olan sınırımız. Ani Antik Kenti tam bu sınır üzerinde ve oldukça önemli bir geçmişe sahip.
Ani Antik Kenti: Ermeni Bagratlı Hanedanlığının 900’lü yılların sonunda bugün harabelerin bulunduğu yeri yeni merkez olarak seçip şehri inşa etmeye başlaması ile birlikte Ani tarihide başlamıştır. Sonrasında Bizans egemenliği ve 1064 yılında Selçuklu Sultanı Alpaslan’ın fethi ile birlikte Selçuklu egemenliği başlamıştır. Gürcü, Osmanlı ve Timur egemenlikleri şehirde sonraki dönemlerde devam etmiş ve 155’lerde Osmanlıların terk etmesi ile şehirde yaşam sona ermiştir. Günümüzde Ermeni Ortodoks Mimarisinin ve Beylikler Dönemi Selçuklu Mimarisinin temellerinin bulunabildiği, ilklerinin olduğu en önemli antik alanlardan birisidir. Burada rehberimiz eşliğinde ve yürüyerek gerçekleştireceğimiz gezimizde görebileceğimiz eserlerden bazıları;
Surlar ve Aslanlı Kapı
Manucehr Camii
Aziz Gregor Kilisesi
Surp Kirkor Kilisesi
Keçel Kilise
Büyük Katedral
Programımızın bitimi sonrası Ani’den ayrılarak Kars merkeze döneceğiz. Çarşıda alışveriş için serbest zaman ardından akşam yemeği serbest. Kars'ta dilediğiniz bir restoranda akşam yemeği rezervasyonu yaptırabilir yada rehberimizin organize edeceği Kafkas Gösterili akşam yemeği programımıza katılabilirsiniz. (Yöresel menümüzde Kars'ın meşhur kaz etini tadabilirsiniz)
Konaklama Kars’ta 4* Büyük Kale Hotel veya Kars Park Hotel'de.


3. GÜN: DOĞU EKSPRESİ İLE KARS - ERZURUM / ERZURUM
Sabah Gar'a transfer ve 08:00 hareketli Doğu Ekspresi'ne biniş. Pulman koltuklu kompartımanda yolculuk yaparak Erzurum'a doğru yol alıyoruz. Yaklaşık 4 saat boyunca doğu coğrafyasının muhteşem manzaraları bizi bekliyor.
Saat 12:00 civarlarında Erzurum Garı'na varış ve bekleyen aracımıza geçiş yapıyoruz.
Erzurum'da göreceğimiz yerler:
Üç Kümbetler: Klasik Anadolu mimarisinin başlangıcı sayılan karışımın en güzel örnekleri. Malazgirt sonrası ortak kültürün ana temsilcileri olan Üç Kümbetler başlangıç olacak.
Erzurum Ulu Camii: 800 yıllık ve 6000 kişi kapasiteli eser halen aktif. Bugün aktif olup halen görülebilecek en nadide eserlerden birisi.
Çifte Minareli Medrese: 1243 Kösedağ Savaşı sonrası karmakarışık siyasi ortamda yapılan eserlerden birisi.
Erzurum Tabyaları ve Nene Hatun Kabri:  Tabyalar19. yüzyılın başından itibaren, Ruslar'ın Doğu Anadolu'ya yaptıkları baskın ve istilalardan şehri korumak amacıyla inşa edilmiştir. Şehrin çevresinde, görüş açısı yüksek tepelere inşa edilen bu stratejik yapıların sayısı 22'yi bulmaktadır. Ayrıca Rus işgaline karşı direnişin öncüsü, Anadolu'nun kadın kahramanlarından Nene Hatun'un kabri de buradadır.
Öğlen Yemeği, CAĞ KEBABI: Doğu Anadolu’nun aslında en bilinen yemeği. Bir gün önceden karabiber ve soğan ile terbiye edilmiş etin yatık olarak odun kömüründe pişirilmesi. Bölgenin yerlisi olsanız yarım kilo, bir kilo şeklinde sipariş verirsiniz. Ama zamanınız az ise veya az tadına bakayım damağım kendine gelsin derseniz ahşap tutamaklı cağa keserek ve hafif ızgarada kızartılarak servis edilir.
Yemek molası ve şehir turunun tamamlanmasının ardından serbest zaman. Sonrasında Erzurum Havaalanına transfer.
19:00 itibarıyla misafirlerimizi Erzurum Havaalanından uğurlayarak vedalaşıyoruz. Dönüş 20:20 hareketli Anadolu Jet tarifeli seferi ile. 22:20 İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına varış ve turumuzun sonu.


