top of page

KONYA-ÇATALHÖYÜK-KARAMAN TURU

(2 GECE 3 GÜN)

 ₺

Havale/Eft

2
gün
PROGRAM:

1. GÜN 17.10.2017   MERAM BAĞLARI – TAVUS BABA TÜRBE VE CAMİİ - MEVLANA MÜZESİ    

Pendik Tren istasyonu buluşma: 07.00  Hareket : 07.30 Konya varış. 11.56

İlk durağımız Evliya Çelebi'nin de seyahatnamesinde geçen Konya'nın keyif mekanı Bağ-ı Meram.  Öğle yemeğimizi Meram’da alacağız. Yemek öncesi önemli bir zat olan; rivayetlere göre ‘’hanım/erkek  olabilecek  önemli bir zatın‘’ Tavus Baba Türbesi ve Camii'ni ziyaret edeceğiz. Yemek sonrası Konya merkeze geçiyoruz. Ziyaret noktamız Mevlana Müzesi. Mevlana Celaleddin Rumi'nin kendini bilmeye ve aşka dayanan felsefesi yüzyıllar boyunca bütün dünyayı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor.  Müzemiz Dergah Kapıları, Türbe Bölümleri, Matbah-ı Şerif, Meydan-ı Şerif odası, Derviş Hücreleri, Türbeler, Niyaz Penceresi, Hamüşan, Neyzenler Mezarlığı, Mevlevi Mezar Taşları, Şeb-i Arus Havuzu, Şadırvan, Selsebil bölümlerini içeriyor. Gezimizi tamamladıktan sonra Akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz..
 

2. GÜN 18.10.2017 KONYA - ÇUMRA - ÇATALHÖYÜK NEOLİTİK ANTİK KENTİ (56 KM) – KARAMAN (96 KM) - YUNUS EMRE TÜRBESİ – MEVLANA CAMİİ (AKTEKKE) – KONYA (111 KM) – SEMA  TÖRENİ                                       

Sabah kahvaltımızın ardından Konya’dan ayrılıp, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Çatalhöyük Ören yerine geçiyoruz. Çatalhöyük’de yaklaşık 9000 yıl öncesinde insanoğlunun yaşamını gözlemleyeceğiz. Ardından Yerleşim yeri olarak tarihçesi  8000’YIL öncesine dayanan, ayrıca bizim tarihimizde önemli bir yeri olan Karaman'a  geçiyoruz. Şehir Klasik dönemlerde Larende olarak biliniyor. 1256'da Karamanoğulları devletinin başkenti olan Larende, Cumhuriyetin ilanından sonra Konya iline bağlı olarak KARAMAN adını alıyor. Öğle yemeğimizin ardından gezimiz başlıyor.  Karaman’da Yunus Emre Cami bitişiğinde Yunus Emre'nin Türbesi'nde 4 sanduka göreceğiz. Sanduka sahipleri çoğumuzun bildiği isimler. 1. Yunus Emre'ye, 2. Tapduk Emre'ye, 3. sanduka Yunus Emre'nin oğluna, 4. sanduka da kızına ait. İkinci ziyaret noktamız Aktekke (Mader-i Mevlana) Camii. Anlamı Hz. Mevla’nın annesi.  Bu camide de ismen bildiğimiz birçok önemli şahsın Mevlana Hazretlerinin annesi Mümine Hatun’un kabri, Mevlana’nın ilk eşi ve Sultan Veled’in annesi Gevher Hatun, Mevlana’nın abisi Muhammed Alaaddin, Karaman Emiri Seyfeddin Süleyman ve Mevlana’nın ebesi Hediye Sultan’a ait kabirler ile diğer Mevlevi büyüklerinin  sandukalarının bulunduğu bir türbe mevcut. Ziyaretlerimizden sonra akşam yemeği, Sema Töreni ve konaklama için Konya’ya geçiyoruz.

