top of page

VAN GÖLÜ EKSPRESİ İLE

VAN-DOĞUBEYAZIT-ELAZIĞ TURU

(3 Gece 4 Gün)
Avatar 95

PROGRAM:

 

1. GÜN IĞDIR

Anadolu Jet Hava Yolları İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı - Iğdır tarifeli uçuşu 12:45 kalkış-14:40 varış.
İstanbul'dan kalkan uçağınız 1 saat 55 dk. sonra Iğdır Havaalanına inmiş oluyor. Rehberimiz sizi Iğdır Havaalanında karşılıyor ve havaalanında bekleyen araca eşyalarımızı yerleştirdikten sonra Iğdır merkeze geçiyoruz. Iğdır merkez ve Iğdır Ermeni Mezalimi Müzesinin gezilmesinin ardından Iğdır'daki otelimize yerleşme. Akşam yemeği otelde. Konaklama: Iğdır Star Royal Hotel.

 

2. GÜN DOĞUBEYAZIT- METEOR ÇUKURU - İSHAKPAŞA SARAYI - MURADİYE ŞELALESİ

Kahvaltı sonrası otelden ayrılarak dünyanın 2. büyük meteor çukurunu görmek üzere İran sınırımıza doğru yol alıyoruz (meteor çukuru askerin izin vermesi halinde görülebilecektir)
Meteor Çukuru; Doğubayazıt’ın 35 km doğusunda, İran sınırına 2 km uzaklıkta, Gürbulak Sınır Kapısı ile Sarı Çavuş (Gülveren) Köyü arasındadır. Alaska’da ki Meteor Çukuru’ndan sonra dünyanın en geniş gök taşı çukurudur. Meteor Çukuru 1913 yılında düşen bir gök taşı sonucunda oluşmuştur. Genişliği 35 m, derinliği 60 m’dir. Toprağa gömülü bulunan gök taşının üzeri bir toprak tabakasıyla örtülüdür.
Ardından Doğubeyazıt'taki etkileyici İshakpaşa Sarayı'na gidiyoruz. İshak Paşa Sarayı ya da İshak Paşa Külliyesi, Ağrı Dağının yakınında, Doğubayazıt'ın 5 kilometre uzağında bulunan bey kalesidir. 116 odalı sarayda türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları, koğuşlar bulunur. Yapımı 99 sene sürmüştür. Yazar ve bilim adamı Ahmed-i Hani bu sarayda katiplik yapmıştır.
Sarayın gezilmesi ardından öğle yemeği molası verip sonrasında Van'a doğru yola çıkıyoruz. Tendürek Dağını aşarak Bend-i Mahi Çayı üzerinde yer alan Muradiye Şelalesinin güzelliğini de anılarımıza ekledikten sonra akşam saatlerinde Van'a ulaşarak otelimize yerleşiyoruz. Konaklama: Van Büyük Urartu Hotel.

 