(Ankara'ya dönmek isterseniz; Tarifeli seferin olduğu günlerde 18:05 kalkışlı Anadolu Jet Erzurum-Ankara tarifeli seferi ile dönebilirsiniz, fiyat farkını sorunuz)
(İzmir'e dönmek isterseniz; Tarifeli seferin olduğu günlerde 20:40 kalkışlı Sun Express Erzurum-İzmir tarifeli seferi ile dönebilirsiniz, fiyat farkını sorunuz)

 

UYARI: Kış dönemi turlarına gelecek misafirlerimizin kış ve soğuk hava koşullarına uygun kıyafet bulundurması gerekmektedir. Atkı, bere, eldiven ve termal içlik bulundurmanızı öneririz.

 

Bilgilendirme
Acentemiz, havayolları ve demiryolları ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçuş detayları değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız saat değişikliği riskini bilerek ve kabul ederek turu satın almıştır. Uçak ve tren seferlerinde oluşabilecek aksama, rötar yada iptal gibi durumlar halinde oluşabilecek zaman kayıplarından, tura katılamama yada geç katılma gibi durumlardan, uçağın veya trenin kaçırılmasından ve bunun sonucunda oluşabilecek hizmet alınamaması gibi durumlardan acenta sorumlu tutulamaz.

Not:

 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.

 • Rehber, hava, deniz, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb. nedenlerle program günlerinde, öğle yemeği alınacak mevkilerde, değişiklik yapabilir.

 

FİYATA DAHİL HİZMETLER:

 • Pegasus Hava Yolları ile İstanbul S.Gökçen - Kars uçak bileti (8 kg kabin bagajı + 15 kilo bagaj hakkı)

 • Anadolu Jet Hava Yolları Erzurum - İstanbul S. Gökçen uçak bileti (8 kg kabin bagajı + 15 kilo bagaj hakkı)

 • 2 gece Kars'ta 4* Büyük Kale Hotel veya Kars Park Hotelde konaklama

 • Otelde 1 kahvaltı

 • 1 gün köyde kahvaltı

 • 1 akşam yemeği

 • Türsab zorunlu seyahat sigortası

 • Profesyonel rehberlik hizmeti

 • Bölgedeki ulaşımlar

 • Doğu Ekspresi Kars-Erzurum arası pulman (koltuklu vagon) bileti

 • Program dahilindeki geziler

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

 • Öğle yemekleri

 • Akşam yemeğindeki içecekler

 • Müze ve ören yeri girişleri

 • Çıldır Gölü'nde fayton / atlı kızak ücretleri

 • Kişisel harcamalar      

 • İkinci gün Kafkas gösterili akşam yemeği (isteğe bağlı olarak ekstra)

 • Kişisel harcamalar  

Avatar 95

...

Havale/Eft

3
gün
Müsaitlik için ofisimizden bilgi alabilirsiniz.
 
*Kredi Kartı ve taksitli ödeme alternatiflerimizi sorunuz.
**Uçak fiyatlarındaki olası değişiklikler fiyata yansıtılır.

.: [Varsa] Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında 3. kişi olarak geçerlidir.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı sınırlıdır 

bottom of page