3. GÜN 19.10.2017 KARATAY MEDRESESİ (ÇİNİ ESERLERİ MÜZESİ) – İNCE MİNARE MEDRESE (TAŞ VE AHŞAP ESERLERİ MÜZESİ) – SİLLE KÜLTÜR VADİSİ (8 KM) - TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ – TREN

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından  08.30 Alaaddin Tepesi’ne doğru yol alacağız. Selçuklu dönemine ait, zamanında eğitim kurumu olan iki önemli eseri ziyaret edeceğiz. İlk gezimizi Karatay Medresesine yapacağız. Çinileriyle ünlü bu müzemizde Celaleddin Karatay'ın Türbesini’de görüyoruz.​ İkinci ziyaretimiz Taş ve oyma ahşap eserleriyle ünlü İnce Minare Medrese. Ardından şehrin 8 km kadar dışında, 3000 yıllık bir tarihçesi olan Sille’ye doğru yola çıkıyoruz. Kral yolu üzerinde, dönem dönem Rumlara, Peçenek Türklerine, Osmanlı tebaasına ev sahipliği yapmış bu bölgede, Sille Kültür Vadisi projesiyle, birçok kilise, cami ve evler restorasyondan geçirilmiş. Eski tarihlerdeki canlılığını, günümüzde de yakalamaya çalışıyor. Gezilesi görülesi bir çok yer var. Öncelik Büyük Konstantin’nin annesi Helena (İlk Hıristiyan aristokrat) tarafından inşa ettirilen Aya Eleni Kilisesi–Müzesinde olsa da, camiler, çeşmeler, evler, şapeller, arnavut kaldırımlar, galeriler, kafeler keyifle adımlayacağımız yerler arasında. Öğle yemeğimizin ardından Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne geçiyoruz. Kelebekler, böcekler ve bitkiler bölümünden oluşan bahçe-müzede kelebek ve böceklerin yaşam döngüsü, sınıflandırılması, yaşamlarıyla ilgili interaktif sunumlar, belgesel ve çizgi film gösterimlerinin olacağı mini sinema salonları bizleri bekliyor.

Ardından aracımızla trenimize geçiyoruz. İstanbul hareket 17.50, varış 22.10.
 

Turumuzda özelikle öğle yemeklerimizde yöresel tatlara olabildiğince yer vermeye çalışacağız. Etli Ekmek, Bamya Çorbası, Çebiç, Saçarası, Mevlana Böreği bunlardan bazıları.

 

Konaklama: Ramada Plaza Konya ve dengi oteller.

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:

 • Bölgede turistik araçlarla yapılacak tüm ulaşımlar.

 • Profesyonel rehberlik hizmetleri.

 • 2 gece Otel Konaklama.

 • 2 sabah kahvaltısı otelde.

 • 2 akşam yemeği otelde.

 • SEMA TÖRENİ  (Belediyenin düzenlediği rutin sunum)

 • Program dahilindeki çevre gezileri.

 • TURSAB Zorunlu sigorta +seyahat & sağlık sigortası.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
 • Ana Ulaşım (TREN)  (5 Kasım şatışa açılacaktır)

 • Öğle yemekleri ve tüm yemeklerde içecekler.

 • Kelebekler Bahçesi girişi.

 • Müze, ören yeri, ücretleri.  

 

(Müzekart önerilir.) Devlet müzlerinde 65 yaş ve üstü ücretsizdir. Özel müzeler yaş ve meslek gruplarına göre kendi ücret politikalarını uygulamaktadır.

Turlarda Müze Kart çıkartırken yaşanan yoğunluklar sebebiyle, zaman ve sıra problemi yaşamamak için aşağıdaki linkten kartınızı turdan önce almanızı öneririz.

http://muze.gov.tr/muzekart_almak_istiyorum

Bu turda  Müzekart ile girilen müzeler : KONYA İNCE MİNARE MED.TAŞ VE AH.ES. MÜZESİ 5 ₺, KONYA KARATAY (ÇİNİ ESERLER) MÜZESİ 5 ₺.

 

Müzekart geçmeyenler :

Kelebekler Bahçesi : Hafta Sonu

*Öğrenci: 5 ₺   *Sivil: 10 ₺  * 0-6 Yaş Ücretsiz  *Şehit yakını, gazi, engelli : 2,5 ₺
*Hafta Sonu Aile Paketi: Anne+Baba: 20 ₺ ve her çocuk için 2,5 ₺

 

HIZLI TREN BİLETLERİ HAKKINDA !!!

Önemli Not !!! : İlgili kurumdan verilen bilgiye göre; Hızlı Tren biletleri satışa istenilen tarih den 15 gün önce açılmaktadır. Yer sıkıntısı yaşamamak için, 17 Kasım biletleri için 5 Kasımda sorgulama yapılacaktır. Tarafımızdan da kontroller sağlanacaktır. Olası bir değişiklikte tura kayıt yaptırmış misafirlere bilgilendirme yapılacaktır.  

