top of page

SAKIZ ADASI ŞEKER BAYRAMI

Keyifli, Huzurlu, Bol Güneşli

319€

4
gün
PROGRAM:

 

1.Gün  1 Temmuz 2016 İstanbul Çeşme


Saat 21:00 Bakırköy Alfemo Mağazası önü, 21:45 Mecidiyeköy Teknosa Önü, 22:30 Kadıköy Evlendirme dairesi önünden hareket ile rehber ve kaptanımızla buluşuyor ve Bursa, Balıkesir İzmir güzergahı üzerinden Çeşme'ye doğru yola çıkıyoruz. Sabah saatlerinde Çeşme Gümrük Limanı'a varıyoruz.

 

2.Gün 2 Temmuz 2016 Çeşme Sakız Adası


Sabah saatlerinde Çeşme Gümrük Limanı'a varıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından, Türkler tarafından Sakız ağaçlarının bolluğundan Sakız olarak adlandırılmış, Chios (Χίος) adasına hareket ediyoruz. 50 dakikalık keyifli bir yolculukla ulaşıp, gerekli gümrük işlemlerinden sonra Sakız Adasına varıyoruz.İlk olarak ada halkının adlandırdığı ismiyle ada merkezini (Hora), Osmanlı zamanı Türklerin yaşadığı eski mahalleleri, camiler ve çeşmeleri gezmeye ayırabilir veya Vunaki Meydanı'nda veya Kordon cafelerinde frape (buzlu kahve) veya Greek-kafe (bildiğimiz Türk kahvesi) yudumlayabiliriz. Öğleden sonra uyanan ada halkının sattığı,  sakız, sakız likörü, şekerlemeler, sakız kurabiyesi vb. alış verişi de yapılabilir.Ardından otelimize yerleşiyoruz.

 

3.Gün 3 Temmuz 2016 Sakız Adası


Sabah kahvaltısının ardından; Türkçe konuşan rehber eşliğinde, adanın güneyine doğru yapacağımız turumuzda denizden uzaklaşıp,Kambos'un içinden ilerleyerek tepelere tırmanan ana yol zeytinliklerden, sakız ağacı tarlalarından geçerek turumuza başlıyoruz. Bu bölge‘‘Mastikohorya'' olarak biliniyor, yani sakız bölgesi. Adanın en büyük geçim kaynağı olan bu damla sakızının (mastic) üretildiği köylere doğru yol alıyoruz. Seramik işçiliği ile meşhur Armolia Köyü'nü görüp, Picasso'yu kıskandıran köy olan Pirgi'ye ulaşıyoruz. Evlerin dış cephesinde beyaz ve siyah geometrik şekillerin sıva üzerine işlendiği bir el oymacılığı tekniği hakimdir. Ksista (xysta)  adı verilen bu otantik kazıma tekniği; İtalyan Sgraffito'yu anımsatan, Cenova'dan bir dekorasyon gibi görünür. Aynı süslemelerle bezeli köyün postanesi, bankası ve diğer yapılarını görüp, 13. yüzyıldan kalma Bizans kilisesi St. Apostles'i de barındıran dikdörtgen meydanındaki, otantik kahvelerde mola alıyoruz. Daha sonra yolumuza devam edip, günümüzde tamamen orijinal tüm yapısını koruyan Olimpi Köyü üzerinden kısa bir yolculukla Mesta‘ya ulaşıyoruz. Yol güzergahımızda sakız ağaçlarını yakından görüp tanıma şansımız oluyor. Labirent gibi kimi yerde dehlizlere dönüşen tünel sokaklar, ziyaretçilerini Ortaçağ'a ışınlıyor. Şehrin merkezinde mola bir kahve içimliği mola imkanımız oluyor. Köyün; dantel işleri kadar, Suma Rakısı meşhur. İkram eden köylüleri geri çevirmeyin. Konaklama Otelimizde

 

