top of page

Korumak İçin Fırat'ı Keşfet
Malatya Etabı Trekking - Kırsal Kültür

20-26 Eylül 2022  (5 Gece 6 Gün)  
 
   Malatya...     🍊                                                                                                    
Eski çağlardan itibaren Anadolu ve Ortadoğu’nun geçit veren kavşak noktası, doğuda en eski ulaşım yolunun geçidi, Mezopotamya ile Anadolu arasındaki ticaret ve kültür alışverişinin merkezi olarak yukarı Fırat bölgesinin kıymetli kenti...        Köklü bir tarih - Zengin bir kültür - Muhteşem bir doğa ...
  Malatya'nın Kırsalında Fırat’ın yeşilinde yürüyeceğimiz Malatya trekking rotalarını. ilk yürüyecek gezginler olmak için hazırlanın. 😍 Rotalar sizler için özel planlandı ve işaretlendi.
 
PROGRAM:

 

1.Gün: Malatya Havalimanı >> Darende >> Tohama Kanyonu >> Somuncu Baba >> Kudret Havuzları >> Günpınar Şelalesi -Malatya 

Farklı illerden ve İstanbul'dan gelen misafirlerimiz ile Malatya Havaalanı'nda saat 10:00 da buluşuyoruz. Bizi bekleyen aracımıza binerek Darende’ye doğru yola çıkıyoruz. Kahvaltımızın ardından aracımız ile Malatya trekking turundaki ilk günde yürüyüşe başlayacağımız Tohama Kanyonu’na gidiyoruz. Kanyon yürüyüşü yer yer kolay ve yürüyerek geçebileceğimiz su geçişi içermekte. Kanyon girişinden başlayarak çıkışına kadar yürüyeceğiz. Çıkış noktasına yaklaşırken güzel bir tesis bulunuyor. Burada dinlenip kahve keyif yapıyoruz. Ardından Somuncu Baba ve Kudret Havuzları’nı geziyoruz. Tohama Kanyon yürüyüşümüzün ardından aracımız ile otelimize giderek akşam yemeğimizi yiyeceğiz.  
Yürüyüş Parkuru; 6 km 

Konaklama; Malatya 

 

2.Gün: Malatya >> Levent Vadisi Tümülüsleri >> Levent Vadisi Seyir Terası >> -Malatya Merkez 

Kahvaltımızın ardından Malatya doğa yürüyüşü programımızda yürüyüşe başlayacağımız Levent Vadisi’ne geliyoruz. Kozalak Köyü yakınlarında rotamıza giriş yapıyoruz. Rotamız üzerinde Meyve bahçeleri, üzüm bağları, Tümülüsler, doğal yaşam mağaraları yer almakta. Tümülüsleri geziyor. Panorama noktalarında fotoğraf çekiyor, mağaraları fotoğraflıyor ve meyve bahçeleri ve Levent Vadisi Seyir terası manzarası eşliğinde yürüyoruz. Levent Vadisi Seyir Terasına gidiyoruz. Seyir terasında kahve keyfinin ardından aracımız ile Malatya merkeze dönüyoruz. İlginç müzeler, Sire Pazarı, Malatya sizi şaşırtacak... Akşam yemeğimiz otelde.
Yürüyüş Parkuru: 8 km

Konaklama; Malatya 

 

3.Gün: Malatya  >> Kutanlı Peri Bacaları >>Roma Köprüsü -Arapgir

Kahvaltımızın ardından aracımız ile Kutanlı Peri Bacaları, Roma Köprüsü parkurunun başlangıç noktası olan Suceyn Köyü yakınlarında bulunan Meydan Köprüsü’ne geçiyoruz. Burası güzel bir kamp alanı. Yürüyüşümüz de Sultan Murat’ın atlı birliklerinin geçtiği patikadan yürüyerek başlıyoruz. Ardından Kutanlı Peri Bacaları tüm güzelliği ile bizi karşılıyor. Erozyonal aşınımlı Peri bacalarını geziyor ve fotoğraflıyoruz. Rotamız doğal yaşam mağaraları, kaya mezarları arasından geçerek Roma Köprüsü’ne iniyor. Zamana meydan okuyan Roma Köprüsü’nde fotoğraf molasının ardından yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Aracımız ile Arapgir’in içinde bulunan ve geçmişin yansımalarını bize sunan Emiroğlu Konağı, Konaklar ve Millet Han, Tarih Parkı gezimizin ardından, Ağın leblebisi, mor reyhan çayı, kuru dut, kuru kayısı, köhne üzüm kurusu, reyhan reçeli ve daha nicesini alabileceğiniz Yöresel ürünlerin satıldığı çarşıyı geziyoruz. Ardından aracımız ile pansiyonumuza  giderek akşam yemeğimizi alıyoruz.
Yürüyüş mesafesi: Yaklaşık 15 km

Konaklama; Arapgir 

 