 

Yaş ve sınıfa göre fiyatlandırma mevcuttur. Bu nedenle tren biletleri tur fiyatına dahil edilmemiştir.

 

Online satış, çağrı merkezi ve satış gişeleri mevcut.

Diğer bilgilere https://yolcu.tcddtasimacilik.gov.tr/ den ulaşabilirsiniz.

 

Ekim ayı için görünen fiyatlar bilgi amaçlı : Tek yön standart: 85 tl Esnek :102 tl. dir  

İndirimler YHT ve ANAHAT TRENLERİNDE YAPILAN İNDİRİMLER; *Yaşa dayalı indirimlerde (Genç, 65 Yaş vb.) yaş hesabı yapılırken gün ve aya bakılmaz, doğum yılı esas alınır.

a) Gidiş-Dönüş bileti alanlara %20: Aynı çıkış – varış istasyonları arasında satışa açık trenler ile yapılan gidiş-dönüş seyahatlerinde uygulanır. Yolcularımız isterlerse seyahatlerinde farklı trenler (YHT-Anahat), farklı mevkiler (1. ve 2. mevkiler) ve farklı vagonlar (yataklı, örtülü kuşetli vb.) seçebilirler.

b) Genç %20: 13-26 yaşları arasında bulunan gençler faydalanabilmektedir.

c) Öğretmen %20: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı veya bu bakanlık tarafından onaylanmış her derece ve türdeki resmi ve özel okullarda halen çalışan tüm öğretmenlere (Müdür, müdür yardımcısı dahil), Yükseköğretim kuruluşlarında (üniversite, fakülte, enstitü, yüksekokul, konservatuar, meslek yüksekokulu, uygulama ve araştırma merkezlerinde) çalışan tüm öğretim elemanlarına, Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde çalışan öğretmenlere,

d) Askeri yolcu %20: Türk Silahlı Kuvvetlerinde halen çalışmakta bulunan subay, astsubay ve askeri memurlara, NATO’nun askeri görevlilerine, uzman, uzatmalı çavuş, onbaşı ve erlere (sevk muhtırasız biletle yapacakları seyahatlerde)

e) En az 12 kişilik grup yolcular %20: Niteliklerine bakılmaksızın en az 12 kişi olmak veya bu adet üzerinden ücret ödemek koşuluyla grup halinde seyahat etmek isteyen yolculara,

f) 60 yaş ve üzerindeki yolcular %20,

g) Yerli ve yabancı Basın Kartı sahipleri %20: Yerli ve yabancı basın kartı sahiplerine Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce verilen kartlar geçerlidir.
h) Çalışan TCDD Personeli, eşi, çocukları ile TCDD emeklisi ve eşine %20

i) 65 Yaş ve üzerindeki yolcular %50,

j) Çocuk (7-12 yaş arası) %50 indirim yapılır. (Ayrı bir yer istenmemek koşuluyla 0-6 yaş çocuklar ücretsiz seyahat edebilir.)

 

HATIRLATMALAR:

 

Mevsim koşullarını düşünerek giyinin.:: Küçük bir sırt çantanız bulundurmanızı öneririz. Fotograf/video çekiyorsanız yeterince film, hafıza kartı, yedek pil vb. bulundurunuz.

2/3 Kişilik odada kişibaşı :  ₺

KK Tek Çekim:  ₺

 

Single Katılım  (Havale/Eft)

KK Tek Çekim:  ₺

 

Kredi kartlarına  tek çekim ve taksitli fiyatlarımızı sorunuz

Çocuk İndirimleri

2 yetişkin yanında 7-12 yaş:

3-6 yaş : ₺

0-2 yaş ücretsiz

.: [Varsa] Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında 3. kişi olarak geçerlidir. 

.: Fiyatlar katılımcı tercihine göre 2 ya da 3 kişilik odada kişi başınadır.

.: Single kontenjanı sınırlıdır 

 • Google+ Basic Black
 • Twitter Basic Black
 • Facebook Basic Black
Bu programımız TYSD (Türkiye Yardımseverler Derneği) http://www.tysd.org.tr/ adına gerçekleştirilmekte olup, programımıza katılacak her gezginimiz adına tur bedelinin %10’u kadar makbuz düzenlenip bağış olarak TYSD’ye iletilecektir.
bottom of page