3. GÜN VAN - AKDAMAR ADASI - AHLAT - TATVAN

Sabah kahvaltısı otelde mevcut ama dileyen misafirlerimizle Van Kahvaltıcısına gidip meşhur Van Kahvaltısı ile güne başlıyoruz (ekstra 35 ₺)
Kahvaltı sonrası otelden ayrılarak Van merkezini geziyoruz. Urartu Kralı I.Sarduri tarafından MÖ. 840–825 yılları arasında yaptırılmış Van Kalesi ile geziye başlıyoruz. Kale gezimiz sonrasında dünyaca meşhur Van Kedilerinin koruma altına alındığı Kedi Evi'ni gezerek programımıza devam ediyoruz. Ardından Halı ve Kilim deyince Doğu Anadolu'nun açık ara öne çıktığı ve bölgedeki en güzel örnekleri görebileceğimiz Kilim Atölyesini ziyaret ediyoruz. Sumak ve Cicim , Doğu Anadolu – İran coğrafyasının en değerli geleneksel dokuma ürünleridir. Bugün bölgede halen dokunulmaktadır. Sonrasında Akdamar Adasına gidiyoruz. Gevaş'a varıp teknemize binerek Akdamar Adası'na doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 30 dakika sonra Akdamar Adasına vardığımızda Gagik Kilisesi'ni göreceğiz. Buradaki gezimizin ardından öğle yemeği molası vererek Ahlat'a doğru yol alıyoruz. Van Gölü'nün ve Süphan Dağı'nın eşsiz manzaraları eşliğinde Ahlat'a ulaşıyoruz. Ermenilerin “Şaleat” ,Süryanilerin “Kelath”, Arapların “Hil'at” dedikleri Ahlat'a varıp, 1481 yılı ramazan ayında ölen Melik Bayındır Bey ibni Rüstem'e ait olan Emir Bayındır Kümbeti, Karakoyunlu Emir Ali kızı Erzen Hatun için 1396-1397'de yaptırmış Erzen Hatun Kümbeti ve sonrasında 12.yy başından 16.yy'ye kadar tarihlenen muhtelif tiplerde takriben bin kadar mezar taşı bulunan Meydan Kabristanı'nı gördükten sonra eğer kar yolunu kapatmamış ise dağa çıkan minibüslere binerek Türkiye'nin en büyük krater gölü olan, adını Babil Hükümdarından alan 1441 yılında faaliyete geçen Nemrut Krater Gölü'ne çıkıyoruz (ekstra) Programın tamamlanması ardından Tatvan'a hareket ve akşam saatlerinde otele yerleşme ve akşam yemeği. Konaklama: Tatvan Taşar Royal Hotel.


4. GÜN /  TATVAN-ELAZIĞ ARASI VAN GÖLÜ EKSPRESİ YOLCULUĞU- ELAZIĞ - HARPUT
Kahvaltı sonrası erken hareketle otelimizden ayrılarak  Van Gölü Ekspresi'ne binmek üzere Tatvan Garı'na geçiyoruz. Van Gölü Ekspresi 07.55 ‘de hareket ediyor. Pulman (koltuklu) kompartımanda yaklaşık 6 saat süren bir yolculukla Anadolu'nun eşsiz coğrafyasında yol alacağız. Muş ve Bingöl üzerinden öğleden sonra 14:00'e doğru Elazığ'a ulaşıyoruz. Garda bizi bekleyen tur aracımızla buluşarak Elazığ'ın tarihi yerleşim yeri olan Harput'a gidiyoruz.
Harput Kalesi, Harput Ulu Camii ve tarihi Harput Evlerini görebileceğimiz gezi programı ardından Elazığ merkeze dönüyoruz. Kısa bir şehir turu yaptıktan sonra Elazığ Havaalanına hareket ediyoruz. Saat 19:30 itibarıyla misafirlerimizi havalanına bırakarak, uğurluyoruz. Dönüş Pegasus Hava Yolları 20:40 Elazığ-İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı uçuşu ile. 22:25 İstanbul'a varış.

 

Not: Nisan 2020'den itibaren gerçekleşecek turlarda, tarife değişeceğinden gidiş Türk Hava Yolları ile İstanbul Yeni Havaalanından Ağrı Havaalanına olacaktır. 09:10 kalkış / 11:25 varış. Programa Ağrı eklenecektir.
Dönüş uçağı yine Pegasus Havayolları ile İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına olacak olup kalkış saati 21:35 olacaktır.

 

UYARI: Kış dönemi turlarına gelecek misafirlerimizin kış ve soğuk hava koşullarına uygun kıyafet bulundurması gerekmektedir. Atkı, bere, eldiven ve termal içlik bulundurmanızı öneririz.