4.Gün: Arapgir >> Onar Köyü >> Üzüm Bağları >> Sülüklü Göl

Kahvaltımızın ardından aracımız ile yürüyüşümüz başlayacağımız Onar Köyü yolu yakınlarına gidiyoruz. Yılanların mitolojik hikayesi ile başlayan rotamız, Üzüm bağları ve meyve bahçeleri arasında devam ediyor. Onar Köyü mağaraları içinde bulunan Kaya resimlerini görerek yürüyeceğiz. Onar Köyü İçerisinde rotamızı tamamlıyoruz. Biraz dinlenmenin ardından Onar Köyü Cem Evi’ni ve Yeni Cem evinin içinde bulunan yerel müzeyi gezeceğiz. Yaklaşık 550 yıllık olduğu düşünülen Onar Köyü Cem Evinin dinginliğinin ardından köyün Kerpiç evlerinden oluşan sokaklarını geziyor ve üzümün hikayesini dinliyoruz. Onar Köyü’den ayrılarak Aracımız ile Sülüklügöl’e gidiyoruz. Sülüklügölü geziyor ve keyif yapıyoruz. Ardından aracımız ile pansiyonumuza giderek akşam yemeğimizi alıyoruz.
Yürüyüş Parkuru;  Yaklaşık 14 km

Konaklama ; Arapgir


5.Gün: Arapgir >> Roma Yolu-Kuyulan Karababa Çeşmesi (Peri)-Göz -Eskişehir Vadisi (Eski Arapgir)-Meydan Köprüsü
Kahvaltımızın ardından aracımız ile yürüyüşümüze başlayacağımız Kuyulan Karababa mevkiinde bulunan Roma Yolu’na gidiyoruz. Burası rotamızın başlangıç noktası. Kaya blokları, doğal mağalar, yüksek çeşitliliğe bağlı flora ile yer yer taş ve dere kenarı yürüyüş, volkanik kayaçların oluşturduğu kaya yapıları içeren rotada kelebekler size eşlik ediyor. Ağaçların, çiçeklerin arasındaki patikalar bizi beklemekte. Tarihi Roma yolu taşlarından oluşan rotamızı adımlayarak Roma Yolundan geçiyor ve Kuyulan Karababa Çeşmesi bir diğer adı ile Peri mevkiinde mola veriyoruz. Tarihi değirmenin hikayesini dinliyor ve Suyun Gözü olarak bilinen noktaya doğru patikamızdan gidiyoruz. Rotamız bizi Eski Arapgir, Diğer bir adı ile Eskişehir vadisine çıkarıyor. Vadiye giriş yapıyor ve vadi içinde kolay yürünebilir ve tarihsel bir yolculuğa başlıyoruz. Kütüphaneleri, tarihi camiler, hanlar hamamlar, kerpiçten evler, çeşit çeşit meyve ağaçları içeren vadi içindeki rotamızı tamamlıyoruz. Ardından aracımız ile otelimize giderek akşam yemeğimizi alıyoruz.

Yürüyüş Parkuru; Yaklaşık 14 km

Konaklama ; Arapgir

6. Gün: Arapgir >> Meydan Köprüsü >> Kaya Arası Kanyonu >> Malatya
Kahvaltımızın ardından aracımız ile yürüyüşümüz başlayacağımız Meydan Köprüsü Mevkii’ne Gidiyoruz. Burası kamp yapmayı sevenlerin buluşma noktası, foto safari için gelenler ile keyif yapanları görmeniz mümkün. Yürüyüşümüz Garipler mevkii, öküz mağarası önünden devam eder. Çerme mevkiine ardından Çınarbaharı mevkiinde (Amirin çeşmesi) mola veririz. Kanyon üstü patikadan oluşan yürüyüşümüzde istenmesi halinde suyun içinden gidilebilmekte. Tahta köprüler, kilise kalıntıları göreceğimiz rotamız kaya blokları arasından devam etmekte. Dönüşte yer yer dizlere kadar suyun içinden geçiyor yer yer patikada yürüyoruz. Sağlıklı herkesin yürüyebileceği zorlukla olun rotamızı Meydan Köprüsü kamp alanında, yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Kanyon çıkışında yapacağımız Çay keyfinin ardından, Kanyon gezimizi tamamlıyoruz. Akşam yemeğimizi alıp havaalanına doğru giderek Malatya trekking rotalarına veda ediyoruz. Malatya havalimanı varış 19:00 dır.
Yürüyüş Parkuru;  Yaklaşık 12 km

 
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
 • 5 Gece  Konaklama

 • 5 Kahvaltı

 • 5 Akşam Yemeği

 • Profesyonel Rehberlik ve Yerel Rehberlik

 • Seyahat Sigortası

 • Tur Esnasında Ulaşım

 • Hijyen Paketi

 • Araç içi ikramlar

FİYATA DAHİL OLMAYAN :
 • Ana Ulaşım  -Uçak Bileti

 • Tüm Öğlen  yemekleri 

 • Müze ve Ören Yeri Girişleri

 • Extralar 

Konaklama: Malatya'da Otel 

                      Arapgir'de  Pansiyon Otel

 