4.Gün 4 Temmuz 2016 Sakız Adası


Sabah kahvaltımızın ardından Adanın Batı tarafını keşfe çıkıyoruz.Bu tur esnasında adanın kartal yuvası sayılan Avgonima Köyü'nü, en eski manastırlarından birisi Nea Moni'yi ve bir zamanların en yüksekteki ve korunaklı köyü olan Anavatos'u görme şansı yakalıyoruz. Öğle yemeğimizi kendine özgü mimarisi ile görenleri büyüleyen Avgonima'da deniz manzaralı bir köy tavernasında alıyoruz. Burada adanın şahane oğlak tandırı, horoz kebabı, ot köftesi, peynirli patlıcan kebabı, mastello peyniri ve ev şaraplarının tadına bakıyoruz. Yemeğin ardından bir zamanların en korunaklı ve geçit vermez köyü olan Anavatos'u panoramik olarak izliyor ve günümüzde terk edilmiş bu dağ köyünü fotoğraflıyoruz. Gün sonunda Sakız'ın en önemli tarihi mirası Nea Moni Manastırı'na giderek 11. yy yapısının eşsiz freskoları ve mermer mozaiklerini yakından tanıyoruz. Akşam saatlerinde otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz.

 

5.Gün 5 Temmuz 2016 Sakız Adası Çeşme Alaçatı İstanbul


Sabah alınacak kahvaltımızın ardından İlk feribota binmek üzere limana hareket ediyoruz. gümrük işlemlerinin ardından gemimize binip, Ege'nin mavi sularında keyifli bir yolculuğun ardından, Çeşme'ye ulaşıyoruz. Gerekli gümrük işlemlerinden sonra free-shop alış verişi için serbest zaman verdikten sonra kısa bir yolculukla Alaçatı'ya hareket ediyoruz. Arnavut kaldırımlı sokakları, taş evleri, renkli sokakları, yöresel ürünleri ve Rüzgar gülleri ile ilginizi  çekecek  Alaçatı da Liman bölgesine kadar gezimizi tamamladıktan sonra öğle yemeğimizi alıp İstanbul'a doğru yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde sizleri aldığımız noktalara bırakıp bir başka turda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

hayvanlarının kalıntılarından oluştuğu sanılan kumları almak yasaktır. Efsaneye göre Kleopatra’nın yöreyi çok beğendiğini gören Romalı Antonius gemilerle Kuzey Afrika’dan buraya kum taşıtmıştır. Bu tür kum bugün yalnızca Tunus’ta vardır.

Sedir Adası’na giriş ücretlidir. Akşam yemeği ve geceleme bir doğa harikası olan Löngöz’de yapılır. Arzu eden konuklarımız ormanda akşam yürüyüşü yapabilirler.

Konaklama Goldendsend Hotel 4*

Arzu eden müşterilerimiz 40 Euro farkla otelde akşam yemeği alarak turunu Yarım Pansiyona çevirebilir.

 

 
FİYATA DAHİL HİZMETLER:​
 • Lux Otobüs ile Ulaşım

 • 4* lı Otelde 3 Gece Oda Kahvaltı Konaklama

 • Sakız Adası Feribot Ücretleri

 • Türkçe Rehberlik Hizmetleri

 • Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
 • Yurtdışı Çıkış Harcı ( 15 TL)

 • Shengen Vize Ücreti

UNUTMAYIN:
 • Arzu eden müşterileri Kapı vizesi alınabiliyor. (60 E) gerekli evrakların turdan en geç 4 gün önce acentamıza ulaştırılması gerekiyor.

 • Pasaport, 2 fotoğraf ve bavuru formu.

 • Öğle ve Akşam Yemekleri

 • Müze Ören Yeri Girişleri

 • Belirtilenlerin Dışındaki Harcamalar 

 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.

 • Rehber, hava, yol, sosyal, doğal, zamanlama vb.nedenlerle programda değişiklik yapabilir.

 

01-05/07/2016
 

Tek Kişi Konaklama : 425,00 E

 

Kredi Kartı Tek Çekim

İki Kişilik Odada K.Başı:330,00 E

Tek Kişi Konaklama  : 438,00 E

 

Worldcard 4 Taksit-Bonuscard 5 Taksit

İki kişilik Odada K.Başı : 335,00 E
Tek Kişi Konaklama Farkı : 447,00 E

 • Google+ Basic Black
 • Twitter Basic Black
 • Facebook Basic Black
bottom of page