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:

 • Anadolu Jet  İstanbul Sabiha Gökçen- Iğdır uçak bileti (8 kg kabin bagajı + 15 kilo bagaj hakkı)

 • Pegasus Elazığ - İstanbul Sabiha Gökçen uçak bileti (8 kg kabin bagajı + 15 kilo bagaj hakkı)

 • Van Gölü Ekspresi Tatvan-Elazığ pulman (koltuk) bileti

 • 1 gece Iğdır Star Royal Hotel'de konaklama

 • 1 gece Van Büyük Urartu Hotel'de konaklama

 • 1 gece Tatvan Taşar Royal Hotel'de konaklama

 • Konaklanan otellerde 3 kahvaltı

 • Konaklanan otellerde 3 akşam yemeği (set menü)

 • Türsab zorunlu seyahat sigortası

 • Profesyonel rehberlik hizmeti

 • Program dahilindeki geziler

 • Bölgedeki ulaşımlar

 • Akdamar Adası tekne ulaşımı

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

 • Öğle yemekleri

 • Akşam yemeklerindeki içecekler

 • Trendeki yemekler

 •  Müze ve ören yeri girişleri

 •  Van Kahvaltısı (isteğe bağlı)

 •  Nemrut Krater Gölü minibüs ücreti

 •  Kişisel harcamalar    

Van Gölü Ekspresi Güzergahı
Van Gölü Ekspresi haftada iki gün Ankara'dan, iki gün de Tatvan'dan hareket ediyor. Ekspres Tatvan'dan Ankara'ya kadar yaklaşık 25 saatte yol alıyor. Biz bu programda Tatvan'da binip Elazığ'da ineceğiz. Yolculuğumuz 6 saat civarı sürecek.

 

Van Gölü Ekspresi Yemek
Van Gölü Ekspresi’ne bir vagon restoran vagonu olarak bağlanıyor. Bu vagonda hafif aperatif yiyecek (tost, sandviç, poğaça..), atıştırmalıklar, çorba ve birkaç çeşit ızgara ile alkolsüz içecek servisi yapılıyor. Sıcak yemekler mikrodalgada ısıtılarak servis ediliyor. Fiyatlar fahiş değil, standart restoran fiyatları seviyesinde.
Trene dışarıdan yiyecek ve içecek getirebiliyorsunuz.

 

Van Gölü Ekspresi Pulman Vagonu Nasıl?
Van Gölü Ekspresinde pulman vagonda her sırada 2+1 koltuk bulunuyor. Pulman tren koltukları aşağıdaki linkten görülebilir.
https://mobile.tgrthaber.com.tr/images/ckfiles/images/5ab4d5c767b0a92ef0e4694f(1).jpg

 

Van Gölü Ekspresi Tuvalet
Van Gölü Ekspresinde vagon başlarında ortak kullanımlı tuvalet mevcut ve aralıklı olarak temizleniyor.

 

Hatırlatmalar
* Trende restoran vagonu var ama sınırlı içerik olduğundan seyahat öncesi yolluk (meyve, içecek, atıştırmalık) almakta fayda var.
* Yolculuk boyunca internet kesik kesik çekiyor. Telefon çekmeyen yerler de var.


Bilgilendirme
Rehber grubu Iğdır Havaalanında karşılar. Uçuştan en az 1 saat önce size verilen PNR numarası ile İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına ulaşarak check in işlemi için Anadolu Jet Hava Yolları kontuarına başvurmanız gerekmektedir. Acentemiz, havayolları ve demiryolları ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçuş detayları değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız saat değişikliği riskini bilerek ve kabul ederek turu satın almıştır. Uçak ve tren seferlerinde oluşabilecek aksama, rötar yada iptal gibi durumlar halinde oluşabilecek zaman kayıplarından, tura katılamama yada geç katılma gibi durumlardan, uçağın veya trenin kaçırılmasından ve bunun sonucunda oluşabilecek hizmet alınamaması gibi durumlardan GeziciYAK sorumlu tutulamaz.

 

TURLARIMIZDA:

 • Alternatif Turizm'de etkinliklerde tüm katılımcılar etkin görev alır. Her aşamada yardımlaşılır.

 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.

 • Rehber, hava, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb. nedenlerle programda değişiklik yapabilir.

... ₺

Havale/Eft

4
gün
Müsaitlik için ofisimizden bilgi alabilirsiniz.
 
*Kredi Kartı ve taksitli ödeme alternatiflerimizi sorunuz.
**Uçak fiyatlarındaki olası değişiklikler fiyata yansıtılır.
: [Varsa] Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında 3. kişi olarak geçerlidir.

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı sınırlıdır 

bottom of page