Araç Bilgisi:
• 16 Kişilik Mercedes Sprinter & Volkswagen Crafter, 14 Kişilik Ford Transit

UÇUŞLA İLGİLİ HATIRLATMA

Rehber grubu Malatya  Havaalanında karşılar. Uçuştan en az 1 saat önce size verilen PNR numarası ile uçuşunuzun gerçekleşeceği havaalanında, havayolu şirketinin check in noktasından check in işleminizi tamamlamanız gerekmektedir. Acentemiz, havayolları ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçuş detayları ve saatleri değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız saat değişikliği riskini bilerek ve kabul ederek turu satın almıştır. Uçak seferlerinde oluşabilecek aksama yada iptal gibi durumlar halinde oluşabilecek tura katılamama yada geç katılma gibi durumlardan, uçağın kaçırılmasından ve bunun sonucunda oluşabilecek hizmet alınamaması gibi durumlardan GeziciYAK sorumlu tutulamaz.

 

TURLARIMIZDA:
 • Alternatif Turizm'de etkinliklerde tüm katılımcılar etkin görev alır. Her aşamada yardımlaşılır.

 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.

 • Rehber, hava, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb. nedenlerle programda

 • değişiklik yapabilir.

 

 

Havale/Eft

6
gün

.: Kredi kartları diğer taksitli ve tek çekim fiyatlarımızı sorunuz.​

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı müsaitlik durumuna göre belirtilir.

 

Buluşma:

 Malatya Havaalanı Saat 10.00

Dönüş;

Malatya Havaalanı Saat 19.00

COVID-19 TEDBIRLERI 

**Turlarımız T.C. Sağlık Bakanlığı ve Bilimsel Danışma Kurulu iş birliği ile hazırlanan COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin kapsamında gerçekleştirilmektedir. 

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER

:: Yürüyüş botu (sert tabanlı, bilekleri saran) *

:: 25-30 lt  küçük sırt çantası

:: Baton (varsa çift yoksa tek)**

:: Panço yada yağmurluk

:: Tshirt (birkaç tane)

:: Yürüyüş için uygun pantolon (ıslanınca çabuk kuruyan size konfor sağlar)

:: Güneş koruyucu

:: Termos yada matara

:: Islak mendil

:: Güneş gözlüğü ve şapka

:: Mayo, terlik ve havlu (derede lazım olur:;)

:: Powerbank (tavsiye)

:: Sinek kovucu

:: Tozluk (tavsiye)

:: Düzenli kullandığınız ilaçlar

BÜYÜK SIRT ÇANTASI İLE Mİ YÜRÜYECEĞİZ ?

Hayır. Her gün 25-30 Lt' lik küçük bir sırt çantası ile yürüyeceksiniz. Büyük çantanız (bavulunuz) otelde kalır.

Yürürken taşıyacağınız küçük sırt çantasına sadece o günkü yürüyüş esnasında ihtiyacınız olabilecek günlük ihtiyaçlarınızı koyacaksınız. (matara, yedek tshirt, mayo, havlu, terlik, sinek kovucu, atıştırmalıklar, ıslak mendil, powerbank gibi )

Her gün araç bizi o gün yürüyüş yapacağımız parkurun başlangıç noktasına bırakacak, yürüyüş sonunda parkur bitiş noktasından alarak otele götürecek. 

 

BATON KULLANIMI

Batonların başta dizler olmak üzere eklemlere bidirdiği yükü %25 azalttığını biliyor muydunuz? Aynı zamanda bu ekipman dengenizi güçlendirir ve doğa yürüyüşü kazalarının en büyük sebebi olan kaymaları azaltır.

Baton Kullanımının Faydaları

:: Dengeli ve stabil bir yürüyüş sağlar

:: Omurilik düzleminin sağlıklı bir şekilde dik tutulmasını sağlar

:: Sırtta taşınan kamp yükünün hafifletilmesini sağlar

:: Ayak bilekleri ve dizlere binen yükü azaltır

:: Olası denge kaybında tekrardan dengenin kurulmasını sağlar

:: Yukarı tırmanışları kolaylaştırır

:: Aşağı inişlerde eklemlere binen şokları azaltır

:: Dağcılarda sık rastlanan menüsküs, bağ kopması gibi fiziksel yaralanmaları önlemeye yardımcı olur

:: Ritimli şekilde ilerlemeyi sağlar (nefes/adım koordinasyonunu sağlar)

Bu sebeplerden dolayı, misafirlerimizin daha keyifli bir şekilde yürüyüş yapabilmesi için  tüm tur katılımcılarımıza tur boyunca Evolite marka trekking batonu tedarik ediyoruz. (Batonları turun ilk günü veriyoruz, son gün yürüyüşünün ardından geri alıyoruz)

bottom of page